Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Projekt Libra je na světě: Facebook dnes vydal svoji globální kryptoměnu!

Publikováno
Projekt Libra je na světě: Facebook dnes vydal svoji globální kryptoměnu!

To, o čem se vedly dlouhé spekulace, ale i spory se stalo skutečností. Projekt Libra už není jen výmyslem zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, ale funkční “kryptoměnou”.

Tuto skutečnost oficiálně oznámil Facebook dnes v 11 hodin našeho času a zároveň přiblížil i jakou roli v něm bude hrát a co můžeme od jeho nového díla očekávat do budoucna.

Čím se Libra liší od ostatních kryptoměn

Nová kryptoměna nazvaná Libra se od ostatních kryptoměn, jako je například Bitcoin (BTC), liší v mnoha ohledech. Jejím hlavním cílem je především stát se stabilní a důvěryhodnou měnou s nízkou inflací.

Navíc se chce distancovat od ostatních kryptoměn, takže ji nebude možné nějak zneužít nebo ji využít k podvodům, jak tomu bývá v jiných případech.

K tomu má přispět právě “decentralizovanýblockchain, který by měl zajistit bezpečnou manipulaci s měnou a pravděpodobně silné KYC podmínky pro její uživatele.

Video o fungování ekosystému Libry

Libra nebude vázána jen na jednu nativní měnu na rozdíl od ostatních stablecoinů. Tedy 1 libra nebude mít hodnotu přesně 1 dolar, ani 1 euro ani 1 korunu. Bude to pravděpodobně něco mezi, aby v případě “selhání” jedné z těchto měn byla libra více v bezpečí.

Tento fakt z ní dělá globální kryptoměnu, u které se zpočátku očekává, že bude využívána ve spojení s Americkým dolarem, Japonským jenem nebo Eurem. Právě kvůli své stabilitě nebude možné s Librou spekulovat ani do ní investovat, čímž by měl Facebook docílit svého cíle, že se z Libry stane nový finanční prostředek pro každodenní život.

Velké výkyvy ceny bitcoinu z něj totiž dělají mnohem méně akceptovatelnější formu placení.

Facebook bude jen jedním ze zakládajících členů

Kromě představení Libry se Facebook nechal slyšet, že tímto jeho cesta v projektu končí a stane se tak jen jedním ze zakládajících členů. Správou celého blockchainu je totiž pověřená nezisková společnost Libra Association se sídlem v Ženevě, kterou tvoří desítky známých světových firem, ale i akademických institucí či neziskových společností.

Logo nové kryptoměny spolu se společnostmi, které jsou do projektu zapojeny (zdroj: Libra)
Logo nové kryptoměny spolu se společnostmi, které jsou do projektu zapojeny (zdroj: Libra)

Možná jste si všimli, že slova kryptoměna a decentralizace používaná výše jsme psali v uvozovkách.

Ptáte se proč?

Decentralizovaný tento systém (narozdíl od Bitcoinu) totiž rozhodně nebude. Nebude ani opravdovou kryptoměnou – čtěte dále!

Nodů v síti je plánováno pouze několik desítek, přičemž každý z nich je provozován korporacemi jako jsou Visa, MasterCard, Amazon, PayPal, atp. – tak vypadá decentralizace?

Tyto společnosti měly údajně Facebooku za možnost provozovat jeden node zaplatit částku okolo 10 milionů dolarů. Hádejte, co za tyto peníze asi dostanou?

Video o fungování asociace Libra

Tyto společnosti pravděpodobně získají přístup k datům o uživatelích kryptoměny Libra plně obohaceným o další data o uživatelích díky Facebooku a dalším členům celé sítě.

Celkově to v nás vůbec nevzbuzuje důvěru, spíše naopak. Víte, co je Big Brother…?

Facebook představil i novou kryptopeněženku

Jako další Facebook odhalil i novou kryptopeněženku Calibra, kterou budou moci uživatelé využít pomocí tlačítka v Messengeru či WhatsAppu. Tímto způsobem bude možné posílat peníze mezi přátele či platit za služby nebo zboží nakoupeném na internetu, ale třeba i na Instagramu.

Kryptoměnová komunita se bouří

Projedete-li si Twitter nebo další stránky zaměřené na kryptoměny, nenajdete k projektu Libra moc pozitivních ohlasů.

Andreas Antonopoulos, podnikatel, programátor a bitcoinový konzultant ve svém videu vysvětluje, proč Libra (dříve nazývaný Facebook Global Coin) nemá s kryptoměnami nic společného.

Projekt a kryptoměna Libra totiž už z principu nesplňuje ani jeden z 5 základních pilířů kryptoměnového blockchainu, kterými jsou:

  • Otevřenost
    • Projekt Libra vás pravděpodobně nikdy nenechá si založit/naprogramovat vlastní peněženku a coin z jejich ekosystému vytáhnout. Tak by totiž mohlo začít otevřené “černé” kšeftování s Librou na burzách, což by samozřejmě narušovalo stabilitu její ceny.
  • Veřejnost
    • Výše zmíněné společnosti zaplatily desítky milionů dolarů za to, aby mohly provozovat blockchain projektu Libra a neudělaly to jen tak pro nic za nic. Udělaly to proto, aby měly přístup k datům, které se touto sítí budou protékat. Veřejnost by tato data nikdy neměla dostat, to by totiž šlo proti bankovnímu tajemství. Podívejte se, jaký v EU byl poprask jen kvůli GDPR – a to se netýkalo penězích, nýbrž osobních dat, jako emailové adresy a podobně..
  • Neutrálnost
    • Celý systém bude s největší pravděpodobností fungovat jako taková nová a lepší verze PayPal – tedy bude se jednat o jakousi banku, bankovní systém. Centralizovaný (protože to libra bude) bankovní systém nemůže být neutrální. Je téměř 100% jisté, že bude třeba projít KYC papírováním
  • Necenzurovatelnost
    • Všechny transakce na této síti budou muset být kontrolovány tak, aby bylo např. zamezeno financování terorismu, prodeji drog či praní špinavých peněz, což vychází z toho, že je projekt zaštiťován jednou jedinou asociací a dle zákonů regulován klasickými úřady a institucemi, stejně jako platby kartou. Cenzura tedy bude na blockchainu Libry na denním pořádku!
  • Bez-hraničnost
    • Z minulého bodu je zřejmé, že někteří lidé, či některé země k Libře pravděpodobně nebudou mít přístup – stejně jako nemají přístup Facebooku.

Všechny tyto body vychází z decentralizace kontroly, kterou má např. všem známý Bitcoin, jehož node může provozovat úplně každý s přístupem k internetu. Nemusí žádat o přístup do žádné asociace a nemusí složit 10 000 000 dolarů.

Bouří se i vlády a regulátoři

Není to však jen krypto-komunita, komu se celý projekt Libra nelíbí. Své k projektu řekli i vrcholní světoví politici.

“Libra se nemůže a ani nesmí stát suverénní měnou” – Francouzský ministr financí Le Maire (Zdroj)

“Facebook, zastavte vývoj Libry, dokud neproběhne další výzkum!” – Výbor zástupců finančních služeb USA (Zdroj)

.

Jak je znatelné z výše uvedeného, Libra není kryptoměna, která by konkurovala Bitcoinu, ale spíše konkurence bankám, maximálně pak XRP či XLM.

.

Budete novou kryptoměnu Libra využívat nebo jste k ní spíše pesimističtí? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích – děkujeme!

Další informace o kryptoměně Libra

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

SHIT

SHITCOIN, nebrat ani klackem. Akorát to vrhne temné světlo na Bitcoin ve smyslu “podívejte se na libru jak je v pohodě, BTC je pro zloděje a prodejce dětského porna!”