To, o čem se vedly dlouhé spekulace, ale i spory se stalo skutečností. Projekt Libra už není jen výmyslem zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, ale funkční "kryptoměnou".
Tuto skutečnost oficiálně oznámil Facebook dnes v 11 hodin našeho času a zároveň přiblížil i jakou roli v něm bude hrát a co můžeme od jeho nového díla očekávat do budoucna.
Čím se Libra liší od ostatních kryptoměn
Nová kryptoměna nazvaná Libra se od ostatních kryptoměn, jako je například Bitcoin (BTC), liší v mnoha ohledech. Jejím hlavním cílem je především stát se stabilní a důvěryhodnou měnou s nízkou inflací.
Navíc se chce distancovat od ostatních kryptoměn, takže ji nebude možné nějak zneužít nebo ji využít k podvodům, jak tomu bývá v jiných případech.
K tomu má přispět právě "decentralizovaný" blockchain, který by měl zajistit bezpečnou manipulaci s měnou a pravděpodobně silné KYC podmínky pro její uživatele.
Video o fungování ekosystému Libry
Libra nebude vázána jen na jednu nativní měnu na rozdíl od ostatních stablecoinů. Tedy 1 libra nebude mít hodnotu přesně 1 dolar, ani 1 euro ani 1 korunu. Bude to pravděpodobně něco mezi, aby v případě "selhání" jedné z těchto měn byla libra více v bezpečí.
Tento fakt z ní dělá globální kryptoměnu, u které se zpočátku očekává, že bude využívána ve spojení s Americkým dolarem, Japonským jenem nebo Eurem. Právě kvůli své stabilitě nebude možné s Librou spekulovat ani do ní investovat, čímž by měl Facebook docílit svého cíle, že se z Libry stane nový finanční prostředek pro každodenní život.
Velké výkyvy ceny bitcoinu z něj totiž dělají mnohem méně akceptovatelnější formu placení.
Facebook bude jen jedním ze zakládajících členů
Kromě představení Libry se Facebook nechal slyšet, že tímto jeho cesta v projektu končí a stane se tak jen jedním ze zakládajících členů. Správou celého blockchainu je totiž pověřená nezisková společnost Libra Association se sídlem v Ženevě, kterou tvoří desítky známých světových firem, ale i akademických institucí či neziskových společností.

Možná jste si všimli, že slova kryptoměna a decentralizace používaná výše jsme psali v uvozovkách.
Ptáte se proč?
Decentralizovaný tento systém (narozdíl od Bitcoinu) totiž rozhodně nebude. Nebude ani opravdovou kryptoměnou – čtěte dále!
Nodů v síti je plánováno pouze několik desítek, přičemž každý z nich je provozován korporacemi jako jsou Visa, MasterCard, Amazon, PayPal, atp. – tak vypadá decentralizace?
Tyto společnosti měly údajně Facebooku za možnost provozovat jeden node zaplatit částku okolo 10 milionů dolarů. Hádejte, co za tyto peníze asi dostanou?
Video o fungování asociace Libra
Tyto společnosti pravděpodobně získají přístup k datům o uživatelích kryptoměny Libra plně obohaceným o další data o uživatelích díky Facebooku a dalším členům celé sítě.
Celkově to v nás vůbec nevzbuzuje důvěru, spíše naopak. Víte, co je Big Brother…?
Facebook představil i novou kryptopeněženku
Jako další Facebook odhalil i novou kryptopeněženku Calibra, kterou budou moci uživatelé využít pomocí tlačítka v Messengeru či WhatsAppu. Tímto způsobem bude možné posílat peníze mezi přátele či platit za služby nebo zboží nakoupeném na internetu, ale třeba i na Instagramu.
Kryptoměnová komunita se bouří
Projedete-li si Twitter nebo další stránky zaměřené na kryptoměny, nenajdete k projektu Libra moc pozitivních ohlasů.
Andreas Antonopoulos, podnikatel, programátor a bitcoinový konzultant ve svém videu vysvětluje, proč Libra (dříve nazývaný Facebook Global Coin) nemá s kryptoměnami nic společného.
Projekt a kryptoměna Libra totiž už z principu nesplňuje ani jeden z 5 základních pilířů kryptoměnového blockchainu, kterými jsou:
- Otevřenost
- Projekt Libra vás pravděpodobně nikdy nenechá si založit/naprogramovat vlastní peněženku a coin z jejich ekosystému vytáhnout. Tak by totiž mohlo začít otevřené "černé" kšeftování s Librou na burzách, což by samozřejmě narušovalo stabilitu její ceny.
- Veřejnost
- Výše zmíněné společnosti zaplatily desítky milionů dolarů za to, aby mohly provozovat blockchain projektu Libra a neudělaly to jen tak pro nic za nic. Udělaly to proto, aby měly přístup k datům, které se touto sítí budou protékat. Veřejnost by tato data nikdy neměla dostat, to by totiž šlo proti bankovnímu tajemství. Podívejte se, jaký v EU byl poprask jen kvůli GDPR – a to se netýkalo penězích, nýbrž osobních dat, jako emailové adresy a podobně..
- Neutrálnost
- Celý systém bude s největší pravděpodobností fungovat jako taková nová a lepší verze PayPal – tedy bude se jednat o jakousi banku, bankovní systém. Centralizovaný (protože to libra bude) bankovní systém nemůže být neutrální. Je téměř 100% jisté, že bude třeba projít KYC papírováním
- Necenzurovatelnost
- Všechny transakce na této síti budou muset být kontrolovány tak, aby bylo např. zamezeno financování terorismu, prodeji drog či praní špinavých peněz, což vychází z toho, že je projekt zaštiťován jednou jedinou asociací a dle zákonů regulován klasickými úřady a institucemi, stejně jako platby kartou. Cenzura tedy bude na blockchainu Libry na denním pořádku!
- Bez-hraničnost
- Z minulého bodu je zřejmé, že někteří lidé, či některé země k Libře pravděpodobně nebudou mít přístup – stejně jako nemají přístup Facebooku.
Všechny tyto body vychází z decentralizace kontroly, kterou má např. všem známý Bitcoin, jehož node může provozovat úplně každý s přístupem k internetu. Nemusí žádat o přístup do žádné asociace a nemusí složit 10 000 000 dolarů.
Bouří se i vlády a regulátoři
Není to však jen krypto-komunita, komu se celý projekt Libra nelíbí. Své k projektu řekli i vrcholní světoví politici.
"Libra se nemůže a ani nesmí stát suverénní měnou" – Francouzský ministr financí Le Maire (Zdroj)
"Facebook, zastavte vývoj Libry, dokud neproběhne další výzkum!" – Výbor zástupců finančních služeb USA (Zdroj)
.
Jak je znatelné z výše uvedeného, Libra není kryptoměna, která by konkurovala Bitcoinu, ale spíše konkurence bankám, maximálně pak XRP či XLM.
.
Budete novou kryptoměnu Libra využívat nebo jste k ní spíše pesimističtí? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích – děkujeme!
Další informace o kryptoměně Libra
- Oficiální whitepaper, Libra Association (18. 6. 2019)
- Na GitHubu naleznete již funkční testnet.
- Analýza celého projektu Libra, Jameson Lopp (18. 6. 2019)
- Analýza projektu Libra, Binance Research (18. 6. 2019)
Vstupte do světa kryptoměn!
Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!
Trezor
★ 95 %
- Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
- Vytvořena českou firmou
- Pro začátečníky může působit složitě
- Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T
SHITCOIN, nebrat ani klackem. Akorát to vrhne temné světlo na Bitcoin ve smyslu “podívejte se na libru jak je v pohodě, BTC je pro zloděje a prodejce dětského porna!”