Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Čína spustí svou digitální měnu v listopadu

Čína spustí svou digitální měnu v listopadu

Čína spustí svou digitální měnu v listopadu

Lidová banka Číny, která v zemi plní roli centrální banky, se chystá uvést do oběhu novou digitální měnu. Ta by měla být za tím účelem rozdistribuována mezi 7 vybraných společností. Mezi nimi figurují také dvě největší banky na světě, Stavební banka Číny a Průmyslová a komerční banka Číny či gigant z oblasti internetového prodeje, společnost Alibaba.

Zprávu přinesl renomovaný časopis Forbes s tím, že po technické stránce je nová digitální měna, včetně na ní napojeného platebního systému, připravena již od minulého roku. Nyní se její spuštění očekává 11. listopadu, kdy jsou v Číně každoročně evidovány jedny z největších maloobchodních zisků v roce.

Načasování spuštění před Librou

V půlce srpna přitom zástupce čínské centrální banky uvedl, že banka tuto měnu finalizuje a že chystá její brzké spuštění. Načasování je dáváno i do souvislosti se záměrem Facebooku uvést do oběhu svou vlastní digitální měnu, Libru. Zástupce čínské centrální banky totiž také prohlásil, že jí banka věnuje zvýšenou pozornost.

Podobně se vyjádřil i bývalý guvernér banky, dle kterého Libra představuje hrozbu pro národní měny. Z toho důvodu navrhl posílení role čínské měny yuanu.

Účty nikoliv, peněženky ano

Nová čínská digitální měna by měla nahradit fyzické oběživo, nikoliv však depozitní vklady. Záměrem centrální banky má být údajně také rozšíření této měny na americký trh skrze korespondenční banky.

V rámci celého platebního systému navázaného na měnu by měly fungovat i peněženky určené pro její úschovu. Krytí by mělo být yuanem v poměru 1:1. Centrální banka by měla být schopna zpracovat až 300 000 transakcí za sekundu. To je mnohem víc, než zamýšlených 1000 transakcí za sekundu, které by mohly být jedním z parametrů libry.

Zvýšená kontrola čínské vlády

Zdá se, že Čína tímto krokem plánuje posílení finanční kontroly svého obyvatelstva. Již nyní jsou v Číně široce využívány mobilní služby a online bankovnictví. Vysoká míra digitalizace vytváří dobrý předpoklad pro úspěšnou implementaci digitální měny. Sledování elektronické stopy a kumulace záznamů o obyvatelích se tímto způsobem může dále usnadnit a vylepšit.

To se nedá říci o tradičních kryptoměnách, zejména pak o těch anonymních, jako jsou monero nebo zcash. Ty jsou naopak trnem v oku čínské vlády, která se dlouhodobě snaží o omezení přístupu obyvatel k nim.

Je podle vás vhodné, aby se státy a potažmo společnosti snažily uvést do oběhu své digitální měny nebo je lepší podporovat tradiční kryptoměny jako například bitcoin či litecoin?

Vstupte do světa kryptoměn!

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$196,9 mld.
Změna za 24h
-1,2%
Cena
$10 638
Tržní kapitalizace
$39,83 mld.
Změna za 24h
-1,9%
Cena
$353
Tržní kapitalizace
$15,54 mld.
Změna za 24h
+0,03%
Cena
$1
Aktualizováno 2.10.2020 00:26

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo