Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dynamické tři týdny na akciích – co nyní po schůzi FOMC očekávat?

Publikováno
Dynamické tři týdny na akciích – co nyní po schůzi FOMC očekávat?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním příspěvku si rozebereme akciový trh, konkrétně index S&P 500, který je pro tyto účely asi nejvíce relevantním. Téměř tři týdny index oslaboval, což se přičítalo na vrub očekávané schůzi Federálního výboru pro volný trh (FOMC). Trhy jednoznačně předpokládaly, že Fed již ohlásí redukci nákupů aktiv rámci kvantitativního uvolňování.

K překvapení všech předseda centrální banky Jerome Powell pouze avizoval, že snížení nákupů začne velmi brzy. Co na to akciový trh a co na to dolarový index? To si hned ukážeme.

Odezva investorů dle dolarového indexu

Již na dluhopisovém trhu je minimálně půl roku znát, že se velcí investoři snaží podstatnou část svého kapitálů přesunout právě sem. Dluhopisový trh je největším konkurentem akciového trhu ve smyslu bezrizikovost vs. rizikovost. Přesněji řečeno americké federální dluhopisy jsou bezriziková aktiva, zatímco akcie jsou přirozeně riziková.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf dolarového indexu (DXY)
Týdenní graf dolarového indexu (DXY)

Pokud mají investoři nedobrá očekávání (tzv. risk off), mohou svoje prostředky raději přesunout právě do trhů, které rizikové nejsou. Dluhopisy nesou na rozdíl od amerického dolaru výnos a jsou téměř stejně likvidní. Proto je logické, že dluhopisový trh je silnější než dolarový index.

Jak ale víme, dolarový index již začátkem roku vytvořil dno a od té doby se zde prakticky drží uptrend. Zatím to není žádná velká hitparáda, ale potvrzuje nám to, co víme z dluhového trhu. Investoři mají tendenci se „schovávat“ do něčeho bezpečného a likvidního.

Z technického hlediska se dolarový index drží nad silným supportem 92,5 bodů a dvěma důležitými klouzavými průměry (MA 50 a 20). Poslední dva týdny byly dle podoby týdenních svíček silné. Odezva na schůzi Fedu byla pozitivní, takže je nemalá pravděpodobnost, že bude další týden růstový. Případné pokračování růstu kurzu dolarového indexu je pro akciový trh problém.

Akciový index – S&P 500

Za předchozí rok akciový index S&P 500 tvořil zaznačenou strukturu trhu. Během té doby docházelo k pravidelným korekcím, které vypadaly jako obyčejný „dip“, neboť byly ze strany býků velmi rychle vykupovány. Lidově řečeno, každá sleva hned nalákala nakupující. Takových korekcí bylo za posledních dvanáct měsíců více jak půl tuctu.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index S&P 500
Akciový index S&P 500

Poslední propad vyčnívá tím, že kurz prorazil spodní zakreslenou diagonálu. Kurz se tudíž dostal mimo tržní strukturu, která se v grafu tvořila relativně dlouhou dobu. Samotný propad od all time high činil necelých 6 %, což samo o sobě není žádná hrůza. Pořád se z tohoto pohledu jedná jenom o korekci.

Nicméně zde byly další špatné signály. První je soustavný pokles objemů, který na futures trhu trval po mnoho měsíců. Jakmile došlo k poslednímu propadu, objemy markantně vzrostly. To je negativní signál, protože se pohyb dolů potvrdil. Očividně byl velký zájem prodávat.

Pokles se každopádně zastavil nad první S/R hladinou 4 230 bodů. Další vyznačené cenové úrovně jsou 3 950 bodů, 3 620 bodů a nejnižší 3 400 bodů. Nesmíme ale zapomínat na hloubku trhu dle objemového profilu. Tzv. High Volume Node taktéž fungují jako supporty. Všechny označené jsou dost blízko od cenových supportních hladin.

Co se týče čerstvého Price Action, nepřišel žádný výrazný progres a odezva akciových investorů na schůzi FOMC je dost neutrální. Nedošlo k výprodejům a ani k velkým nákupům. Velmi nerozhodná situace a je otázkou, kam bude kurz indexu pokračovat.

Technicky je trh samozřejmě pořád v bull trendu, na tom propad o 6 % nic nemění. Leč je rozumné kalkulovat s tím, že akciový trh není hloupý a přes ta horentní zhodnocení se očekává alespoň komplexnější pročištění trhu. Proto bych si dovolil tvrdit, že ochota riskovat bude následující týdny snížená.

Závěrem

Trhy jsou rozhodně dost rozčarované z toho, jak všichni kalkulovali s tím, že Fed započne utahovat šrouby. Vědí však, že s tím mohou během následujících několik týdnů začít. Proto taky na akciových indexech nedošlo k žádné reakční „pumpě“. Chce to nějaký čas, abychom měli jasno o budoucí měnové politice.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎