Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed brzy zúží nákupy v rámci kvantitativního uvolňování, základní sazba se zvýší příští rok

Publikováno
Fed brzy zúží nákupy v rámci kvantitativního uvolňování, základní sazba se zvýší příští rok
Zdroj: limitmarkets.com

Tuto středu proběhla dlouho očekávaná událost v podobě schůze Federálního výboru pro volný trh, kde se mělo vydat stanovisko ohledně budoucí měnové politiky. Trhy v obecné rovině (včetně mě) předpokládaly, že předseda Fedu Jerome Powell již oznámí datum, kdy zahájí zužování nákupů v rámci kvantitativního uvolňování (QE).

Zúžení QE tento rok, základní sazba vzroste až v roce 2022

Zdroj: tradingview.com
Fed signalizuje brzké zužování QE
Fed signalizuje brzké zužování QE

Jerome Powell prvně zopakoval obecné fráze, které v minulosti mnohokrát opakoval – cílem jejich politiky je „substantial further progress“, co se týče výstupu ekonomiky a zaměstnanosti. Pak dal zřetelný signál, že nákupy v rámci kvantitativního uvolňování budou brzy zúženy.

„If progress continues broadly as expected, the Committee judges that a moderation in the pace of asset purchases may soon be warranted.“

Federální rezervní banka říká tomuto nástroji Large-Scale Asset Purchases. Když tedy jejich dosavadní politika dosáhne například podmínky „plné zaměstnanosti“, mají důvod ke snížení nákupů v rámci programu QE. Powell už dříve řekl, že cíle bylo do určité míry dosaženo. A dle jeho aktuálních slov předpokládá, že pokrok bude v tomto ohledu pokračovat.

Zdroj: tradingeconomics.com
Nezaměstnanost v USA
Nezaměstnanost v USA

Jak víme z dat, nezaměstnanost za poslední rok markantně klesla. Ale pořád je vyšší, jak před pandemií koronaviru.

Bohužel obrat „plná zaměstnanost“ není úplně konkrétně definován. Federální rezervní banka však funguje dle doktríny Johna Maynarda Keynes. A Keynes říkal, že plná zaměstnanost nastane tehdy, když všichni, kdo chtějí pracovat, pracují. A ve Spojených státech vzniklo spousta pracovních míst, které jsou pořád neobsazená. Teoreticky vzato bylo plné zaměstnanosti dosaženo.

Zdroj: federalreserve
Federal funds rate (základní úroková sazba)
Federal funds rate (základní úroková sazba)

Co se týká základní úrokové sazby, první reálná možnost zvýšení je až příští rok. Respektive se s tím počítalo, protože předseda Jerome Powell zase dával najevo, že sazby zůstanou do konce roku beze změny.

Přiložený graf je projekce, ze které vyplývá, že následující rok by měla být základní sazba 0,5 %. V roce 2023 by mělo přijít navýšení na 1 % a v roce 2024 by se sazby měly blížit ke 2 %. Navyšování nebude probíhat o celé procentní body, ale vždy o čtvrtinu procentního bodu. Jednoduše řečeno se bude během jednoho roku navyšovat vícekrát.

Závěrem

Názory na poslední schůzi jsou dost smíšené. Trhy do určité míry překvapilo, že Jerome Powell rovnou neoznámil datum snižování nákupů aktiv. Zas na druhou stranu se akorát potvrdilo, že Fed se zužováním tento rok kalkuluje.

Zdroj: tradingview.com
4H graf dolarového indexu
4H graf dolarového indexu

A třeba dle dolarového indexu tomu trhy vážně věří – hodnota indexu šla strmě nahoru. Dluhopisový trh je stále velmi silný. To jsou hlavní tržní signály, které nám říkají, že QE se bude ještě tento rok redukovat. Minimálně tomu investoři věří.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Nechcete-li sledováním trhů trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás a naše týdenní shrnutí. My tuto práci uděláme za vás. Aktuální situaci shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá řada našich čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.