Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Fed brzy zúží nákupy v rámci kvantitativního uvolňování, základní sazba se zvýší příští rok

Fed brzy zúží nákupy v rámci kvantitativního uvolňování, základní sazba se zvýší příští rok

Fed brzy zúží nákupy v rámci kvantitativního uvolňování, základní sazba se zvýší příští rok
Zdroj: limitmarkets.com

Tuto středu proběhla dlouho očekávaná událost v podobě schůze Federálního výboru pro volný trh, kde se mělo vydat stanovisko ohledně budoucí měnové politiky. Trhy v obecné rovině (včetně mě) předpokládaly, že předseda Fedu Jerome Powell již oznámí datum, kdy zahájí zužování nákupů v rámci kvantitativního uvolňování (QE).

Zúžení QE tento rok, základní sazba vzroste až v roce 2022

Fed signalizuje brzké zužování QE
Fed signalizuje brzké zužování QE
Zdroj: tradingview.com

Jerome Powell prvně zopakoval obecné fráze, které v minulosti mnohokrát opakoval – cílem jejich politiky je „substantial further progress“, co se týče výstupu ekonomiky a zaměstnanosti. Pak dal zřetelný signál, že nákupy v rámci kvantitativního uvolňování budou brzy zúženy.

„If progress continues broadly as expected, the Committee judges that a moderation in the pace of asset purchases may soon be warranted.“

Federální rezervní banka říká tomuto nástroji Large-Scale Asset Purchases. Když tedy jejich dosavadní politika dosáhne například podmínky „plné zaměstnanosti“, mají důvod ke snížení nákupů v rámci programu QE. Powell už dříve řekl, že cíle bylo do určité míry dosaženo. A dle jeho aktuálních slov předpokládá, že pokrok bude v tomto ohledu pokračovat.

Nezaměstnanost v USA
Nezaměstnanost v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Jak víme z dat, nezaměstnanost za poslední rok markantně klesla. Ale pořád je vyšší, jak před pandemií koronaviru.

Bohužel obrat „plná zaměstnanost“ není úplně konkrétně definován. Federální rezervní banka však funguje dle doktríny Johna Maynarda Keynes. A Keynes říkal, že plná zaměstnanost nastane tehdy, když všichni, kdo chtějí pracovat, pracují. A ve Spojených státech vzniklo spousta pracovních míst, které jsou pořád neobsazená. Teoreticky vzato bylo plné zaměstnanosti dosaženo.

Federal funds rate (základní úroková sazba)
Federal funds rate (základní úroková sazba)
Zdroj: federalreserve

Co se týká základní úrokové sazby, první reálná možnost zvýšení je až příští rok. Respektive se s tím počítalo, protože předseda Jerome Powell zase dával najevo, že sazby zůstanou do konce roku beze změny.

Přiložený graf je projekce, ze které vyplývá, že následující rok by měla být základní sazba 0,5 %. V roce 2023 by mělo přijít navýšení na 1 % a v roce 2024 by se sazby měly blížit ke 2 %. Navyšování nebude probíhat o celé procentní body, ale vždy o čtvrtinu procentního bodu. Jednoduše řečeno se bude během jednoho roku navyšovat vícekrát.

Závěrem

Názory na poslední schůzi jsou dost smíšené. Trhy do určité míry překvapilo, že Jerome Powell rovnou neoznámil datum snižování nákupů aktiv. Zas na druhou stranu se akorát potvrdilo, že Fed se zužováním tento rok kalkuluje.

4H graf dolarového indexu
4H graf dolarového indexu
Zdroj: tradingview.com

A třeba dle dolarového indexu tomu trhy vážně věří – hodnota indexu šla strmě nahoru. Dluhopisový trh je stále velmi silný. To jsou hlavní tržní signály, které nám říkají, že QE se bude ještě tento rok redukovat. Minimálně tomu investoři věří.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Nechcete-li sledováním trhů trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás a naše týdenní shrnutí. My tuto práci uděláme za vás. Aktuální situaci shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá řada našich čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo