Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Do čeho investovat v roce 2024, abyste opravdu vydělali a drželi riziko na minimu?

Rok 2024 přináší investorům nové výzvy a příležitosti. Víte, kam investovat peníze, abyste dosáhli slušných výnosů s kontrolovaným rizikem?

Publikováno
Do čeho investovat v roce 2024, abyste opravdu vydělali a drželi riziko na minimu?
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2024 je konečně tady a s tím pro investory přišly nové výzvy ale zároveň i příležitosti. Každý investor by se měl proto ptát, do čeho v letošním roce investovat, aby měl vyhlídku na slušný výnos a zároveň držel riziko při zemi.

Do jakých druhů aktiv investovat, abyste se této strategie drželi? Jsou to akcie, Bitcoin, dluhopisy nebo zlato?

Mé poslední video: Jak investovat v roce 2024

Prvně motivace: Proč být sám sobě rádcem v investování?

Pro každého investora je klíčové, aby byl dostatečně motivován a cítil se při investování komfortně. To znamená, že si musíte zvolit strategii, kterou považujete za správnou a věříte tomu, že ji alespoň trochu rozumíte a neděláte věci pouze náhodně. I kdybyste se třeba mýlili a váš postup by nebyl správný, pořád je to lepší než dělat vše jen pocitově.

Stručně řečeno, i špatná strategie je lepší než žádná strategie.

Musíte zkrátka vědět, proč investujete tak, jak investujete. Proč nakupujete zrovna teď Bitcoin? Nakupovali jste ho i na nižších cenách? Nakupujete bitcoiny a akcie jenom proto, že v posledním roce hodně vyrostly? Nebo nakupujete postupně a držíte se nějakého svého plánu?

Musíte totiž přemýšlet nad tím, proč a do čeho investujete nebo, proč jste libovolné aktivum začali nyní nakupovat. Jdete pouze s davem nebo je to váš vlastní nápad? Velmi častou mantrou je, že investovat na akciovém trhu je z dlouhodobého hlediska jistota, která vám přinese vždy slušný výnos. Možná jste už slyšeli radu: kupte ETF na Nasdaq a S&P 500 a portfolio půjde jenom nahoru.

Poznámka

U Bitcoinu je to taky dost složité, protože máme krátkou časovou řadu. Tudíž nevíme, co se stane, když bude muset čelit velkým makroekonomickým problémům.

Když se však podíváme na přiložený graf, zjistíme, že je to o dost složitější. V historii amerického akciového trhu jsme totiž měli poměrně dlouhá období, kdy se nevyvíjel příznivě. Někdy trvalo i celé dekády, než se trh technicky konečně posunul. Proto je nutné jednak investovat postupně a jednak přemýšlet nad tím, do čeho investujete.

Zdroj: linkedin.com
Dlouhodobý vývoj S&P 500
Dlouhodobý vývoj S&P 500

Hledáme alternativy: Rozvojové trhy vypadají jako investiční příležitost

Jakmile někteří investoři uslyší rozvojové trhy, hned se doslova osypou. Ačkoliv k tomu třeba nemají ani racionální důvod (setkávám se s tím často). V posledních mnoha letech rozvojové trhy skutečně moc netáhly. Dokonce ani Čína, která z různých důvodů dost strádala. To je ale zase na jiné povídání.

Info

Ještě na začátku roku 2023 se předpokládalo, že čínské akciové trhy strmě porostou. Díky znovuotevření tamní ekonomiky. Nic takového se ovšem nestalo, což právě naopak pokládám za příležitost, protože zájem o čínské akcie je nyní minimální.

Důsledkem nezájmu investorů je, že americký akciový trh je oproti rozvojovým trhům velmi nadhodnocený. Od 60. let minulého století nebyly rozvojové trhy levnější.

Dává proto smysl se na levnější trhy zaměřit. Respektive mi dává mnohem větší logiku koupit si čínskou nebo brazilskou akcii s P/E v jednotkách bodů místo americké akcie, která má stejný poměr třeba 50 bodů. Pokud se bojíte stock pickingu (není to nic jednoduchého), lepší alternativou je ETF sledující celé indexy. Ačkoliv výběrem kvalitních titulů, jako jsou akcie Alibaba, také asi nic nepokazíte.

Varování

Mějte na paměti, že jde pořád o rozvojové trhy, což s sebou dle učebnicové teorie přináší větší riziko. My ale nejsme studenti, kteří chtějí potěšit zkoušejícího. Jsme investoři a proto o teorii uvažujeme v kontextu.

Zdroj: linkedin.com
Rozvojové trhy vs. americký akciový trh
Rozvojové trhy vs. americký akciový trh

Závěrem: Americké akcie nemusí nutně charakterizovat nižší riziko

Americké akcie jsou pomalu taková modla, od které se hodně investorů nechce absolutně oprostit. Je pravda, že investovat do Spojených států s sebou přináší určité jistoty.

Dlouhodobě rostoucí ekonomika se stabilním politickým prostředím. To jsou rozhodně validní argumenty, proč se s většinou svých investic držet v Americe. Proč ale s menší částí kapitálu neinvestovat do Číny nebo Brazílie? Alespoň v horizontu několika let?

Pokud existuje opodstatnění pro to, aby rozvojové trhy v následujících letech rostly, nehrozí žádné bezprostřední politické riziko a zároveň jsou tyto trhy levné, může se taková investice vyplatit. Přitom je riziko možná i nižší. Alespoň tedy prismatem valuací.

Poznámka

Není náhoda, že mluvím jenom o Brazílii a Číně. Je vícero rozvojových trhů, o kterých se nyní mluví, ale ještě jsem se k nim nestihl dostat.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎