Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je to Bitcoin maximalismus a jaké jsou jeho důvody? Je Bitcoin jedinou smysluplnou kryptoměnou?

Co je to Bitcoin maximalismus a jaké jsou jeho důvody? Je Bitcoin jedinou smysluplnou kryptoměnou?
Zdroj: Vlastní zpracování

Bitcoin maximalismus je myšlenka, která říká, že Bitcoin je jediná smysluplná kryptoměna. Bitcoin maximalisti tvrdí, že Bitcoin jako první vytvořená kryptoměna je ostatním kryptoměnám nadřazený, a že má v mnoha ohledech velký náskok, který pravděpodobně nepůjde dohnat. Někteří maximalisté pak dokonce tvrdí, že většina altcoinů (k Bitcoinu alternativních kryptoměn) jsou podvody, které se pouze snaží obrat nováčky o peníze nebo spíše o jejich bitcoiny.

V tomto článku se na celé téma Bitcoin maximalismu podíváme a zhodnotíme, zda vůbec dává smysl, nebo nikoliv.

Co je to Bitcoin a jaké problémy řeší?

bitcoin logoAbychom byli v průběhu celého článku na jedné vlně, je na začátku důležité si definovat, co to vůbec Bitcoin, jaké řeší problémy a proč vznikl.

Bitcoin jsou internetové peníze. Jedná se o peer-to-peer platební síť, která k vypořádání plateb nepotřebuje žádného prostředníka, který by transakce schvaloval či prováděl. Problému dvojí útraty, který je u všech digitálních platebních systémů nutno vyřešit, tento systém předchází pomocí řetězce zahashovaných bloků (dnes často označovaného jako Blockchain, ačkoli toto slovo však Satoshi ve své specifikaci nikdy nezmínil) a ověřovacího systému Proof of Work.

Jeho pravidla a vlastnosti jsou kódem předem definovány a prosazení změn je sice prakticky možné, ale provádí se relativně obtížně a zdlouhavě. Na změně se totiž musí shodnout otevřená komunita vývojářů, a pak ji musí akceptovat většina uzlů a těžařů. Kvůli tomu je systém Bitcoin velmi stálý a dlouhodobě předvídatelný.

Díky svým vlastnostem je systém Bitcoinu schopna řešit tři hlavní problémy, kterými trpí aktuální systém FIAT peněz.

  • Umožňuje rychlé platby kamkoliv na světě
  • Je necenzurovatelný
  • Má dlouhodobě předvídatelnou monetární politiku – klesající inflaci
Zdroj: bitcointalk.org
Inflace bitcoinu v čase
Inflace bitcoinu v čase

Bitcoin však už dlouhé roky není jedinou existující kryptoměnou na světě. Nové kryptoměny se často snaží přijít s něčím novým a Bitcoinu tak konkurovat.

Problémem však je, že nevíme, zda jsou tyto nové vlastnosti u kryptoměn vůbec potřeba, nebo přichází na úkor původních vlastností popsaných výše. O tom musí rozhodnout otevřený trh.

Je Bitcoin technologicky napřed nebo pozadu?

Lidé si často myslí, že Bitcoin je něco, co vzniklo už dávno, a že ho nové altcoiny mohou v určitých ohledech předehnat, protože se poučily z jeho chyb.

Dále často rezonuje názor, že je Bitcoin příliš jednoduchý, a že dobrá kryptoměna potřebuje nějaké vylepšení v podobě smart contractů, které přináší využití v tzv. decentralizovaných aplikacích a mnoho dalších vymožeností.

Je ale důležité si uvědomit, že Bitcoin ostatním kryptoměnám v těchto oblastech nekonkuruje, protože se o to ani nesnaží.

Vychytané nadstavbové funkce, ultra-rychlé a levné transakce, tvorba a převod NFT nebo půjčky nejsou to, pro co je Bitcoin primárně určen.

Bitcoin je velmi promyšlený. Je založen na technologiích a principech, jejichž vývoj probíhal již několik desítek let samotným vznikem Bitcoinu v roce 2008.

Zdroj: danheld.com
Historie vývoje Bitcoinu
Historie vývoje Bitcoinu

Prakticky by tedy bylo možné říci, že Bitcoin je oproti novějším kryptoměnám technologicky pozadu. Absence pokročilejších funkcí ale nemusí být vyloženě na škodu.

Bitcoin je ve výsledku velmi jednoduchý. To, co má dělat, ale dělá opravdu dobře.

Vývoj ceny jednotlivých kryptoměn

Rychle rostoucí cena a oproti jiným aktivům vysoká volatilita jsou důvody, které člověka ke kryptoměnám přivedou asi nejčastěji. Nemyslím si, že je to důležitý důvod, ale vzhledem k jeho obvyklosti je důležité ho zmínit.

Většina nováčků Bitcoin podvědomě zná. Myslí si však, že jim s Bitcoinem ujel vlak, a že je potřeba investovat do jiné, nové kryptoměny, která má větší potenciál růstu.

Cena 1 bitcoinu za dobu své existence přeci jen vyrostla o miliony procent. Prakticky se z nuly přes zlomky centů dostala až na 50 000 dolarů a ani tam její růst neskončil. Nováčci tak věří, že jiné, novější a “lepší” měny proto může čekat podobný vývoj.

Dlouhodobě se však ukazuje, že cena většiny altcoinů po agresivním růstu opět končí tam, kde začala.

Zdroj: woobull.com
Dlouhodobý vývoj ceny Bitcoinu porovnaný s 2412 dalšími kryptoměnami v logaritmickém měřítku
Dlouhodobý vývoj ceny Bitcoinu porovnaný s 2412 dalšími kryptoměnami v logaritmickém měřítku

Jak je vidět na grafu výše, ačkoli mají alternativní digitální měny rovněž vysokou volatilitu, reálně však mají dlouhodobě tendenci vrátit se zpět “na nulu”.

Na těchto altcoinech je v obecném smyslu proto možné vydělat pouze krátkodobou spekulací, přičemž je důležité levně nakoupit a draze prodat. Nikdo však ale dopředu není schopen odhadnout, kdy je alternativní měna levná, aby mohl nakoupit, a kdy je drahá, aby mohl prodat.

Pořád ale platí, že 90 % uživatelů nezvládne své emoce a obchodováním peníze prodělá. Proto, pokud o kryptoměnách slyšíte poprvé a s tradingem nemáte žádné zkušenosti, je velmi nepravděpodobné, že jste právě vy na všechny zkušené tradery vyzráli a objevili novou kryptoměnu, která ostatní předežene.

Výhody Bitcoinu oproti dalším kryptoměnám

Metclafův zákon

Infrastruktura Bitcoinu je největší ze všech kryptoměn.

  • Má největši počet uzlů, které mohou jednoduše provozovat samotní uživatelé bez omezení.
  • Má nejvíce těžařů a oproti ostatním kryptoměnám více než půlmilionkrát větší hashrate, který zjednodušeně ukazuje bezpečnost sítě.
  • Má nejvíc vývojářů, kteří na něm pracují. To se navíc odehrává otevřeně na GitHubu a ne za zavřenými dveřmi nějaké společnosti.
  • Nezanedbatelná není ani silná komunita, která Bitcoin podporuje a obhajuje v případě, že se světem šíří lži a pomluvy.

Síťový efekt je v telekomunikačních sítích přirozeným jevem. Například když nějakou sociální síť nepoužívá nikdo, téměř nemá smysl se na ni připojovat. Proč taky? S kým byste se tam propojili?

Když je na Facebooku už každý druhý z vašich přátel, je to mnohem lepší.

A vůbec nejpohodlnější je, když jsou na Facebooku všichni vaši přátelé. Nemusíte pak přepínat mezi několika aplikacemi, kdy každou používá jen určitý okruh lidí. A tak to máte nejen vy, ale i všichni další uživatelé této sítě.

Proto s rostoucím počtem uživatelů sítě i hodnota sítě roste.

Peníze jsou nástroj na měření hodnoty věcí. Platí, že je pohodlnější tuto hodnotu měřit jen jedním metrem. Nedává smysl mít na různé produkty různé metry – různé peníze.

Používání více kryptoměn má také negativní vliv na jejich bezpečnost. Při použití jedné sítě se využívá součet všeho výkonu těžařů na ověřování právě jednoho blockchainu. Kdyby uživatelé požívali sítí více najednou, musel by se celkový výkon rozložit mezi několik sítí, čímž by kleslo i zabezpečení jednotlivých blockchainů.

I proto dává smysl používat jen jednu kryptoměnu. Ať už Bitcoin, nebo jeho alternativu.

Bitcoin je opravdu decentralizovaný

Anonymní tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto po pár letech od jeho spuštění zmizel. Díky tomu umožnil, aby komunita pokračovala na vývoji bez vůdce a zakladatele. Kvůli tomu je komunita schopna nezávisle vyvíjet Bitcoin na základě jeho původních myšlenek bez toho, aby ji ovlivňovala autorita zakladatele.

Naprostá většina ostatních kryptoměn (pokud již dávno nejsou mrtvé) mají tým placených zaměstnanců-vývojářů, kteří mají své nadřízené a nějakého zakladatele. Díky tomu fungují spíše jako firmy než jako otevřené protokoly s nezávislým týmem, který pracuje na jednotné vizi lepších zítřků, spíše než projektu svého šéfa.

Dále je Bitcoin také nejvíce decentralizovaný z pohledu počtu nezávislých uzlů a výpočetního výkonu který je nejlépe rozprostřený po celé planetě.

Jeho síť je opravdu bezpečná

Bitcoin má největší síť ťežařů. Oproti svému největšímu konkurentovi Ethereu, má asi 500 000krát vyšší hashrate. To znamená, že je Bitcoin o několik řádů lépe zabezpečený, přestože obě sítě používají trochu jiný systém zabezpečení.

Zároveň jde u Bitcoinu velmi snadno provozovat vlastní uzel. Na něm může mít každý uživatel uloženou vlastní kopii blockchainu a ověřovat si přes něj validitu svých transakcí. To u jiných kryptoměn není tak snadné a téměř nikdo kromě vývojářů to nedělá.

Kritika Bitcoinu

Samozřejmě, že ani Bitcoin není kompletně bez chyby. Většina kritiků se zaměřuje hlavně na pomalé transakce a vysoké poplatky. Pravdou je, že první vrstva Bitcoinového protokolu je v porovnání s jinými (většinou více centralizovanými) platformami pomalá a drahá. Díky tomu je ale ve skutečnosti tak bezpečná a robustní.

Ale i v tomto ohledu probíhá vývoj kupředu. Škálování první vrstvy, což je více či méně jen jiný název pro rychlejší a levnější transakce, řeší například softfork Taproot, který by měl zvýšit počet transakcí, které se do jednoho 10minutového bloku vejdou. Tím by se měly snížit i poplatky. Rychlé a téměř bezplatné transakce pak řeší další vrstvy Bitcoinového protokolu, jako je třeba Lightning network nebo Liquid Network.

Další často vytýkanou nevýhodou Bitcoinu je, že jeho pravěký systém není schopen spouštět a využívat složitější smart contracty, díky kterým je možné využívat decentralizované aplikace atd.

Na to nelze nic namítat, to je pravda. Jak jsem ale již zmiňoval – Bitcoin je ve výsledku velmi jednoduchý. To, co má dělat, ale dělá opravdu dobře.

Závěr k Bitcoin maximalismu

Jistou nadřazenost této kryptoměny vůči kryptoměnám ostatním také potvrzují svým chováním a investicemi firmy jako Tesla, Square nebo Microstrategy, které v poslední době přidávají Bitcoin do svých rezerv. Existují také země jako Salvador, Paraguay a Panama, které ho plánují zavést jako zákonné platidlo.

Je náhodou, že se to děje pouze s Bitcoinem a s žádnými jinými altcoiny?

Je možné, že někdy přijde jiná kryptoměna s novým a přelomovým nápadem. Čistě teoreticky, pokud tento nápad bude opravdu stát za to, není problém, aby ho vývojáři Bitcoinu převzali a také implementovali.

Síť uživatelů a podporovatelů, kterou za několik let svého fungování Bitcoin vybudoval, však tak snadno převzít nelze.

Ponzi schémata, které slibují rychlý a snadný výdělek, jsou mezi lidmi velmi oblíbená a svět kryptoměn je pro tyto projekty ideálním podhoubím.

Proto je velmi pravděpodobné, že budou v budoucnu vznikat další nové a přelomové kryptoměny, které se budou Bitcoinu snažit konkurovat. Že by ale byly opravdovou konkurencí je však velmi nepravděpodobné.

Jedná se však o velmi komplexní téma, které nelze jednoduše shrnout v jednom článku a spíše než o něm vyprávět je lepší o něm diskutovat.

Proto, máte-li na Bitcoin maximalismus svůj vlastní názor (ať už podporující, nebo naopak), napište nám ho do komentářů níže ⤵️.

Rádi si ho přečteme nejen my, ale také naši další čtenáři.

Mimochodem, pěkně shrnuje Bitcoin maximalismus Dan Steigerwald ve své kultovní přednášce z Paralelní Polis:

Další zdroje informací na toto téma

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Věnuji se studiu ekonomie a finančních trhů. Od těchto oblastí jsem se dostal ke kryptoměnám a hlavně Bitcoinu. Tíhnu k Bitcoin maximalismu, ale sleduji co se děje i v jiných kryptoměnách.
Snažím se co nejlépe pochopit technologickou část Bitcoinu, ale neopomíjet při tom i jeho dopady na společnost a přemýšlení lidí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.