Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

České crowdfundingové prostředí čeká zásadní změna

Publikováno
České crowdfundingové prostředí čeká zásadní změna
Zdroj: depositphotos.com

Crowdfunding v České republice prochází proměnou. Jednotlivé platformy se musí přizpůsobit novým předpisům, které mají vstoupit v platnost v listopadu 2023, jinak nebudou moci pokračovat ve své činnosti. Jednoduše budou nově muset získat licenci od ČNB, čímž by měla být zajištěna větší transparentnost jejich činnosti a ochrana investorů.

Crowdfunding se stal oblíbenou cestou pro podniky, inovátory a tvůrce, kteří chtějí získat potřebné finanční prostředky pro své podniky, ať už jde o jedinečné produkty, služby nebo individuální projekty.

V posledních letech si tato metoda získala obrovskou popularitu a díky finanční podpoře širší komunity umožňuje realizovat nejrůznější nápady. V České republice je nyní toto dynamické odvětví na prahu velké změny.

Poznámka

Připravená regulace, která vstoupí v platnost 10. listopadu, byla vyvolána potřebou standardizovat činnost crowdfundingových platforem a zajistit ochranu zájmů investorů.

Cílem těchto chystaných úprav je přepracovat základní principy fungování crowdfundingových platforem. Hlavním cílem je zavést vyšší míru transparentnosti jejich činnosti a zajistit, aby potenciální investoři byli dobře informováni a chráněni před nepřiměřenými riziky.

Posun směrem ke stále vyšší regulaci

Do roku 2020 byl crowdfunding v České republice z velké části neregulovaný. V říjnu 2020 však Evropský parlament a Rada EU zavedly nařízení (2020/1503) týkající se evropských poskytovatelů služeb crowdfundingu pro podniky.

Po ročním prodloužení původně stanovené lhůty pro implementaci na národní úrovni vstoupí nová pravidla v platnost od 10. listopadu 2023. Všechny crowdfundingové platformy se nyní musí těmto předpisům přizpůsobit a splnit všechny regulační požadavky – jenom tak získají licenci od ČNB a budou moci i nadále pokračovat ve své činnosti.

Crowdfunding v České republice lze rozdělit do tří hlavních typů:

  • Crowdfunding založený na odměnách: Přispěvatelé obdrží za svůj příspěvek produkt nebo službu, často za zvýhodněnou “zaváděcí” cenu. Významným příkladem tohoto typu v České republice je Hithit, inspirovaný úspěšnou americkou platformou Kickstarter.
  • Crowdfunding založený na darech: Finanční prostředky jsou získávány především na charitativní a dobročinné účely. Významnou platformou v této kategorii je Donio, které od svého vzniku vybralo již téměř miliardu korun.
  • Investiční crowdfunding: Jedná se o finanční investice výměnou za akcie nebo investiční certifikáty. V České republice jsou předními příklady platformy jako Fundlift, Investown nebo Fingood.

Nová regulace se dotkne především investičního crowdfundingu, a to kvůli jeho velké podobnosti se standardními tržními a kapitálovými nástroji.

Stručná charakteristika investičního crowdfundingu

Investiční crowdfunding umožňuje jednotlivcům investovat do začínajících nebo malých podniků výměnou za podíl na vlastním kapitálu, dluhu nebo výnosech společnosti. Na rozdíl od tradičního crowdfundingu, kde podporovatelé dostávají produkty nebo odměny, investoři v tomto modelu očekávají finanční návratnost za svůj příspěvek – investici.

Tato metoda demokratizuje přístup podnikatelů ke kapitálu a nabízí investorům další platformu pro zkoumání investičních příležitostí a další možnosti diverzifikace investičních portfolií.

Důsledky nových nařízení

Cílem nových předpisů je chránit investory a zároveň poskytnout malým a středním podnikům více příležitostí k financování růstu. Potenciální investoři budou mít prospěch ze zvýšené ochrany proti nekalým praktikám, zejména proto, že se crowdfunding zaměřuje především na nezkušené drobné investory.

To povede ke zvýšení důvěryhodnosti, transparentnosti a poptávky po crowdfundingových investicích, což pravděpodobně bude mít za následek větší objem investovaného kapitálu.

Pro malé a střední podniky bude komunitní financování dostupnější v raných fázích jejich rozvoje, tedy v době, kdy mohou být tradiční bankovní a soukromý kapitál nedostupné. Jedná se tak o významný krok, který může podpořit růst a inovace v národním i mezinárodním měřítku.

Crowdfundingové platformy se s účinností nového nařízení přirozeně budou potýkat se zvýšenou byrokracií. Pozitivní však je, že s licencí od České národní banky budou moci nabízet crowdfunding v celé Evropské unii. A naopak, čeští investoři se budou moci podílet i na zajímavých mezinárodních projektech.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎