Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Technologické akcie drží americké trhy nad vodou. Sledovali jsme výrazný propad evropských akcií

Publikováno
Burza s odstupem: Technologické akcie drží americké trhy nad vodou. Sledovali jsme výrazný propad evropských akcií
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezký den, vážení čtenáři! V minulém týdnu bylo na trzích opět živo. Americké indexy se vyvíjely smíšeně, přičemž zářily zejména technologické akcie. Krom jiného jsme byli svědky historického okamžiku, když během jediného dne vzrostla hodnota společnosti NVIDIA o 184 miliard dolarů. V souladu se naopak vyvíjely evropské indexy, i když bohužel negativním směrem.

Po delší době také vzrostla cena Bitcoinu a Etherea a to zdaleka není všechno. Pokud vás zajímá, jak se dařilo českým akciím, komoditám a chcete se dozvědět více o výše zmíněném, vše zjistíte v burze s odstupem. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké benchmarky skončily týden smíšeně – investoři sledují jednání o dluhovém stropu

Hlavní americké benchmarky skončily týden smíšeně, protože investoři pozorně sledovali známky pokroku v jednáních o zvýšení federálního dluhového stropu. Nejlépe se dařilo indexu Nasdaq 100, který za období od začátku roku vzrostl již o více než 30 % – což je v ostrém kontrastu s nulovým růstem úzce zaměřeného indexu Dow Jones Industrial Average. Podobně si index Russell 1000 Growth od začátku roku připisuje zisk 20,75 %, zatímco index Russell 1000 Value – silně zatížený finančním sektorem, který se potýká s problémy – poklesl o 1,64 %.

Vedle jednání o dluhovém stropu byl pravděpodobně hlavní událostí týdne čtvrteční 24% skok akcií výrobce čipů NVIDIA, který zvýšil tržní kapitalizaci společnosti na konci týdne na zhruba 963 miliard dolarů a učinil z ní šestou nejhodnotnější veřejně obchodovatelnou společnost na světě. Akcie vzrostly poté, co společnost výrazně překonala konsensuální očekávání zisku za první čtvrtletí a zvýšila svůj výhled zisku.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a v roce 2023

Technologický sektor je i nadále hnacím motorem trhů

Přestože se hodnota indexu S&P 500 v minulém týdnu téměř nezměnila, jeden sektor vynikal tím, že za celý týden vzrostl o více než 4,0 % – informační technologie. Technologický sektor je ve skutečnosti jedním z pouhých tří sektorů indexu S&P 500, který je od počátku roku v kladných číslech, spolu se sektorem spotřebního zboží a komunikačních služeb. Technologie a komunikační služby jsou nyní v tomto roce již o více než 30 % výše, což je hluboko v teritoriu býčího trhu. Mezitím je každý z osmi ostatních sektorů indexu S&P 500 letos zatím v záporu, což pravděpodobně odráží nejistotu spojenou s pokračující patovou situací ohledně amerického dluhového stropu, spekulacemi o dalších krocích amerického Fedu a potenciálním ekonomickým oslabením.

Vedoucí postavení na trhu je v letošním roce zjevně úzké, přičemž je vedené jen několika sektory a hrstkou technologických společností s velkou kapitalizací a v mnoha případech tažené expanzí ocenění. Z dlouhodobého hlediska to není známkou zdravé výkonnosti trhu, protože to odráží euforii v jedné oblasti a nejistotu ohledně širší ekonomiky v jiných. V tomto kontextu by se mohly aktuálně investiční příležitosti nacházet v akciích s malou tržní kapitalizací a cyklických sektorech.

Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje, že výkonnost indexu S&P 500 v letošním roce ovlivnily hlavně tři sektory: Technologie, komunikační služby a spotřební zboží
Tento graf ukazuje, že výkonnost indexu S&P 500 v letošním roce ovlivnily hlavně tři sektory: Technologie, komunikační služby a spotřební zboží

Co je příčinou lepších výsledků v technologickém sektoru?

Za nedávným růstem výkonnosti technologického sektoru může být několik důvodů. V prvé řadě byly růstové sektory v loňském roce největšími opozdilci a zaznamenaly nejprudší pokles ocenění, což možná činí technologické a růstové oblasti atraktivnějšími pro investory, kteří hledají výhodné nabídky. Za druhé se mnoho technologických akcií s velkou tržní kapitalizací v poslední době stalo součástí defenzivní strategie. Tyto společnosti v uplynulé výsledkové sezóně rozhodně prokázaly odolnost, zdůraznily své obhajitelné obchodní modely a silnou finanční pozici a prostřednictvím programů zpětného odkupu akcií vrátily hodnotu akcionářům.

V neposlední řadě také mnoho investorů vidí atraktivní růstový potenciál v oblasti rozvíjející se umělé inteligence (AI) – vyvolaný aplikacemi jako ChatGPT, Google Bard atd. – která by mohla být na počátku několikaletého růstového cyklu. Dokonce i výše zmíněná polovodičová společnost NVIDIA, poukázala na generativní AI jako na rozhodující faktor růstu. Mnozí investoři, kteří vzhledem k zajímavějším výnosům ze spořících a dalších nástrojů podobných hotovosti sedí stranou, potřebují pádný důvod ke vstupu na trhy, a právě růstový potenciál technologií umělé inteligence může být místem, kam nyní část této hotovosti proudí.

Zdroj: finance.yahoo.com
Tento graf ukazuje, že technologický Nasdaq (modrá) letos výrazně překonává indexy S&P 500 (zelená) a Dow Jones (červená)
Tento graf ukazuje, že technologický Nasdaq (modrá) letos výrazně překonává indexy S&P 500 (zelená) a Dow Jones (červená)

Sledovali jsme značný pokles evropských akcií

Akcie v Evropě klesly kvůli známkám zhoršování ekonomického výhledu a pokračující nejistotě ohledně jednání o dluhovém stropu v USA. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,59 %. Oslabily také hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách. Německý DAX klesl o 1,79 %, francouzský index CAC 40 se snížil o 2,31 % a italský FTSE MIB se propadl o 2,93 %. Britský index FTSE 100 pak ztratil 1,67 %.

Výnosy evropských vládních dluhopisů celkově vzrostly v důsledku obav, že tvůrci měnové politiky ECB prodlouží zvyšování úrokových sazeb, aby se vypořádali s přetrvávajícími inflačními tlaky. Tvůrci politiky Evropské centrální banky zopakovali v minulém týdnu názor prezidentky ECB Christine Lagardeové, že úrokové sazby budou muset dále růst a zůstat na vysoké úrovni, aby bylo možné omezit inflaci ve střednědobém horizontu. Například guvernér španělské centrální banky Pablo Hernandez de Cos uvedl, že před sebou máme ještě dlouhou cestu a že úrokové sazby budou muset zůstat v restriktivním pásmu po delší dobu, aby bylo cíle dosaženo udržitelným způsobem v delším časovém horizontu. Guvernér francouzské centrální banky Francois Villeroy de Galhau se připojil s podobnými slovy.

Výnos referenčního desetiletého německého státního dluhopisu se tak usadil nad úrovní 2,5 %. Výnosy státních dluhopisů Španělska a Itálie rovněž vzrostly. Ve Spojeném království silné údaje o jádrové inflaci podnítily rozsáhlý výprodej na dluhopisových trzích a výnos referenčního desetiletého britského státního dluhopisu zamířil k úrovni 4,3 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a roce 2023

Německá ekonomika v recesi, podnikatelská důvěra klesá

Podle oficiálních údajů se německá ekonomika v prvním čtvrtletí propadla do recese. Hrubý domácí produkt se za tři měsíce do března snížil o 0,3 %, což představuje revizi směrem dolů z původního odhadu nulového růstu, který odrážel značný pokles spotřeby domácností. V posledních třech měsících loňského roku se německá ekonomika snížila o 0,5 %.

Německé podniky mezitím znejistěly, pokud jde o příští rok, a index podnikatelské důvěry institutu Ifo v květnu poprvé po sedmi měsících klesl.

Inflace ve Spojeném království zpomaluje méně, než se předpokládalo

Inflace ve Spojeném království v dubnu zpomalila na meziroční míru 8,7 % z březnových 10,1 %, protože z meziročního srovnání vypadl prudký nárůst cen energií, ke kterému došlo v loňském roce. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku, však vzrostla na 21leté maximum 6,8 % z 6,2 %. Výsledek podpořil očekávání trhu, že v červnu dojde k 13. zvýšení úrokových sazeb v řadě.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace ve Spojeném království za poslední rok
Vývoj inflace ve Spojeném království za poslední rok

Hodnota indexu PX se téměř nezměnila

V minulém týdnu vládl na Pražské burze klid, když se hodnota indexu PX snížila o pouhé tři desetiny procenta. Po velmi divokém předcházejícím týdnu, kdy se akcie ČEZ propadly o více než 14 % se tentokrát jejich cena nezměnila.

Z nejvíce sledovaných českých titulů se nejlépe dařilo akciím Philip Morris, které si připsaly více než 2 %. V kladných číslech rovněž skončily akcie Komerční banky a Monety. Největším poraženým minulého týdne naopak byly akcie Erste Group, které ztratily více než 4 % své hodnoty. Index PX zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 315 bodů.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku 2023

Cena Bitcoinu vzrostla o přibližně 5 %

Po přibližně dvou týdnech, kdy cena Bitcoinu i Etherea mírně klesala, jsme se dočkali obratu. Dvě nejvýznamnější kryptoměny se sice pohybovaly po většinu týdne do strany, zejména díky nedělnímu růstu si však za celý týden připsaly zisk přibližně 5 %. Bitcoin tak zakončil týdenní obchodování lehce nad cenou 28 tisíc dolarů za minci a Ethereum ukončilo týden nad hranicí 1 900 dolarů.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.fda

Cena zemního plynu po třech týdnech mírně klesla

V New Yorku obchodovaná ropa West Texas Intermediate (WTI) se usadila na ceně 73,31 dolaru. Ačkoliv se její cena ve čtvrtek propadla o 3 %, podařilo se jí zakončit týden růstem o 1,77 %, čímž navázala na růst z předchozího týdne o 2,2 %. V Londýně obchodovaná ropa Brent, globální benchmark pro ropu, pak ukončila týdenní obchodování na hodnotě 77,13 dolaru za barel. Brent zakončil týden růstem o 1,85 % po růstu z předchozího týdne o 1,9 %.

Futures kontrakt na zemní plyn na newyorské burze Henry Hub uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 2,42 dolaru za mmBtu neboli milion metrických britských termálních jednotek. Za celý týden klesl o 4,15 %, přestože referenční kontrakt na plyn dosáhl v pondělí 11týdenního maxima 2,71 dolaru. Do konce týdne se však vrátil pod klíčovou psychologickou hranici 2,50 dolaru.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Červnový futures kontrakt na Zlato na newyorské burze Comex uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 946,10 dolaru. Během pátku se přitom referenční futures kontrakt na zlato propadl na devítitýdenní minimum 1 936,90 dolaru. Za celý týden červnové zlato odepsalo necelá 2 % po 2% ztrátě v předchozím týdnu. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se usadila na ceně 1 945 dolarů. Spotová cena zlata přitom klesla během pátku na třítýdenní minimum 1 936,85 dolaru. Za celý týden spotové zlato pokleslo o 1,81 % po ztrátě 1,7 % v předchozím týdnu.

Ještě o něco více se propadla cena dalšího sledovaného drahého kovu stříbra. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 23,83 dolaru a zakončil ho na hodnotě 23,28 dolaru za unci. Jeho cena tak během týdne klesla o 2,32 %.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 184. Hned o 184 miliard dolarů vzrostla ve čtvrtek 25. května hodnota spolenčosti NVIDIA. Ta se po vyhlášení lepších než očekávaných hospodářských výsledků za Q1 2023 stala 6. nejhodnotnější společností na světě.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Otevřeli jsme náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Budeme pořádat srazy na živo a chystáme spoustu novinek. Přidejte se do naší komunity také a buďte jedni z prvních! 

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎