Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – XRP vyhrálo soud a posílilo, velryby přesto neprodávají. Co přijde dál?

Publikováno
Finex Coin Week – XRP vyhrálo soud a posílilo, velryby přesto neprodávají. Co přijde dál?
Zdroj: Depositphotos.com

Příjemné pondělí přeji. Uplynulý týden konečně přinesl spoustu zajímavého dění ve světě digitálních aktiv. Očekávaný a přelomový rozsudek ve při americké Komise pro kontrolu cenných papírů (dále SEC) a společnosti Ripple po téměř 3 letech padl, což samozřejmě ovlivnilo trhy a kurzy a to nejen ten, který ukazuje hodnotu XRP. Výsledek právní bitvy v USA tak hýbe světem kryptoměn. Na to, co přinesl dosavadní vývoj, se nyní pojďme podívat.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Obsah článku

Výsledek velké právní bitvy SEC vs. Ripple

Jak jste již pravděpodobně zaznamenali, převážným vítězem sporu je společnost Ripple Labs. Soudkyně v Jižním okresu státu New York Analisa Torres vydala ve čtvrtek rozhodnutí ve věci žaloby SEC z roku 2020. V té se Komise pod vedením Garyho Genslera pokoušela domoci označení XRP za cenný papír. Tudíž by docházelo k neohlášenému a nezákonnému prodeji cenných papírů Ripplem i všemi burzami, které XRP nabízejí. Rozhodnutí je v této věci zamítavé.

Reakce kurzu XRP na sebe nenechala dlouho čekat a XRP posílilo o více než 90 %. Mezi čtvrteční druhou odpolední a sedmou večerní se jeho cena dostala z do té doby prakticky konstantní hodnoty 0,47 USD až na hodnotu 0,95 USD. V neděli se pak hodnoty pohybovaly nad 0,7 USD.

Generální ředitel Ripple, Brad Garlinghouse, komentoval rozhodnutí na Twitteru: “V roce 2020 jsme řekli, že stojíme na straně práva a budeme stát na správné straně historie. Jsme vděční všem, kteří nám pomohli dostat se k tomuto výsledku, který poslouží všem kryptoinovacím ve Spojených státech.”

V dalších tweetech několikrát opakoval, že označení kryptoměny jako cenného papíru je nyní chybné a to je nyní věc práva. V angloamerickém právním systému (též common law), který se právě v USA uplatňuje, je precedens, zjednodušeně řečeno předchozí rozhodnutí, základním pramenem práva. Proto je ostatně toto rozhodnutí tak přelomové. Jestliže již existuje rozhodnutí spočívající v tom, že jedna z kryptoměn není cenný papír, znamená to, že každý další soud zabývající se podobnou otázkou bude muset k tomuto rozhodnutí přihlížet.

SEC vede podobné spory proti celé řadě firem emitujících digitální aktiva, stejně jako proti burzám, na nichž se obchodují. Coinbase nedlouho po rozhodnutí zařadila XRP zpět do své nabídky obchodovatelných kryptoměn a to i pro investory z USA.

Chování BTC v souvislosti s případem

Na obecně pozitivní sentiment krátkodobě reagoval i Bitcoin (BTC), který během čtvrtečního odpoledne posílil až na hodnotu 31 500 USD. Právě tato hranice je však považována za rezistenci a byla opět zamítnuta. Pravděpodobně vlivem masivního přílivu mincí od těžařů došlo následně ke korekci, k čemuž tomu došlo v pátek, tedy hned druhý den po zprávě o úspěchu Ripplu.

Během večera se kurz vůči USD opět propadl k hodnotám těsně nad 30 000 USD, kde se od té doby dále drží. Neopustil tak pásmo, ve kterém se pohybuje již tři týdny.

Opouštěly velryby XRP během uptrendu?

Největší investoři do určité kryptoměny, tzv. velryby nebo anglicky whales, mají obvykle tendenci prodávat v okamžicích prudkých nárůstů hodnoty. To je samozřejmě naprosto logické, nakupují podhodnocená aktiva, aby je dráž prodali, proto bylo otázkou, zda se tak stane i v případě XRP.

Nutno podotknout, že přední právníci se za poslední zhruba měsíc předháněli v hodnocení toho, jak moc jsou si jisti výsledkem soudu ve prospěch Ripple, takže se XRP stal pro investory velice populárním. Proto se očekávalo, zda nastane podobný prodej u XRP velryb i tentokrát.

Navzdory odhadům se však zdá, že se tak nestalo. Investor označený jako 0xf522, největší držitel XRP, neprodal ani jedinou minci. Drží jich momentálně 25 milionů. Všechny své XRP nakoupil mezi 22. dubnem a 24. listopadem minulého roku. Druhý největší držitel XRP 0xa1c3 prodal 5,4 milionu XRP ze svých celkem 10 na hodnotě 0,45 USD. Třetí největší velryba 0x8456 držící 1,4 miliony XRP neprodala nic. Tady je nutno poznamenat, že v tomto případě bylo 0,4 USD průměrná nákupní cena mezi 14. prosincem 2022 a 15. květnem 2023.

Velmi podobně co do hodnot i faktu, že dosud nedošlo k žádnému odprodeji, je na tom i čtvrtá největší adresa 0x8bf6. Všechna předchozí data pochází ze soboty.

Tento trend jednoznačně naznačuje, že komunita kolem Ripple Labs a XRP ekosystému důvěřuje a věří tedy pravděpodobně v ještě větší zhodnocení. All-time-high XRP leží na hodnotě 3,84 USD. Růst k takovým hodnotám asi zatím očekávat nelze, přesto je nálada mezi investory pozitivní.

Ačkoli lze samozřejmě již mezi pátkem a nedělí mluvit o ohlazení uptrendu přímo vyvolaného rozhodnutím, analytici již vyhlíží další odraz směrem vzhůru. Podle údajů z CoinMarketCap došlo v neděli k úbytku objemu obchodů až o 57 %. Což jednak naznačuje útlum, jinak řečeno vyvrcholení rally spojené s rozsudkem, ale také ujišťuje, že nedochází k hromadnému výprodeji, který by hnal hodnotu XRP dolů. Například podle serveru AMBCrypto dojde ještě pravděpodobně ke korekci, která však předznamená další zhodnocení.

A co dál? Milník vítězství?

Milník vítězství decentralizovaných financí (DeFi). Tak označuje rozhodnutí JPMorgan. Analytici vydali bezprostředně po rozhodnutí obsáhlou zprávu, podle které se právě tento bod stane bodem obratu digitálních aktiv vstříc široké veřejnosti.

Velké kapitálové fondy byly zdrženlivé, aby se nezapojovaly do odvětví s nejistými pravidly, zatímco související převis nabídky zpomalil inovaci, přijetí a celkové zhodnocení kryptoměnových ekosystémů, tento trend se ještě zhoršil po zostření regulačních tlaků. Toto rozhodnutí je nepochybně milníkem v tomto odvětví, poskytuje právní jasnost a přesnou definici toho, co je a co není cenný papír, a tento výsledek jde v prospěch celému odvětví.”

Je však nutno pamatovat, že toto v žádném případě není konec boje SEC a už vůbec ne americké administrativy jako celku za regulaci kryptoměn. Se záměrem SEC označit kryptoměny za cenné papíry, a tak je podřídit poměrně přísné regulační politice, kterou USA vůči obchodu s cennými papíry uplatňuje, dle Zprávy o stavu Unie z minulého roku plně souhlasí i Bílý dům.

A co více, dle vyjádření pro média v tom prezident Joe Biden nalézá vzácnou shodu i s bývalým prezidentem a současně nejpravděpodobnějším vyzyvatelem Bidena Donaldem Trumpem. Oba největší kandidáti na další volební období tak zastávají touho kryptoměny regulovat. Naopak pro volnější trh je mladší generace politiků zastoupená Robertem Kennedy jr. u Demokratů a Ronem DeSantisem u Republikánů.

Bílý dům připravuje i návrh na samostatnou regulaci digitálních aktiv, podobně jako existuje i v jiných částech světa. Jeho podoba bude pravděpodobně zásadní pro udržení pozice USA jakožto největšího světového hubu kryptoměn. Právě ředitel Ripplu, Brad Garlinghouse, patřil mezi osobnosti, kteří varovali před odlivem tohoto odvětví do Evropy a východní Asie.

Další otázkou je zapojení samotných korporací do přípravy právních předpisů. V USA bývá zvykem zapojení lobbistů během projednávání v Kongresu. Pozitivním příkladem je pak kupříkladu Švýcarsko, kde došlo k velkému zapojení DeFi firem do příprav regulací, a tak ačkoliv jsou regulace poměrně přísné, jsou pro všechny jasně srozumitelné a přijímané. Švýcarsko je tak jedním z hlavních cílů zmíněného exodu kryptospolečností z USA.

Další otázkou spojenou s budoucností po tomto rozhodnutí je otázka budoucnosti SEC a jejího předsedy Genslera. Ten zejména po pádu FTX nabral velmi nepřátelský kurz vůči kryptoměnám, což obhajoval prvořadostí ochrany amerických investorů. Od vyjádření o potřebě chránit úspory občanů se však dostal až k nedávnému výroku, že není potřeba nových digitálních měn, neboť již máme digitální měny, a to dolar, euro a jen.

Asi i vlivem takto kontroverzního postoje se ocitl ve Sněmovně reprezentantů, jejíž komisí SEC je, ve hledáčku opozičních Republikánů. Ti se snaží protlačit návrh na zásadní reformu Komise, která by ji jednak sebrala část pravomocí ve prospěch jiných komisí a výborů, jednak by vytvořila paritní zastoupení stran a zrušila Genslerovu funkci prakticky bez náhrady. Poté, co se Genslerovi nepodařilo a nejspíš ani nepodaří uhájit základní strategii regulace krypta, je otázka jak pevná bude jeho podpora ze strany Demokratů.

Soud Coinbase vypadá dobře

A na vznik precedentu ve státu New York zřejmě čekal i federální soud, u kterého leží žaloba komise SEC proti burze Coinbase. Tu viní, nepřekvapivě, z prodeje neregistrovaných cenných papírů. Tam tedy zatím nedošlo k rozsudku, soudkyně Katherine Failla však oznámila, že považuje žalobu SEC za špatnou a obhajoba Coinbase se podle ní zakládá na reálných předpokladech.

V pátečním vyjádření sice přímo nezmínila čtvrteční rozsudek, souvislost je ale evidentní. Jestliže kryptoměny nejsou cennými papíry, pak Coinbase rozhodně žádné nenabízí. Podle soudkyně navíc kryptoměny z množiny cenných papírů vyčleňuje i formulář S-1 vydaný komisí SEC.

Zatčení ředitele Celsia

Novinkám z minulého týdne z celkem pochopitelných důvodů vévodí zprávy související s rozhodnutím ve věci SEC vs. Ripple. Zmíním však ještě jednu novinku, která by neměla zapadnout. A to zatčení CEO zkrachovalé platformy Celsius, Alexe Mašinského. Stalo se tak již v úterý.

Na základě žaloby SEC, patrně opodstatněnější než ty výše jmenované, byl zatčen a obžalován u federálního soudu v Manhattanu. Obviněna byla i samotná společnost, a to z podvodu a uvádění falešných údajů o finanční situaci. Podle vyšetřující prokuratury tím firma lákala investory a partnery, přestože již směřovala ke krachu.

Její stále fungující token CEL reagoval okamžitým poklesem o asi 7 %.

Závěr

Uplynulý týden se nesl pochopitelně ve znamení čtvrtečních událostí u soudu v USA. Bitcoin se tedy částečně svezl s nákupní náladou, následně však zamířil zpátky. Na opuštění současného pásma, ve kterém už se drží tři týdny, tak stále čekáme. Fear and Greed index nicméně zůstává pozitivnější, a od minule se z neutrálního pásma posunul směrem k nenasytnosti. Hodnota je 57.

My se na Vás budeme těšit zase za týden, kdy se podíváme, doufejme, na další zajímavá témata, aktuality ze světa, ale také na pokračující vývoj ohledně Ripplu, XRP a SEC.

Do té doby přeji úspěšný týden.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.