Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (1. – 5. února) – Další optimistický týden

Burza s odstupem (1. – 5. února) – Další optimistický týden

První únorový týden nám připomněl, že žijeme pod vlivem masivních nákupů centrálních bank. V lednu panovaly pochybnosti nad tím jak rychle se podaří zvládnout koronavirus, který není na ústupu v Evropě ani v USA. Následně aféra GameStop vystrašila velkou část profesionálních investorů specializovaných na prodej na krátko.

Ale to nic nezměnilo na tom, že investoři začali měsíc únor silně pozitivně. Jak se stalo pravidlem již od listopadu 2020: Všechny dobré zprávy jsou oceněny pozitivním růstem a ty špatné jsou ignorovány.

Roste všechno

Trhy jsou v zajímavé situaci. Jednak rostou hodnoty GAFAM a technologických firem a to díky dobrým výsledkům za rok 2020. A pokud budou přetrvávat všechna opatření proti koronaviru, tyto akcie budou růst i nadále. Taktéž rostou i firmy, které jsou přímo zapojeny v boji proti koronaviru, jako výrobci vakcín Pfizer nebo Moderna, ale taky výrobci testů, jako Eurobioscientific. Avšak rostou i cyklické akcie, které budou těžit z návratu k normální životu, jak například Renault.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Renault Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Už delší dobu vidíme, že rostou ceny komodit a to zejména ropy. Tento růst cen živí nadějí investorů na blížící se inflaci. A tak rostou ceny těžařů a zpracovatelů surovin, které budou nejvíc profitovat z růstu cen. V podstatě je tato situace dlouhodobě neudržitelná, ale centrální banky prozatím dokazují, že mají trh pod kontrolou a růst bude všechno.

Rozuzlení nastane, až dojde k reálnému krachu firem, které si už nebudou moci půjčovat na výhodný úrok. Investor by měl velmi bedlivě sledovat výsledky předlužených firem obchodovatelných na světových trzích, aby se začal připravovat na defenzivní strategii v případě krachu těchto společností.

Dokud však ke krachům firem nebude docházet, trhy budou i nadále růst.

Indexy: Optimistický scénář potvrzen

Asijské indexy uzavřely poslední lednový týden velmi pozitivně. Japonský Nikkei předvedl velmi solidní růst a posílil o 4 %. Hongkongské burze se taktéž dařilo a přidala 3,3 %. Pozadu zůstala Šanghajská burza s týdenním ziskem pouhých 0,4 %. 

V Evropě se dařilo francouzské burze, která poskočila o 4,7 %, a tím pádem se jí podařilo dostat se za rok 2021 do zelených čísel. Od počátku roku tak posílila o 1,9 %. Německý Dax získal 4,6 % a od začátku roku posílil o 2,5 %. Britský index FTSE nenapodobil evropské kontinentální burzy a přidal pouhých 1,5 %. Ještě lépe z celé situace profitovaly burzy v Itálii a ve Španělsku. Italská burza přidala neuvěřitelných 7,1 % a burza v Madridu 5,5 %.

V zámoří se indexy přiblížily ke svým historickým hodnotám. A pokud pozitivní nálada vydrží i v druhém únorovém týdnu, dočkáme se nových absolutních maxim.

Dow Jones přidal solidní 4 %. Nasdaq-100 se nesl na vítězné vlně dobrých výsledků Googlu a Amazonu, vzrostl o 4,6 %. Index S&P500 se taktéž nenechal zahanbit a vyrostl o 4,2 %.

Firemní zprávy: Google potvrdil úspěšný rok

Internetový gigant odhalil své výsledky v prvním únorovém týdnu. Všichni čekali, že budou dobré a jednoduše byly. Příjmy skupiny poskočily oproti 23,6 % předchozímu čtvrtletí. Čistý zisk společnosti vyrostl o 69 % na velmi slušných 15,23 miliard amerických dolarů. K dosažení dobrých výsledků přispěla zejména platforma YouTube a Search, kde rostly příjmy z inzerce díky vánočním svátkům. Jednoznačným vítězem pandemie je rozmach e-shopů. Pozitivní dynamika e-shopů se projevuje na růstu objemu inzerce právě na internetu, kde dominuje Google. Díky rostoucímu objemu prodeje e-shopů tak značně profituje právě Google. Akcie Googlu tak zaznamenaly zisk 22,54 dolarů na jednu akcii.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Není divu, že tyto dobré výsledky se odráží na cenách akcií Googlu. Jen od začátku roku Google přidal přes 18 %. I když oproti některým růstovým americkým technologickým akciím se to může zdát málo, Google představuje prozatím investorskou jistotou a solidní byznys model, který ani koronavirus neohrozil. Výsledky ze čtvrtého čtvrtletí potvrdily, že koronavirus nejvíc prospívá GAFAM. Pozitivní výsledky GAFAM se jistě odrazí na růstu indexu Nasdaq-100.

Komodity: Ropa Brent na dostřel 60 dolarů

Od začátku roku pozorujeme solidní růst cen ropy, který se již brzy projeví i na českých benzinových pumpách. Ropa Brent se obchodovala za 59,6 dolarů za barel. Americká lehká ropa pak rostla až k cenám 56 dolarů za barel. Ropa roste především díky optimistickým výhledům na spotřebu této suroviny a růstu poptávky po černém zlatě. I z pohledu technické analýzy je ropa v růstovém kanálu. Ropa tak má otevřenou cestu k 62 dolarům za barel.

Komodity: Stagnující zlato

Zlato přešlapuje na místě, proto je dnes ještě unáhlené činit nějaké závěry, kam se trh vydá. Zlato se obchodovalo velmi blízko k hodnotám 1800 dolarů za trojskou unci. Zlato nám však velmi dobře poslouží jako indikátor současné situace. Pokud prolomí dolní hranici a bude klesat pod 1700 dolarů za unci, bude to znamenat jednak konec krize okolo koronaviru, ale hlavně to, že trhy začnou počítat, že centrální banky zvednou znovu úrokové sazby.

Druhý scénář pozitivního vývoje cen zlata, je, že zlato prolomí horní hranici 2000 dolarů za unci. To bude znamenat přesný opak. Trhy budou oceňovat, že krize okolo koronaviru nekončí a přenese se do sociální oblasti v podobě růstu nezaměstnanosti. Centrální banky si nemohou dovolit zvýšení úrokových sazeb, a tím pádem cena zlata bude růst.

Slovo závěrem: Korekce 10 % nebo 20 % nebude krachem

Nejdůležitější na současné situaci je nepodléhat panice při možných výprodejích. Situace na burze je jedinečná v tom, že rozdíl mezi reálnou ekonomikou a stoupajícími finančními trhy je jasná i laikům a lidem, kteří nesledují burzu každý den.

Pokud dojde k silným výprodejům, nebude to znamenat, že jsme svědky nového burzovního krachu a to i přes bombastické titulky v novinách.

Z pohledu technické analýzy i přes případný dvouciferný pokles na burze dlouhodobá tendence zůstává růstová. Aby se změnila tato tendence z dlouhodobého hlediska, bude buď muset dojít ke krachu velkých firem, anebo centrální banky změní svojí politiku a začnou zvedat úrokové sazby. Růst úrokových sazeb umožní investorům vrátit se od akcií k dluhopisům, aby tím ubylo na trhu s akciemi hotovosti.

Pokud nenastane ani jedna varianta platí, že změna trendu bude velmi obtížná a trhy budou dál růst navzdory realitě.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.