Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem (25. – 29. ledna) – GameStop aneb na co si dnes dávat pozor?

Burza s odstupem (25. – 29. ledna) – GameStop aneb na co si dnes dávat pozor?

Burza s odstupem (25. – 29. ledna) – GameStop aneb na co si dnes dávat pozor?

Dění okolo GameStop proniklo i do mainstreamového tisku. Světovou burzu, především v Americe, zasáhla panika spočívající v tom, že by se na ní mohla objevit další neovladatelná síla: desítky tisíc malých investorů koordinovaných přes internetová fóra v čele s Elonem Muskem. O této události se ještě bude hodně mluvit. Vše bude záležet na tom, jak dlouho tento fenomén bude trvat a jak se vyostří boj mezi malými investory, hedgeovými fondy, sociálními sítěmi a americkou vládou a posléze burzovním dohledem.

Aféra GameStop má však potenciál stát se sněhovou koulí, která spustí lavinu. Malým hráčům se podařilo vytrestat dva spekulantské fondy, které sázely na pokles GameStop. Následně se malí hráči zaměřili i na další akcie. Podívejte se společně s námi, co vše se minulý týden dělo na trzích. 

Sněhová lavina výprodejů?

Co je však důležité, postižené fondy, aby měly dostatek hotovosti a kryly ztráty z obchodů na krátko, musely vyprodávat své ziskové pozice. Mluví se o tom, že právě pokles akcií Applu v pátek 29. ledna byl zapříčiněn nutností zbavit se dobrých akcií pro získání hotovosti. Pokles cen u akcií Applu může způsobit prolomení stoploss příkazů a následně se spustí ještě větší výprodej.

Výprodej na Applu, díky svému zastoupení v různých indexech, by způsobil pokles americké burzy. Následně by pokles americké burzy ovlivnil všechny ostatní burzy ve světě. Největší riziko celé aféry GameStop spočívá v tom, že tyto silné výprodeje by mohly zažehnout další krizi, která by média přišila na vrub právě malým investorům. To je samozřejmě pouhá hypotéza, ale investor by se měl připravit na několik velice nepřehledných týdnů. Aféra GameStop totiž odstartovala ve značně nevhodnou dobu pro světové trhy.

Lednová nálada na trzích

Kdo sleduje burzu s odstupem pravidelně, tak ví, že v posledních dvou dílech pravidelně upozorňuji na pochmurnou náladu na trzích. Jednak trhům chybí katalyzátory neboli události, které by trhy nasměřovaly. Zvolení amerického prezidenta a předání moci proběhlo bez problémů, avšak až teď začíná docházet investorům, jaký je skutečný program Joea Bidena: vyšší zdanění firem a bohatých lidí a omezení těžby přírodních zdrojů v USA.V listopadu trhy zažily euforii díky zahájení výroby vakcín Pfizer a Moderny, avšak nyní se ukazuje, že díky dvoufázovému očkovacímu procesu evropské země a USA nebudou moc provést očkování celé populace v relativně krátkém času.

Nejenom v České republice, ale i například ve Francii se zastavila první vlna očkování, aby se mohli naočkovat druhou dávkou všichni, co již v sobě mají první dávku.

Aby toho nebylo málo, část hlavního čínského města, Pekingu, se uzavřela poté co se vyskytly nové případy koronaviru. Sice Fed i nadále slíbil svoji podporu americké ekonomice, ale celé vystoupení Fedu nám spíš připomnělo, že je americká ekonomika pacient na kapačkách.

V tomto kontextu je evidentní, že trhy hledají důvody k optimismu velmi těžko.

Indexy: Na obrazovkách převládla červená barva

Indexy zahájily ústup z lednových rekordních hodnot. V Asii nejvíc ztratil hongkongský index 3,7 %. Následoval japonský index Nikkei se ztrátou 3,4 %. Nejlépe odolávala negativním náladám burza v Šanghaji. Ta ztratila 2,8 % za týden.

Ve Francii a Německu čísla byla jen o kousek lepší. Francouzský CAC40 ztratil 2 % a německý DAX 2,2 %. Nejhůře se vedle britskému FTSE, který ztratil 3,6 %. V Londýně se obchodovalo navíc s obavou z šíření nové mutace koronaviru. Překvapivě nejlépe zvládla situaci burza v Miláně, která odepsala pouhých 1,6 %.

V USA se americký Dow Jones dostal na konci týdne pod psychologickou hranici 30 000 bodů a uzavřel na 29 982 bodech. Týdenní ztráta byla 3,27 %. Index S&P 500 zaznamenal obdobnou ztrátu 3,31 %. Nejhůře z největších amerických indexů si vedl NASDAQ-100, který odepsal 3,49 % ze své hodnoty.

Vývoj hodnoty indexu NASDAQ-100
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Firemní zprávy: Microsoft nedotčen krizí

Výsledková sezona v USA pokračuje i přes aféru GameStop. Investor, jenž sleduje fundamenty, tak věnoval spíše pozornost výsledkům než dění okolo Redditu. Naší pozornosti by neměla uniknout velmi solidní čísla softwarového gigantu Microsoft Corporation. Zveřejněné údaje o hospodaření ukázaly solidní růst prodejů o 17 %. Microsoft tak pozitivně překvapil všechny analytiky. Za poslední čtvrtletí roku 2020 měl obrat 43,1 miliard. Microsoft tak prodloužil vítěznou šňůru rostoucího obratu na 14 čtvrtletí za sebou. Růst celkového obratu byl tažen hlavně divizí „Azur cloud-computing“, jejichž prodeje vystřelily o 50 procent.

Vývoj cen akcií Microsoftu
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Microsoftu tak období krize nesmírně svědčí. Společnosti jsou nuceny čím dál víc přecházet do virtuálního modů, a tím pádem využívat služeb Microsoftu. Zároveň se Microsoft i přes svoji velikost velmi rychle dokázal přizpůsobit trhu a rozvíjí své cloudové služby. Taktéž dobrým výsledkům pomohly nákupy nových počítačů ve světě a i divize počítačových her, která poprvé přesáhla obrat 5 miliard dolarů za jediné čtvrtletí. Dosažené firemní výsledky se projevily i na výhledu hospodaření pro rok 2021. Tento rok by měl být pro Microsoft zase rekordní.

Komodity: Velká stabilita na ropě

Pokud budeme hledat nějaký zdroj optimismu v současné době, podívejme se na graf ropy. Cena ropy se prakticky moc nemění od 10. ledna. Jinak řečeno současná nabídka a poptávka jsou v rovnováze. I přes špatné zprávy o uzavíraní a zpřísnění pravidel o pohybu lidí, cena ropy stagnuje. Ropa Brent uzavřela na cenách 55 dolarů a lehká americká ropa na 52,3 dolarech za barel.

Vývoj ceny ropy
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Investorům sledujícím ropný sektor by neměl ujít pozornosti nový výnos amerického prezident Joea Bidena, který zakázal prakticky do odvolání udělovat nové povolení k těžbě ropy na americkém území. Tuto zpráva odnesly nejvíc akcie Schlumbergu, který patří k jedněm z výhradních dodavatelů pro americké ropné vrty. Tato akcie zlevnila z 26,26 dolarů na 22,20 dolarů za kus.

Komodity: Stříbro v hledáčku spekulantů z Redditu?

Zlato zaznamenalo klidný týden a uzavřelo na hodnotách 1870 dolarů za trojskou unci. V závěru týdne stříbro zažilo nečekaný růst a posílilo o víc než 4 procenta na hodnotu 27 dolarů za unci. Spekuluje se, že tento nečekaný skok na stříbře je znovu dílem lidí z platformy Robinhood a internetových fór. Pokud by se to potvrdilo, tak z těchto „nájezdníků“ by šel opravdu strach. Aby spekulanti zvedli cenu komodit, musí opravdu disponovat obrovskou nákupní silou. V každém případě je možné, že nervozita z akciových trhů se velmi rychle může přelít i na trh s komoditami.

Vývoj cen stříbra
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Slovo závěrem: Opatrnost

Opatrnost, slovo, které by mělo být heslem každého investora pro následující měsíce. Aféra GameStop a celková situace okolo koronaviru způsobí velkou volatilitu v následujících dnech.

Jen těžko v tuto chvíli odhadovat, kdy se situace zklidní. Je tedy bláhové se v tyto dny snažit odhadnout dna akcií a pokoušet se o dlouhodobé nákupy. Naopak nyní, pokud chceme zůstat na burze, je potřeba se přepnout do módu trading. To znamená otevírat přiměřeně malé pozice k případným ztrátám a sledovat akciové trhy nepřetržitě. Možná úplně nejlepší strategií pro první únorový týden je mód pozorovatel.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo