Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[GBP/USD] Britská libra je nadále pod tlakem – Nová obchodní příležitost?

Vyjednávání k brexitové obchodní dohodě mezi Velkou Británií a EU, která proběhla minulý týden, nepřinesla žádný významný pokrok. Mezi oběma stranami jsou nadále výrazně odlišné představy v některých stěžejních oblastech, jako je například rybolov, role Evropského soudního dvora anebo pravidla Evropské unie, které by Británie musela dodržovat, pokud by chtěla s EU obchodovat za výhodnějších podmínek.

Podle expertů není realistické, aby obchodní dohoda byla uzavřena do konce prosince 2020. Pokud dohoda do té doby uzavřena nebude, pak po skončení současného přechodného období nastane tzv. brexit bez dohody.

To by znamenalo, že obchodní styk mezi Británií a EU by pak od 1. 1. 2021 podléhal pravidlům WTO (Světové obchodní organizace). To by způsobilo zdražení a zpoždění dodávek zboží mezi oběma partnery a celkové zhoršení ekonomické situace.

Británie má možnost tento scénář odvrátit tím, že požádá EU a prodloužení přechodného období, do kterého vstoupila dne 1. 2. 2020, když o den dříve vystoupila oficiálně z EU. Tato žádost musí být podána do 30. 6. 2020.

Prodloužení přechodného období by ovšem pro Británii znamenalo, že by nadále přispívala do rozpočtu EU, ale nemohla by se podílet na rozhodování EU, protože dnem vystoupení z EU přestala mít Británie zastoupení v institucích Evropské unie. Nebylo by to ani příznivé pro Borise Johnsona, který několikrát razantně prodloužení přechodného období odmítl.

Libra samozřejmě na tyto zprávy reaguje postupným oslabováním a aktuálně se nezdá, že by se tento trend měl změnit. Na libru tlačí také možnost záporných úrokových sazeb. Nízká inflace za duben, která v Británii dosáhla 0,8 %, tuto myšlenku nadále podporuje. Šéf americkéhu Fedu naopak možnost negativních úrokových sazeb vyloučil. Fundamentální základ pro další oslabení libry vůči americkému dolaru tedy existuje.

Jak situace vypadá z pohledu technické analýzy?

Na grafu č.1 máme měnový pár GBPUSD na denním časovém rámci. Zakresleny jsou klouzavé průměry EMA 50 (oranžová linie), SMA 100 (modrá linie). Mezi body BC je zakresleno Fibo, které znázorňuje impulzní medvědí pohyb, který nastal v měsíci březnu 2020.

gbpusd
Graf č.1: GBPUSD na denním časovém rámci

Vidíme několik signálů, které naznačují, že by libra mohla nadále oslabovat.

Především v bodě A máme tzv. kříž smrti, tedy situaci, kdy klouzavý průměr EMA 50 překřížila SMA 100 seshora dolů. Toto je standardní medvědí signál. Dále v bodech D a E máme dva vrcholy, od kterých se cena odrazila směrem dolů. V bodě F pak došlo k proražení předchozího supportu.

Za medvědí signál lze považovat i to, že cena se aktuálně pohybuje pod oběma klouzavými průměry.

V případě klesajících trendů je obecně vhodnější hledat vstupy ve směru short, tedy spekulace na pokles. Ty je dobré hledat v místech, kde bude výhodný poměr rizika a zisku. Často to budou nějaké zóny rezistencí. První významnější hladina rezistence je v pásmu kolem 1.24 – 1.2480. V této zóně se aktuálně pohybuje klouzavý průměr EMA 50, který může fungovat jako rezistence. Další silná rezistence je pak v pásmu 1.26 – 1.2650. Toto je hladina, na které byla cena dříve prudce zamítnuta (body D a E). Zároveň je zde aktuálně klouzavý průměr SMA 100.

Nejbližší cílová cena, kterou by pří dalším poklesu mohla libra dosáhnout, je cena kolem hodnoty 1.20. Toto je nejbližší úroveň supportu, která odpovídá spodní hraně skrytého 123 gapu, který se vytvořil na svíčce ze dne 26. 3. 2020. Je to také významné psychologické číslo, ke kterému by cena mohla být přitahována.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.