Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Ekonomie » Co je to Brexit: Vše co potřebujete vědět o Brexitu, který nastal 31. 1. 2020

Co je to Brexit: Vše co potřebujete vědět o Brexitu, který nastal 31. 1. 2020

Co je to Brexit: Vše co potřebujete vědět o Brexitu, který nastal 31. 1. 2020

Brexit od roku 2016 výrazně ovlivňuje politickou i ekonomickou scénu a stal se evergreenem dění na kapitálových trzích. Většina z nás je ale informacemi o Brexitu již zcela přehlcena, a tak si pojďme celou situace přehledně shrnout.

Co je to Brexit, kdy a čím začal, jaký měl průběh a jaké má dopady? Vše o Brexitu na jednom místě. 

Obsah článku o Brexitu

1.Co je to Brexit?2.Proč k Brexitu došlo?3.Výsledek referenda o Brexitu4.Průběh Brexitu5.Spojené království definitivně opouští EU!6.Dopad Brexitu - Jaký bude?7.Diskuze o Brexitu

Co je to Brexit?

Britain a exit, zkráceně Brexit je označení pro ukončení členství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii.

Proč k Brexitu došlo?

David Cameron v roce 2015 měl jako hlavní předvolební slib vyvolání referenda o setrvání v Evropské unii. Zde je důležité říci, že tento slib neměl být primárně určen k vystoupení Spojeného království z Evropské Unie. Naopak, David Kameron byl spíše proevrospký politik.

Referendum mělo ukázat, jak jsou Britové spokojeni s integrací do Evrospké unie a samozřejmě zda mají zájem v tomto společenství setrvat. Referendum však nedopadlo tak, jak mnozí předpokládali.

Brexit

Výsledek referenda o Brexitu

David Cameron

David Cameron

V celostátním referendu bylo 23. 6. 2016 rozhodnuto, že Spojené království Evropskou unii opustí.

Výsledek referenda byl ale těsnější, než se čekalo. 51,9 % volilo možnost odejít (leave) a 48,1 % chtělo zůstat (remain).

Už tak těsný výsledek naznačoval, že Britové se jednoznačně neshodnou a opuštění Evropské unie zřejmě nebude snadné. Výsledek referenda měl přímý dopad na předsedu vlády – Davida Camerona. Ten na základě jeho výsledku na svoji funkci rezignoval a celá situace se ještě více destabilizovala.

Na jeho post přišla Theresa May, ta 29. 3. 2017 zahajuje oficiální odchod Spojeného království z Evropské unie – tzv. aktivací článku 50 Lisabonské smlouvy (oficiální dopis Donaldu Tuskovi – předseda Evropské rady EU).

Průběh Brexitu

Theresa May měla před sebou řadu jednání a kompromisů. Od zahájení oficiálního opuštění Evropské unie až po první dohodu o Brexitu uplynuly téměř dva roky. Dohodu předložila May 15. ledna 2019.

Bohužel s takovým Brexitem nesouhlasili členové parlamentu Spojeného království, May dohodu vytvořila pouze na základě jednání s Bruselem a „svoji vládnou“.

Theresa May

Theresa May

Už referendum ukázalo, že síly jsou zhruba 50:50. May se sice podařilo předložit první návrh, ale ten zpochybnil parlament a silně tím destabilizoval celou ekonomickou situaci Spojeného království.

V tento okamžik se začal skloňovat nový pojen tzv. tvrdý Brexit, no-deal Brexit. To znamená, že by Spojené království opustilo EU bez dohody, za jakýchkoliv podmínek – v den podání dohody vytvořené May (15. ledna 2019) se počítalo s odchodem z EU k 29. březnu 2019.

Co by znamenal no-deal Brexit / tvrdý Brexit?

Pokud by Spojené království opustilo Evropskou unii bez dohody, tak bychom se jednoduše mohli vrátit do období před Evrospkou unií.

Zní to jednoduše a nevinně, ale v Londýně mají svá centra velké firmy, například Shell, Tesco, Unilever, Vodafone, BP a další.

Londýn je také velmi významný finančním centrem. Akcie firem působících ve Spojeném králvoství tak výrazně znervózněly. A řeč musí přijít i na další firmy, průmysl a prakticky celou ekonomiku Spojeného království.

Aby se zabránilo tvrdému Brexitu (je to v zájmu Spojeného království i Evropské unie), tak se v následujících měsících projednávaly tzv. pozměňovací návrhy. V únoru 2019 bylo jedním z návrhů setrvání v celní unii (a tím udržení obchodních vazeb).

nodealbrexit

Vyjednávání byla složitá a většina pozměňovacích návrhů byla odmítnuta. Proto se v březnu 2019 znovu hlasovalo o to, zda Spojené království vůbec chce opustit EU s dohodou nebo bez dohody.

Výsledek hovořil 321 vs. 278 pro opuštění EU s dohodou. Na základě tohoto výsledku bylo požádáno o více času na vyjednání nové dohody o odchodu z EU.

Další termín Spojeného království pro odchod z EU byl 31. října 2019, ale už předem bylo jasné, že ani tento termín nemusí být konečný. Nakonec, jak už nyní víme, skutečně ani tento termín konečným nebyl a hlavním důvodem je opět nejednoznačnost na odchod z EU (z prvního referenda).

Tématem číslo jedna byla celní unie, protože ani na tak zásadním kroku se Spojené království neshodne a dohoda o Brexitu se zdá být v nedohlednu.

Mimochodem z nejistoty kolem Brexitu už máme první dopady. Například hračkářství Hamleys, založeno v Británii v roce 1760, bylo v květnu 2019 prodáno indickému Reliance Industries. Hlavním důvodem byla ztráta způsobená změnou nálady spotřebitelů – Brexitem a nejistotou.

May rezignuje

Boris Johnson

Boris Johnson

May se nedaří vyjednat dohodu a po několika prohrách v parlamentu v květnu 2019 May rezignuje.

Z voleb v červenci 2019 vyjde její nový nástupce – Boris Johnson (předseda vlády).

Hned první den v úřadě oznamuje, že hodlá vystoupit z EU k 31. říjnu 2019, a to za každou cenu. To samozřejmě situaci příliš neuklidňuje, Johnson si sice věří, ale otevírá to otázku, co když vyvede Spojené království z EU bez dohody – tvrdý Brexit.

V srpnu a září 2019 došlo k velmi kontroverzní události. Do celé situace se totiž zapojila královna Alžběta II. Královna na popud Johnsona suspendovala parlament, protože právě parlament byl výrazně proti Brexitu bez dohody a mohl by dělat problémy.

Tlak Johnsona na královnu sklidil velké nevole jak na jméno Johnsona, tak i královny. Do sněmovny byl několikrát dotlačen návrh, který tvrdý Brexit zakazoval a šel tak přímo proti Johnsonovi. Opět se tak ukazovala velká nejednoznačnost o Brexitu samotném.

V dané situaci musel Johnson požádat o prodloužení vystoupení Spojeného království z EU. Nové datum k vystoupení bylo 31. ledna 2020. Zároveň bylo jasné, že Spojené království čekají další předčasné volby.

Dosavadní situace přinesla jediné, tzv. Letwinův dodatek, ten zaručuje že Spojené království neopustí EU bez dohody, tedy dokud nebude vypracovaná potřebná legislativa.

Spojené království definitivně opouští EU!

I když by se mohl příběh výše zdát nekonečný, Spojené království nakonec skutečně opouští EU a to v posledním zmíněném termínu – 31. ledna 2020. Nutno však podotknout, že první den Spojeného království mimo EU se až zas tak moc nemění.

Ve skutečnosti se totiž jedná jen o přechod do druhé fáze. Co tato fáze znamená?

Brexit

Spojené království Velké Británie a Severního Irska opustilo 31. ledna 2020 ve 23:00 UTC Evropskou unii a po minimálně dalších 11 měsíců, tedy do konce roku 2020 se bude nacházet v přechodném období.

Právě v přechodném období mají být vyřešené všechny legislativní požadavky, především pohyb zboží – cla.

Ve skutečnosti se tedy obě strany dohodly, že chtějí odchod dohodou a nyní vyjednávají o dalších podmínkách. Spojené království musí zatím stále dodržovat unijní pravidla, na cestu do UK vám postačí občanka a zatím je vše při starém.

Během přechodného období (plánované do konce roku 2020) by se ale mělo rozhodnout, jak bude nakonec odchod vypadat a co to bude znamenat pro ekonomiku (největší otázka je především u již několikrát zmíněných cel).

Dopad Brexitu – Jaký bude?

Jednoznačně dobrou zprávou je fakt, že Spojené království opustilo EU dohodou. Situace se krátkodobě uklidnila. Nyní ovšem záleží na finální domluvě. Budeme platit cla? Jak vysoká? Jaký bude pohyb osob?

To jsou stále ty hlavní otázky, na které čekáme odpověď. A právě tyto odpovědi rozhodnou, zda velké firmy nechají sídla v Londýně, jak budou prosperovat importní a exportní (malé i velké) firmy a jak zareagují finanční trhy (akcie, komodity, atd…)

Sledujte situaci ohledně Brexitu s námi a využijte ji na finančncích trzích, začněte základy technické a fundamenátlní analýzy.

Máte ohledně Brexitu nějaké otázky, nebo nám chcete sdělit svůj názor na věc? Napište nám níže do komentářů. 

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo