Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Bitcoin analýza komplexně – Proč Bitcoin tolik posiluje a bude posilovat i nadále?

Bitcoin analýza komplexně – Proč Bitcoin tolik posiluje a bude posilovat i nadále?

Bitcoin analýza komplexně – Proč Bitcoin tolik posiluje a bude posilovat i nadále?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin za posledních několik dnů zaznamenal velký kurzový růst, díky kterému kurz bitcoinu překonal zhruba 9měsíční high. Po mnoha měsících se Bitcoin vyšvihl na relativně vysoké kurzové úrovně.

Co za tím ale stojí? Proč Bitcoin najednou tolik posílil? Má to nějaký fundamentální důvod? Nebo je to ryze psychologická reakce? Na to si zkusíme v dnešní analýze odpovědět.

Vývoj BTC v posledních 2 měsících
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Bitcoin má tendenci kopírovat likviditu v bankovním systému

Bitcoin má dlouhodobě tendenci kopírovat vývoj likvidity v bankovním systému. Respektive má tendenci kopírovat vývoj rozvahy Federálního rezervního systému. Když Fed provozoval kvantitativní uvolňování, Bitcoin (akcie též) šel kurzově do nebes. To se ale změnilo před rokem. Fed zhruba rok provozuje opak, tzv. kvantitativní utahování, během kterého zredukoval svou rozvahu o více jak 600 miliard USD.

A vtip je v tom, že polovinu tohoto objemu Fed nabral za jediný týden zase zpátky. A to kvůli zajištění finanční stability skrze bank term funding program (BTFP) a zároveň i diskontního okna. Oba dva nástroje slouží pro lending. Komerční banky si skrze ně půjčují dodatečnou likviditu od Fed. A Fed jim tu likviditu za kolaterál půjčí.

Rozvaha Fed
Rozvaha Fed
Zdroj: bloomberg.com

Jak už jsem zmínil, Bitcoin má obecně tendenci kopírovat přítok/odtok nové likvidity do bankovního systému. Fungovalo to v době, kdy běželo kvantitativní uvolňování. Tak si trhy zřejmě myslí, že to bude fungovat i během BTFP a diskontního okna. Nástroj je však svým mechanismem a důsledky odlišný od QE. QE je totiž swap aktiv. Dochází ke směně na volném trhu. Zatímco nový nástroj je zajištěná půjčka s pozměněným oceněním kolaterálu, než je tržní cena. A to nejdůležitější, QE způsobuje extrémně uvolněné měnové prostředí skrze snížení strmosti výnosové křivky. BTFP a diskontní okno tohle neumí, protože jde jenom o lending facility.

Co se tím snažím říct? Korelace mezi vývojem rozvahy Fed a kurzem Bitcoinu, neimplikuje kauzalitu. Když je díky nástrojům centrální banky více likvidity v bankovním systému, ta likvidita se nemá jak na trhy dostat. Jelikož banky akcie nekupují. A už vůbec ne Bitcoin. Z regulatorních důvodů. Ta korelace je tu z toho důvodu, že QE hlavně způsobuje zmiňované uvolněné měnové prostředí (nízké úrokové míry). To způsobuje větší úvěrovou expanzi. Více levných peněz do trhů.

Finanční nestabilita jako příležitost pro kryptoměny?

Finanční nestabilita bankovního sektoru měla samozřejmě i psychologický efekt. Leckoho to mohlo motivovat přetavit své FIAT peníze do Bitcoinu nebo jiných kryptoměn. Představa, že vám banka nevyplatí váš depozit, není nijak příjemná. A s Bitcoinem se vám nic takového nestane. Čili ta finanční nestabilita byla sama o sobě výborný argument pro trh s kryptoměnami. Nesmíme ale zapomínat na to, že Fed svými nástroji zase dodal důvěru do tohoto systému.

CZ Binance na Twitteru
CZ Binance na Twitteru
Zdroj: twitter.com

A pak tu máme i útěk ze stablecoinů. Což podpořil i CZ v čele Binance. Ten na svém Twitteru prohlásil, že převedou 1 miliardu BUSD na BTC, BNB a ETH. Takové prohlášení má samozřejmě obrovskou váhu na tak malém trhu. Mnozí si rozhodně prohlášení CZ vzali k srdci a též nakoupili. Emitenti stablecoinů samozřejmě všechny dolary nedrží v dolarech. Ale v likvidních aktivech s výnosem jako jsou státní dluhopisy. Stejně jako banky. Zas na druhou stranu, bankrun na emitenta stablecoinu nehrozí. Nemůžete k němu přijít se svými tokeny s tím, že tady to máte a dejte mi můj cash. Směna probíhá akorát na trhu.

Bitcoin překonal klíčovou rezistenci

Takže Bitcoin se odrazil zrovna v době, kdy se kurz nacházel nad klíčovým supportem 19 000 USD. Jak sami můžete vidět, řečené pásmo jsme takřka ani neotestovali. Jenom okrajově. Je to technicky na první pohled proto zvláštní. Ale kurzová pumpa přišla zrovna ve chvíli, kdy se začalo proslýchat o zásahu Fed. Že budou dodávat bankám likviditu. A to evidentně stačilo k euforické reakci.

Následně kurz bitcoinu během tří dnů vzrostl asi o 30 %. Neskutečný kurzový růst, který jsme tu dlouho neměli.

Bitcoin prorazil hned dvě rezistence. Tou první je hladina 21 500 USD. A ta druhá, mnohem více relevantní, je pásmo okolo 25 000 USD. Kurz bitcoinu po průlomu i pokračovalo k S/R pásmu 27 000 USD. Ale zde byla prvotní reakce velmi negativní. A úterní svíce díky tomu zavřela ve velmi medvědí podobě. Tedy s dlouhým horním knotem.

Denní graf pro Bitcoin
Denní graf pro Bitcoin
Zdroj: tradingview.com

Bitcoin ale krátce zkonsolidoval v blízkosti 25 000 USD a nyní se trh zase pokouší o průlom rezistence kolem 27 000 USD. Objemy jsou pořád nadstandardní. Euforie proto pokračuje. Pokud si trh udrží dosavadní sílu, je klidně možné, že otestujeme 30 000 USD. Což jsou úrovně, kde byl trh posledně v červnu 2022. Zatím není ovšem vyhráno. Ta úterní svíce s dlouhým horním knotem nám říká, že je v současné oblasti silná nabídka. Dokud není alespoň denní close nad rezistencí, není co slavit.

Závěrem

Těch důvodů pro současný zběsilý růst kurzu bitcoinu je vícero. Osobně si ale myslím, že trh hlavně tupě následuje vývoj rozvahy Fed. Protože má pocit, že "papírky dolarů" zase prší z nebes. Jak jsem ale vysvětlil výše, celé je to o dost složitější.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-2,7%
Aktuální cena
$27 499
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-3,4%
Aktuální cena
$1 755
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-2,8%
Aktuální cena
$321,1

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo