Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kauza Nikola – analytici čekají růst, ale co všechno je k tomu nezbytné?

Publikováno
Kauza Nikola – analytici čekají růst, ale co všechno je k tomu nezbytné?

V našem posledním článku o firmě Nikola jsme uvedli fakta, která naznačují, že budoucnost firmy nemusí být tak růžová, jak se představitelé firmy snažili akcionářům vykreslit.

Nepravdivě informace sice pomohly krátkodobě vyhnat cenu akcií Nikola nad 60 USD, ovšem od 10. 9. 2020, se situace naprosto obrátila. Od zveřejnění zprávy firmy Hindeburg o rezignaci zakladatele firmy Trevore Miltona z postu CEO cena akcie klesla k úrovním, na kterých se pohybovala před IPO v červnu 2020.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nikola Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V pátek 16. 10. 2020 akcie oslabily o 16 % na 19,5 USD a v tuto chvíli se nezdá, že by se klesající trend měl obrátit.

Investoři podávají žaloby

Za poslední dva týdny se totiž neobjevila žádná pozitivní zpráva, která by mohla býky trochu povzbudit. Naopak několik investorů podalo na firmu Nikola žaloby prostřednictvím špičkových právních kanceláří.

Poznámka

Předmětem těchto žalob je škoda, kterou akcionáři utrpěli tím, že v období od 4. 6. 2020 do 9. 9. 2020, kdy koupili akcie firmy Nikola, neměli k dispozici pravdivé informace.

V žalobě právní firmy Rosen Law LLP jsou vůči firmě Nikola uvedena např. tato obvinění:

  • Firma VectoIQ, která umožnila firmě Nikola vstup na burzu prostřednictvím tzv. zpětného převzetí (angl. reverse merger), neprovedla řádné due diligence před tím, než se s firmou Nikola spojila.
  • Nikola zkreslovala informace o designu, vývoji a testování nákladních vozidel na elektrický a vodíkový pohon.
  • Nikola přeháněla informace o svojí schopnosti tlačit cenu vodíkového paliva dolů.
  • Šéf firmy Milton Trevor šířil na Twitteru zavádějící video o testu nákladního vozidla Nikola.
  • Zkušenosti klíčových pracovníků firmy rovněž nebyly uváděny pravdivě.

Analytici firmě Nikola i nadále věří?!

Přesto, že momentální situace není pro Nikolu příznivá, tak 6 analytiků, kteří firmu Nikola hodnotí, jí dávají průměrnou cílovou cenu 42 USD za akcii s průměrným investičním doporučením hold, tedy držet.

Analytici tedy věří ve zhodnocení akcií Nikola o 100 %.

Jedním z nich je Paul Coster z JPMorgan, který dává akciím Nikola doporučení outperform s cílovou cenou 41 USD za akcii. Co ho k tomu vede?

Costner říká, že konvenční oceňovací metody v tomto případě nebudou mít smysl nejméně další dva roky, protože firma zatím žádné auto neprodala.

I když je při aktuální ceně akcie stále silně nadhodnocená, tak v tomto případě je potřeba sledovat další vývoj celého příběhu a představit si, co by se muselo stát, aby ocenění 41 USD za akcii bylo férové?

Podle Costnera je k tomu potřeba, aby Nikola splnila současně několik věcí:

  1. Firma by měla úspěšně vyjednat spolupráci s General Motors, na základě které by GM měla pro Nikolu vyrábět elektrický nákladní vůz Badger. Problém je, že jednání zatím k výsledné dohodě nevedla.
  2. Získat další finanční zdroje ve výší 2 miliard USD, kterými by firma financovala růst do roku 2025.
  3. Udržet si alespoň několik klíčových zákazníků, kterým bude Nikola nákladní vozy pronajímat.
  4. Získat partnera pro rozvoj sítě čerpacích stanic před koncem roku 2021, který umožní vybudování infrastruktury pro vodíkové čerpací stanice.

Poslední bod je přitom pro obchodní model Nikoly kritický.

Vize Nikoly je totiž to, že auta nebude prodávat, ale bude je pronajímat a cena spotřebovaného vodíku již bude započítána v ceně splátek za leasing.

K tomu je samozřejmě nutné mít k dispozici síť čerpacích stanic. Pokud se tento bod nepodaří splnit, teprve pak by to podle JP Morgan byl důvod pro prodej akcií.

A jaký je váš názor na akcie Nikola? Věříte v její investiční potenciál nebo doporučujete raději počkat? Podělte se s námi v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.