Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americký dolar na vzestupu, co jej pohání k růstu a proč je to pro akcie hrozba?

Americký dolar na vzestupu, co jej pohání k růstu a proč je to pro akcie hrozba?
Zdroj: depositphotos.com

Americký dolar začal v posledních týdnech opětovně posilovat. Je to vlastně druhý pokus o kurzovou expanzi od začátku podzimu minulého roku, kdy se agresivní rostoucí trend na dolarovém indexu zastavil. Co tedy americký dolar táhne nahoru? A proč je to pro nás vlastně důležité? Jsou akcie v ohrožení?

Hrozba v podobě nenavýšení dluhového stropu

V současnosti je tím největším důvodem pro posílení amerického dolaru hrozba v podobě v nenavýšení dluhového stropu americké vlády. Když vláda Spojených států potřebuje navýšení dluhového stropu, musí o to požádat kongres. A tam nemá vláda právě nyní potřebnou většinu. A tak se dohadují a dohadují. I když všichni dopředu víme, jaký bude výsledek.

Dluhový strop se v USA zavedl v první čtvrtině minulého století. A od té doby došlo k jeho navýšení zhruba 90krát. Proč tedy takový humbuk kolem toho?

Jelikož je zde teoretická možnost pro technický default americké vlády. A technický default je pro americký dolar impuls k růstu. Proč? Protože když americká vláda přestane splácet dluhy, jde vlastně o fiskální restrikci. Jednak si nemohou vzít nové úvěry a jednak vzrostou úrokové míry. Kdežto pro akcie a Bitcoin je tohle problém. Zprvu jde samozřejmě hlavně o psychologický efekt. Žádná restrikce nemá okamžitý vliv.

Zdroj: statista.com
Dluhový strop v USA
Dluhový strop a zadlužení vlády USA

Fakticky je ale pravděpodobnost technického defaultu velmi malá. Proč? Protože americké ministerstvo financí jednoduše udělá prioritizaci plateb. Respektive výplaty jistin a úroků budou mít prioritu. Paradoxní je, že i tohle je pro americký dolar býčí impuls. Jelikož totéž znamená fiskální restrikci. Když se peněžní toky přesměrují, budou chybět v mnoha jiných oblastech.

Popsaný stav ale též nejspíš nenastane. Lze očekávat, že se v průběhu několika týdnů dohodnou. Protože musí. Pravda ale je, že s trhy to může hodně zamávat. Jelikož deadline je do 1. června. Tudíž je dobré být začátkem června dost opatrný.

Další růst v úrokových sazbách

Dalším důvodem pro růst amerického dolaru spočívá v možnosti dalšího růstu základní úrokové sazby. Americký Fed sice naznačoval pauzu ve svých restrikcích. Nicméně dle čerstvě zveřejněného FOMC minutes to není tolik jisté. Spousta členů FOMC je totiž pro pokračování. A dle nástroje Fed Watch, trhy skutečně naceňují (futures rates) ještě jeden možný hike o 0,25 procentního bodu.

Fed avizoval, že jejich politika je nyní tzv. data dependent. Tedy když se tedy budou inflační data vyvíjet ve prospěch pokračování v restrikcích, další hiky jsou pak určitě na obzoru. Vtip je v tom, že akciový trh a kryptoměny si s tím hlavu moc nelámou.

Zdroj: cmegroup.com
Fed Watch
Fed Watch

Dolarový index nabírá rostoucí momentum

Dolarový index dlouhou dobu jenom klesal. Od září do konce ledna jsme tedy mohli sledovat, jak americký dolar rychle oslabuje. To se ovšem změnilo v únoru, kdy se trh pokusil o první větší odraz. Ten ovšem vydržel jenom několik týdnů. Ačkoliv byl kurzový postup docela dynamický, v blízkosti rezistence kolem 106,5 bodů se postup definitivně zastavil. A nastal pomalý pokles zpátky k supportu kolem 100 bodů.

Zdroj: tradingview.com
Dolarový index na týdenním grafu
Dolarový index na týdenním grafu

Kurz dolarového indexu zastavil svůj pokles podruhé v horní hranici pásma řečeného supportního pásma okolo 100 bodů. Konsolidace trvala několik týdnů, ale těsně před polovinou května kurz indexu nabral růstové momentum. A drží si jej doteď. Pokud růstové momentum vydrží i do těchto chvil, brzy se můžeme dočkat otestování vrcholu z letošního roku. Což je pod S/R pásmem okolo 106,5 bodů.

Jestli kurz dolarového indexu překoná jednak vrchol a jednak samotné rezistenční pásmo, je to technický signál ke změně trendu. Jelikož tím dojde ke zlomu v té dosavadní klesající struktuře. Zkrátka kurz dolarového indexu naváže na předcházející býčí trend. Popsaný kurzový vývoj implikuje už poměrně těžké risk off tržní prostředí. To znamená silnější averzi vůči riziku. A tím pádem menší ochota vstupovat do aktiv jako jsou akcie či Bitcoin.

Závěrem

Osobně očekávám minimálně větší volatilitu, jakmile přijde onen deadline 1. června. Samozřejmě nemám křišťálovou kouli a nikdy nemáme jistotu, co se přesně stane. Hodně záleží na vývoji domluvy amerických zákonodárců. A jestli se do 1. června nedomluví, na konkrétních krocích amerického ministerstva financí. Čím déle tato kauza potrvá, tím hůře pro trhy.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.