Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Američané se v době epidemie vrhli do investování – Jak utrácí vládní stimuly?

Publikováno
Američané se v době epidemie vrhli do investování – Jak utrácí vládní stimuly?

Americký národ, který je známý jako jeden z nejvíce tíhnoucímu ke spotřebě, úvěrům, hypotékám a nákupům na dluh, v současné době paradoxně nejvíce spoří a investuje. Americká vláda během koronakrize poskytuje domácnostem stále větší a větší vládní stimuly než dříve. V tomto článku uvidíte přesun výdajů amerických domácností (vysoko i nízkopříjmových) do investic a spoření.

Poznámka

Spotřebitelé více spoří, protože očekávají v budoucnu vyšší daně na splácení veřejného dluhu, říkají některé ekonomické teorie, a toto se překlopilo do reálné situace ve Spojených státech.

Statistická data potvrzují mnohem vyšší míru úspor. Před krizí se úspory pohybovaly na hodnotě kolem 1 bilionu dolarů. V dubnu 2020 se úspory vyšplhaly na hodnotu 6,4 bilionů a spotřebitelé v tento měsíc ušetřili až 33 % svého příjmu. V červenci poklesly úspory na 3,2 bilionu.  

Více rezerv v časech nejistoty a pandemického rizika

Američané drží stále více a více finančních rezerv zejména z důvodu vyšší budoucí nejistoty ohledně vývoje pandemie koronaviru a s tím související možné ztráty zaměstnání (příjmu) či budoucímu zvýšení daní. Vláda stále rozdává spotřebitelům obrovské objemy peněz na dávkách a mnoho splátek úvěrů lze odložit. 

Nemožnost útraty peněz 

Kvůli restrikcím se nedalo utrácet, úspory stále rostly a rostou. Na trhu výrobků v současné době dochází k rychlému návratu na předkrizovou úroveň (70 % HDP tvoří v Americe konzumní spotřeba), ovšem na trhu služeb je návrat mnohem pomalejší.

Poznámka

Zejména oblast cestování a letecké dopravy je stále v útlumu. Dluhy vlády spotřebitele netrápí a nebudou rozhodujícím faktorem v podzimních volbách.

Ekonomické chování lidí dle příjmů 

Američané s vysokými příjmy ze svého příjmu nejvíce investují a spoří. Je to dáno i tím, že nemusejí vynakládat tak velkou část svého příjmu za nezbytné výdaje.

Na druhé straně i lidé z nejnižších příjmových skupin vkládají většinu svých příjmů do investic (spoření) a neutrácí své peníze za spotřební zboží. 

Vysoko i nízko příjmové americké domácnosti investují (spoří) více v době pandemie. Zdroj: markets.businessinsider.com
Vysoko i nízko příjmové americké domácnosti investují (spoří) více v době pandemie. Zdroj: Markets.businessinsider.com
Poznámka

Z minulých stimulačních balíčků dali Američané 60 % do úspor. 

Analytici díky těmto faktorům stále očekávají, že zejména americký finanční trh poroste i v následujícím období, v němž budou poskytovány federální stimulační balíčky americkým domácnostem.

Výplata šeků a kde skončí ty peníze?

Buď se peníze přesunou do spotřeby anebo na akciové trhy, k čemuž v posledním roce dochází. Při porovnání roku 2020 a 2021 stimulační balíčky skončily v roce 2021 o 2,3 % více v investování a spoření, o 1,8 % více v cestování, o 0,8 % více na bydlení a o -4,8 % méně v útratách za jídlo a oblečení.

Trendem je více a více investovat na finančních trzích. 

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎