Američané se v době epidemie vrhli do investování – Jak utrácí vládní stimuly?

Americký národ, který je známý jako jeden z nejvíce tíhnoucímu ke spotřebě, úvěrům, hypotékám a nákupům na dluh, v současné době paradoxně nejvíce spoří a investuje. Americká vláda během koronakrize poskytuje domácnostem stále větší a větší vládní stimuly než dříve. V tomto článku uvidíte přesun výdajů amerických domácností (vysoko i nízkopříjmových) do investic a spoření.
Spotřebitelé více spoří, protože očekávají v budoucnu vyšší daně na splácení veřejného dluhu, říkají některé ekonomické teorie, a toto se překlopilo do reálné situace ve Spojených státech.
Statistická data potvrzují mnohem vyšší míru úspor. Před krizí se úspory pohybovaly na hodnotě kolem 1 bilionu dolarů. V dubnu 2020 se úspory vyšplhaly na hodnotu 6,4 bilionů a spotřebitelé v tento měsíc ušetřili až 33 % svého příjmu. V červenci poklesly úspory na 3,2 bilionu.
Více rezerv v časech nejistoty a pandemického rizika
Američané drží stále více a více finančních rezerv zejména z důvodu vyšší budoucí nejistoty ohledně vývoje pandemie koronaviru a s tím související možné ztráty zaměstnání (příjmu) či budoucímu zvýšení daní. Vláda stále rozdává spotřebitelům obrovské objemy peněz na dávkách a mnoho splátek úvěrů lze odložit.

Nemožnost útraty peněz
Kvůli restrikcím se nedalo utrácet, úspory stále rostly a rostou. Na trhu výrobků v současné době dochází k rychlému návratu na předkrizovou úroveň (70 % HDP tvoří v Americe konzumní spotřeba), ovšem na trhu služeb je návrat mnohem pomalejší.
Zejména oblast cestování a letecké dopravy je stále v útlumu. Dluhy vlády spotřebitele netrápí a nebudou rozhodujícím faktorem v podzimních volbách.
Ekonomické chování lidí dle příjmů
Američané s vysokými příjmy ze svého příjmu nejvíce investují a spoří. Je to dáno i tím, že nemusejí vynakládat tak velkou část svého příjmu za nezbytné výdaje.
Na druhé straně i lidé z nejnižších příjmových skupin vkládají většinu svých příjmů do investic (spoření) a neutrácí své peníze za spotřební zboží.
Z minulých stimulačních balíčků dali Američané 60 % do úspor.
Analytici díky těmto faktorům stále očekávají, že zejména americký finanční trh poroste i v následujícím období, v němž budou poskytovány federální stimulační balíčky americkým domácnostem.
Výplata šeků a kde skončí ty peníze?
Buď se peníze přesunou do spotřeby anebo na akciové trhy, k čemuž v posledním roce dochází. Při porovnání roku 2020 a 2021 stimulační balíčky skončily v roce 2021 o 2,3 % více v investování a spoření, o 1,8 % více v cestování, o 0,8 % více na bydlení a o -4,8 % méně v útratách za jídlo a oblečení.
Trendem je více a více investovat na finančních trzích.

Autor
Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.
Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele. Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.