Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciový trh na pokraji propasti? Pokles peněžní zásoby je předzvěstí finančního kolapsu!

V současném růstu se řada investorů ptá, jak dlouho může ještě trvat. Přečtěte si o ukazatelích, které signalizují, že pokles přijde již brzy. Možná dříve, než si řada investorů myslí.

Publikováno
Akciový trh na pokraji propasti? Pokles peněžní zásoby je předzvěstí finančního kolapsu!
Zdroj: depositphotos.com

Akciový trh je všeobecně považován za lukrativní cestu k dlouhodobým výnosům, které často předčí jiné investiční možnosti. Předvídat krátkodobé pohyby hlavních indexů, jako jsou Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite, je však stále náročné.

Přesto určité ekonomické údaje a prediktivní ukazatele historicky korelují s tržními trendy a poskytují investorům cenné informace.

Peněžní zásoba M2 v USA

Jedním z nejvíce vypovídajících ekonomických ukazatelů je peněžní zásoba v USA, konkrétně ukazatel M2. M2 zahrnuje veškerou hotovost v oběhu, běžné účty, spořicí účty, účty peněžního trhu a vkladové certifikáty do 100 000 USD.

Z rekordního maxima přibližně 21,7 bilionu USD v červenci 2022 klesla hodnota M2 na 20,78 bilionu USD v lednu 2024, což představuje meziroční pokles o 1,44 % a celkové snížení o 4,21 % oproti vrcholu.

Takto výrazný pokles M2 je vzácný, přičemž poslední případ se datuje do období Velké hospodářské krize.

Poznámka

Historicky platilo, že když M2 meziročně poklesl alespoň o 2 %, často to předcházelo hospodářskému poklesu, který se vyznačoval deflací a vysokou mírou nezaměstnanosti.

Zatímco nedávná expanze M2 během pandemie COVID-19 byla rekordní, současná kontrakce může signalizovat více než jen návrat k průměru, což v minulosti znamenalo špatné zprávy pro americkou ekonomiku a akciový trh.

Úvěry komerčních bank

Dalším klíčovým peněžním údajem, který vzbuzuje obavy, jsou úvěry komerčních bank.

Úvěry komerčních bank jsou vykazovány Radou guvernérů Federálního rezervního systému na týdenní bázi a zahrnují všechny úvěry, leasingy a cenné papíry v držení amerických komerčních bank.

Za posledních 51 let se úvěry komerčních bank zvýšily z přibližně 567 miliard USD na zhruba 17,44 bilionu USD.

Růst objemu úvěrů komerčních bank je logický a očekávatelný. Znepokojivé však je, pokud naopak poklesnou. Od roku 1973, kdy se údaje začaly shromažďovat se jen 3x stalo, že by úvěry poklesly o více než 2 %.

Poprvé v roce 2001 v souvislosti s dotcom bublinou, poté v roce 2010 po velké bankovní krizi a naposledy v listopadu 2023.

Během prvních z těchto dvou poklesů ztratil index S&P 500 téměř polovinu své hodnoty.

Pokles S&P 500 v roce 2001

Investovat byste měli s dlouhým investičním horizontem

Navzdory těmto znepokojivým ukazatelům historické údaje ukazují, že poklesy akciových trhů jsou obvykle krátkodobé a ekonomika tráví více času v expanzi než v recesi.

Od roku 1950 zažil například index S&P 500 čtyřicet samostatných dvouciferných procentních korekcí, přičemž každou z nich nakonec zastínila býčí rally.

Analýza klouzavých 20letých celkových výnosů indexu S&P 500 od roku 1900 navíc podtrhuje odolnost dlouhodobého pravidelného investování.

Všech 105 klouzavých 20letých období přineslo kladné výnosy.

Pokud by k poklesu cen akcií došlo, je třeba nezpanikařit a neprodávat. Trhy mají obecně tendenci se vracet k růstu, takže prodej akcií vede k realizaci ztráty, která by jinak byla vyrovnána následným růstem.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
14
4

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎