Poprvé v tomto tisíciletí se zvýšily české zásoby zlata. Česká národní banka totiž v červnu nakoupila okolo 1,2 tuny zlata. V porovnání s ostatními státy Evropské unie ho máme ale stále velmi málo. V tomto článku se mj. podíváme, kolik žlutého kovu vlastní např. Německo a zda v těchto nákupech plánuje ČNB pokračovat.
Dle dat Českého měnového fondu a České národní banky je patrné, že se zlaté rezervy České republiky zvýšily. Ještě v květnu bylo v držení ČNB 0,252 milionů trojských uncí zlata, ale na konci června se tato zásoba zvýšila na 0,291. Tj. nárůst o 1,2 tuny ze 7,8 na 9 tun.

Z grafu je tedy patrné, že se jedná o obrat v dosavadním způsobu diverzifikace devizových rezerv – doposud se nákupům zlata spíše vyhýbala. Na druhou stranu o úmyslu nakupovat zlato nás již letos ČNB upozornila, takže by se nemělo jednat o překvapivý krok.
Tento nový přístup držby zlata komentuje Markéta Fišerová (mluvčí centrální banky) takto: „Nákup zlata za tímto účelem má zajistit hladkou emisi zlatých pamětních mincí a do budoucna případně umožnit plnit závazky spojené se vstupem České republiky do Evropské měnové unie (převedení alikvótního množství zlata do kapitálu ECB).“
Dále Fišerová uvádí, že podíl zlata na rezervách bude i nadále nízký jelikož ČNB nepovažuje zlato za optimální nástroj pro moderní centrální banky.
Česká národní banka drží prvenství v největším procentuálním prodeji zlatých rezerv
Další zajímavý fakt, který z dat MMF vyplynul, je, že Česká republika za posledních 25 let prodala největší podíl svých státních zlatých rezerv ze všech zemí Evropské unie. V procentuálním vyjádření je to pokles o cca 87,4 % (jak můžete vidět na grafu níže).

Co ostatní státy EU?
Další státy, které výrazně prodávaly, jsou Lucembursko (76,4 %), Malta (64,4 %), dále Belgie, Irsko, Španělsko aj.
Dle květnových dat MMF má naopak největší zásoby zlata Německo se svými 3 363 tunami. Dále vysokou rezervu mají Itálie a Francie na úrovni 2 452, resp. 2 436 tun.
Největší podíl zlata v devizových rezervách na světě má Venezuela (82,3 %), USA (78,9 %) a Německo na 4. místě (75 %).

Jaká je cena zlata v současné době a co by pro ČNB znamenal prodej zlatých rezerv za dnešní cenu?
Nejvyšší cenu v amerických dolarech mělo zlato po nemovitostní krizi (která začala v roce 2008) v roce 2011 na ceně okolo 1921 USD. Svého korunového maxima se dočkalo poměrně nedávno (15. května 2020), jak jsme psali v našem článku. V současné době je zlato na rostoucí vlně, ale svému all-time-high v USD se teprve přibližuje.
Za uplynulých 25 let zdražilo zlato o přibližně 370 procent. V roce 1995 totiž stála unce jen okolo 390 dolarů. ČNB však bohužel většinu svých rezerv prodala v roce 1997, kdy jedna unce stála pouhých 323 dolarů za unci.
Odborníci vesměs rozhodnutí ČNB o navýšení zlatých rezerv chválí
Ředitel společnosti Zlato a.s. David Marášek uvádí: „Je to dobrá a navýsost důležitá zpráva.“
Souhlasí s ním i Marek Brávník (analytik obchodníka se zlatem Golden Gate), který situaci komentuje: „Navyšování zlatých zásob ČNB je chvályhodný krok, zejména vzhledem k nejistotě na světových trzích“.
V posledních pár letech centrální banky spíše nakupují. Dle MMF od začátku letošního roku do května nakoupily všechny banky dohromady přes 206 tun a prodaly jen 62. Důvodem může být obava z dopadů koronaviru a nejistota na akciových trzích.
Co si o nákupu zlata ČNB myslíte vy, byl to správný krok? Držíte i vy sami nějaké investiční zlato? Napište nám do diskuze pod článkem.