Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zadlužení USA – schodek rozpočtu Ameriky se zdvojnásobil

Publikováno
Zadlužení USA – schodek rozpočtu Ameriky se zdvojnásobil
Zdroj: depositphotos.com

Krize vzešlá z pandemie Covid nadále dělá problémy i v těch nejsilnějších ekonomikách světa, které jsou poměrně dost závislé na vládní pomoci. Dříve bylo vcelku nemyslitelné, že stát bude zasahovat formou tak agresivních fiskálních stimulů, ale v současné době je řečená politika v podstatě standardem.

To se ovšem neobejde bez doprovodných negativních jevů, jako je oslabení měny, zvyšování inflace, navyšování veřejného dluhu a rostoucí schodek státního rozpočtu. U inflace je to ale dost sporné, protože oficiálně se uvádí, že je v USA relativně nízká. Záleží totiž na metodice, která má dále základ v teorii. Proto by zastánci Rakouské školy asi nesouhlasili s tvrzeními, že inflace je reálně nízká.

Schodek státního rozpočtu se za jeden měsíc zdvojnásobil

Schodek rozpočtu USA
Schodek rozpočtu USA

Jak sami vidíte na grafu výše, deficit rozpočtu za měsíc říjen vzrostl na 284 miliard dolarů, což je nárůst o 111 % oproti předešlému měsíci. To bylo zapříčiněno nižšími daňovými příjmy, výdaje na zdravotní péči občanů a různé „záchranné“ ekonomické programy.

Vládní dluh v HDP
Vládní dluh v HDP

Vládní dluh v poměru k hrubému domácímu produktu je sice indikátor s neaktuální veličinou (k letošnímu roku ještě nejsou k dispozici), ale jde z toho snadno identifikovat nepříjemný trend. Za minulý rok byl dluh Spojených států ekvivalentem 107 % HDP.

Dluh strmě nabral expanzivní trajektorii po poslední krizi z let 2007 – 2008. Lze očekávat, že se historie bude opakovat? Až budou data za rok 2020, tak si myslím, že nebude žádným překvapením, když opět uvidíme strmý vzestup dluhu.

Celkový vládní dluh USA
Celkový vládní dluh USA

Předposlední graf znázorňuje celkový vývoj vládního dluhu za předešlých dvacet let. Nejaktuálnější data jsou ze září, kdy je celkový dluh 27,13 bilionů dolarů.

Inflace v USA od konce půlky r. 2019
Inflace v USA od konce půlky r. 2019

Co se týče míry inflace, ta je aktuálně dle metodiky amerického statistického úřadu 1,2 %. Dá se říct, že se cenová hladina drží při zemi, přestože vládní výdaje stabilně rostou.

Závěrem

Schodek rozpočtu je důležitý makroekonomický indikátor, který se vyplatí sledovat. Nicméně není nijak překvapující, že vzhledem k aktuální krizi významně vzrostl. Při přelomu léta a zimy se navíc situace začala zase zhoršovat, a proto bylo nevyhnutelné, že vládní výdaje porostou.

Je nutné sledovat i další makroekonomické údaje jako je třeba výše zmíněná inflace a další uvedené ukazatele. Určitě není na škodu sledovat třeba oběh peněz M2 (nebo jiný peněžní agregát).

Určité zjemnění nárůstu poměru HDP a dluhu USA ukrývá fakt, že nyní z důvodu ekonomického poklesu logicky klesá i HDP.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎