Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Tesla bude oficiálně součástí indexu S&P 500

Tesla bude oficiálně součástí indexu S&P 500

Tesla bude oficiálně součástí indexu S&P 500

Velmi významná událost akcií Tesly je tu – akcie společnosti Tesla budou nově součástí akciového indexu S&P 500, který sestává z pěti set největších amerických veřejně obchodovaných podniků. Informace se objevila poprvé v pondělí 16. 11. v prohlášení komise společnosti S&P Dow Jones Indices, která index sestavuje.

Tesla se oficiálně stane součástí indexu S&P 500 21. prosince tohoto roku. Ve srovnání s ostatními akciemi v momentě zařazení do indexu bude firmou s jednou z největších tržních kapitalizací.

Očekává se, že vliv jejího začlenění do indexu bude tak významný, že společnost S&P DJI přemýšlí, zda Teslu zahrnout najednou, anebo postupně ve vícero tranších.

Celková tržní kapitalizace Tesly nyní činí přes 470 miliard $ (akcie jsou však dost volatilní). Tím je tržně nejhodnotnější automobilkou světa, přestože vyrábí pouhý zlomek toho, co ostatní automobilky.

Za minulý rok Tesla vyrobila pouhých zhruba 365 000 aut, zatímco největší světoví producenti Volkswagen nebo Toyota každý po bezmála jedenácti milionech. Tržní kapitalizace Tesly je však větší, než Toyota, Volkswagen a Honda… dohromady.

Vývoj ceny akcií Tesla od 1. 1. 2019
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tesla od 1. 1. 2019 vzrostla z 62,02 USD na současných 490 USD. To je zhodnocení o neuvěřitelných 693 % za necelé 2 roky!

Očekává se růst ceny, zároveň i vyšší volatilita

Zařazení do indexu má jednu důležitou stránku věci. Většina pasivně řízených fondů má za cíl sledovat právě index S&P 500. Proto se trh připravuje na to, že tyto fondy budou akcie Tesly hromadně skupovat k zařazení do svého portfolia, aby přesně kopírovali daný index.

Zvýšená poptávka bude znamenat zvýšení ceny akcie Tesly hned po oznámení o zařazení rychle zareagovaly nárůstem ceny okolo 13 % a očekává se, že cena pravděpodobně bude ještě růst.

K tomu je pravděpodobné i to, že zařazení do svého portfolia budou jistě zvažovat i fondy, které index S&P 500 chtějí nikoli jenom sledovat, ale i překonat.

Prohlášení S&P DJI uvedlo, že "začlenění Tesly způsobí jeden z největších přírůstků tržní kapitalizace indexu S&P 500 za poslední desetiletí a událost tak bude příčinou pro jedny z největších finančních transakcí, které jsou s indexem spojené ."

"Takové obchody by ovšem neměly být velkým problémem – Tesla samotná je velmi likvidní a v prosinci by také mělo vypršet množství opcí a futures, ať už akciových nebo indexových, a to by mělo transakce usnadnit," dodávají.

Se zařazováním Tesly do portfolií fondů se očekává i to, že býčí spekulanti, kteří sázeli na zvýšení ceny, se budou postupně zase svých akcií zbavovat a realizovat tak své zisky. Výsledkem bude další kolísání cen.

Fondy kopírující S&P 500 budou rovněž za volatilitou těch akcií, které budou naopak prodávány, aby za utržené peníze Tesla zaujala jejich místo. Aby toho nebylo málo, volatilita zasáhne i akcii, která bude z indexu S&P 500 vyřazena. Koho Tesla v indexu nahradí však zatím ještě není známo.

Krok vedle, nebo logický vývoj?

O zařazení Tesly do indexu se mluví již delší dobu. Od svého IPO cena akcie Tesly vzrostla o více než 4100 % a i poslední pandemický rok jsme mohli být svědky nebývalého růstu.

O tom si však mnoho investorů myslí své. Mluvilo se o tom, že za růstem ceny přes léto mohla manipulace s nákupem opcí Japonské banky Softbank. Rovněž byla kritizována skutečnost, že příjmy automobilce plynou hlavně z prodeje emisních povolenek, namísto z prodeje aut.

Zaznívají také hlasy upozorňující na to, že akcie Tesly jsou do S&P 500 zařazovány v momentě, kdy jsou prostě příliš volatilní a drahé. Jiní poukazují na to, že renomovaný index S&P 500 začleňoval akcie Yahoo těsně před splasknutím internetové bubliny anebo akcie realitních společností před hypoteční krizí v roce 2008. Teslu by možná mohlo potkat to samé.

Jestli je zařazení Tesly do indexu S&P 500 krokem vedle anebo ne, na to nám pravděpodobně odpoví až budoucnost. Jaký je váš názor? Podělte se s námi o něj v komentářích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo