Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla bude oficiálně součástí indexu S&P 500

Publikováno
Tesla bude oficiálně součástí indexu S&P 500

Velmi významná událost akcií Tesly je tu – akcie společnosti Tesla budou nově součástí akciového indexu S&P 500, který sestává z pěti set největších amerických veřejně obchodovaných podniků. Informace se objevila poprvé v pondělí 16. 11. v prohlášení komise společnosti S&P Dow Jones Indices, která index sestavuje.

Tesla se oficiálně stane součástí indexu S&P 500 21. prosince tohoto roku. Ve srovnání s ostatními akciemi v momentě zařazení do indexu bude firmou s jednou z největších tržních kapitalizací.

Očekává se, že vliv jejího začlenění do indexu bude tak významný, že společnost S&P DJI přemýšlí, zda Teslu zahrnout najednou, anebo postupně ve vícero tranších.

Celková tržní kapitalizace Tesly nyní činí přes 470 miliard $ (akcie jsou však dost volatilní). Tím je tržně nejhodnotnější automobilkou světa, přestože vyrábí pouhý zlomek toho, co ostatní automobilky.

Za minulý rok Tesla vyrobila pouhých zhruba 365 000 aut, zatímco největší světoví producenti Volkswagen nebo Toyota každý po bezmála jedenácti milionech. Tržní kapitalizace Tesly je však větší, než Toyota, Volkswagen a Honda… dohromady.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla od 1. 1. 2019 vzrostla z 62,02 USD na současných 490 USD. To je zhodnocení o neuvěřitelných 693 % za necelé 2 roky!

Očekává se růst ceny, zároveň i vyšší volatilita

Zařazení do indexu má jednu důležitou stránku věci. Většina pasivně řízených fondů má za cíl sledovat právě index S&P 500. Proto se trh připravuje na to, že tyto fondy budou akcie Tesly hromadně skupovat k zařazení do svého portfolia, aby přesně kopírovali daný index.

Zvýšená poptávka bude znamenat zvýšení ceny akcie Tesly hned po oznámení o zařazení rychle zareagovaly nárůstem ceny okolo 13 % a očekává se, že cena pravděpodobně bude ještě růst.

K tomu je pravděpodobné i to, že zařazení do svého portfolia budou jistě zvažovat i fondy, které index S&P 500 chtějí nikoli jenom sledovat, ale i překonat.

Prohlášení S&P DJI uvedlo, že “začlenění Tesly způsobí jeden z největších přírůstků tržní kapitalizace indexu S&P 500 za poslední desetiletí a událost tak bude příčinou pro jedny z největších finančních transakcí, které jsou s indexem spojené .”

“Takové obchody by ovšem neměly být velkým problémem – Tesla samotná je velmi likvidní a v prosinci by také mělo vypršet množství opcí a futures, ať už akciových nebo indexových, a to by mělo transakce usnadnit,” dodávají.

Se zařazováním Tesly do portfolií fondů se očekává i to, že býčí spekulanti, kteří sázeli na zvýšení ceny, se budou postupně zase svých akcií zbavovat a realizovat tak své zisky. Výsledkem bude další kolísání cen.

Fondy kopírující S&P 500 budou rovněž za volatilitou těch akcií, které budou naopak prodávány, aby za utržené peníze Tesla zaujala jejich místo. Aby toho nebylo málo, volatilita zasáhne i akcii, která bude z indexu S&P 500 vyřazena. Koho Tesla v indexu nahradí však zatím ještě není známo.

Krok vedle, nebo logický vývoj?

O zařazení Tesly do indexu se mluví již delší dobu. Od svého IPO cena akcie Tesly vzrostla o více než 4100 % a i poslední pandemický rok jsme mohli být svědky nebývalého růstu.

O tom si však mnoho investorů myslí své. Mluvilo se o tom, že za růstem ceny přes léto mohla manipulace s nákupem opcí Japonské banky Softbank. Rovněž byla kritizována skutečnost, že příjmy automobilce plynou hlavně z prodeje emisních povolenek, namísto z prodeje aut.

Zaznívají také hlasy upozorňující na to, že akcie Tesly jsou do S&P 500 zařazovány v momentě, kdy jsou prostě příliš volatilní a drahé. Jiní poukazují na to, že renomovaný index S&P 500 začleňoval akcie Yahoo těsně před splasknutím internetové bubliny anebo akcie realitních společností před hypoteční krizí v roce 2008. Teslu by možná mohlo potkat to samé.

Jestli je zařazení Tesly do indexu S&P 500 krokem vedle anebo ne, na to nám pravděpodobně odpoví až budoucnost. Jaký je váš názor? Podělte se s námi o něj v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.