Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Velmi nepříjemný signál Death cross na bitcoinu! Čeká nás hluboký propad, nebo spíše růst na 31 500 USD?

Publikováno
Velmi nepříjemný signál Death cross na bitcoinu! Čeká nás hluboký propad, nebo spíše růst na 31 500 USD?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin se zrovna nachází na zlomovém místě a zároveň nám graf čerstvě vygeneroval téměř mýtický technický signál, na který mnozí nedají dopustit. Dnešní analýza bude proto hlavně o té technické analýze, takže vynecháme tu makroekonomickou rovinu. Tu jsem dostatečně rozpracoval v předešlé analýze. Proč se bitcoin nachází na zlomovém místě a co je vlastně tím mýtickým signálem myšleno? Vše si vysvětlíme v následujícím textu.

Týdenní graf vypadá spíše na odraz

Než se dostaneme ke gró dnešní analýzy, pro úplnost si musíme ukázat týdenní graf. Na týdenním grafu vidíme, že trh de facto stagnuje. Respektive kurz téměř vůbec nekolísá, což dokládá, že máme čtyři týdenní close na víceméně stejné ceně. To je dost frustrující.

Zas na druhou stranu, máme před sebou hned několik doji svící u klíčového supportního pásma. To můžeme pokládat za pozitivum, protože se prodejcům opakovaně nedaří kurz prohnat přes support. Na druhou stranu se nedaří ani odraz, ale přesto jsou kupci bez debat ve výhodě. Proč? Protože mají pod sebou tu podporu kolem 25 000 USD.

Info

Co je doji svíce? Můžete se samozřejmě setkat s různou interpretací této podoby svíček v grafu. Není to žádná exaktní věda. Osobně řečenou podobu považuji za slabost dosavadních snah o růst/pokles kurzu. V tomto případě jde proto o slabost prodejců prolomit aktuální support.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na týdenním grafu
Bitcoin na týdenním grafu

Kurz bitcoinu tak má šanci se odrazit alespoň k rezistenčnímu pásmu, které je kolem 30 000 USD. Na své cestě má ovšem několik překážek. Hlavně označené klouzavé průměry s periodami 200, 100 a 20. Nejtěžší zkouškou může být právě 200týdenní klouzavý průměr. Jenom za posledních 12 měsíců jsme opakovaně sledovali, jak kurz bitcoinu na tuto dynamickou úroveň reaguje. Nefunguje však jako beton.

Death cross na denním grafu, akumulují přesto velcí hráči bitcoin?

Konečně se dostáváme k onomu gró. Máme před námi dva boxy, které symbolizují dvě cenové zóny. První oblast je definována hodnotami od 25 000 do 18 200 USD. Druhá oblast je vymezena cenovými úrovněmi 31 500 až 25 000 USD. Pozorujte, že pod první oblastí se nachází rychlý pokles s následným rychlým nárůstem kurzu. Respektive náhlý propad s relativně brzkým vytažením ceny zpátky nahoru. To lze v podstatě brát jako shakeout.

Info

Shakeout je tržní událost, ve které dojde k agresivnímu propadu ceny. Většinou je shakeout zmiňován u průlomů supportu, po čemž se cena zase rychle vrátí zpátky. Jako tomu bylo na přelomu 2022/2023. Shakeout je tedy slang. Pojem lze přeložit jako “vytřepání” těch slabších kusů z trhu. Což je příležitost pro mnohem větší obchodní účastníky, protože tím získají potřebnou likviditu.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

Po řečeném shakeoutu se postupně dokončoval první zakreslený box. Díky několika březnovým retestům kurzové hranice, která je kolem 25 000 USD. Následující měsíce se tvořil druhý zakreslený box. A de facto to pokračuje doteď. Klíčovou informací je, že spodní hranice druhého boxu se shoduje s horní hranicí prvního boxu. To znamená, že první stranová struktura funguje spolehlivě jako support.

Proč funguje jako support? Protože se v rámci zmíněné struktury akumulovalo. A akumulující si své pozice chtějí logicky bránit. Jiní s tím na oplátku počítají a přidávají se k obraně, protože to považují za obchodní příležitost, na které se dá vydělat.

V případě, že se kurz udrží nad těmi 25 000 USD, může jít teoreticky o druhou akumulaci v rámci celé té struktury. Jak to tak ale bývá, chce to potvrzení. To dostanete až ve chvíli, kdy kurz bitcoinu prolomí horní hranici boxu na 31 500 USD s následně úspěšným retestem ze shora. Do prvního grafu jsem ještě zaznačil high volume node volume profile, kam bych si až dokázal představit mnohem hlubší shakeout. Nicméně za posledních 48 hodin se bitcoin postupně tlačí nahoru. Je tudíž nemalá šance na zopakování price action z druhé poloviny června. Tudíž uvedená varianta je asi pasé.

Nyní se zase dostáváme k mýtickému signálu, kterému se přezdívá death cross. Nejde o nic komplikovaného. Jde jenom o překřížení určitých klouzavých průměru. Proto překřížení smrti, nebo také kříž smrti. Death cross se tradičně bere jako důležitý signál, ale dost lidí jím vyloženě opovrhuje. Já taktéž ty klouzáky tolik neřeším, ale bylo by hloupé signál zcela ignorovat.

Info

Za death cross se ve většině případů považuje překřížení 50denního a 200denního klouzavého průměru na denním grafu. Kratší perioda překříží ze shora delší periodu. Můžete se ale setkat i s jiným časovými rámci a periodami. Nejsou však tolik časté.

Když se ještě vrátíme k prvnímu grafu, k death cross došlo 12. září. Je to proto velmi čerstvá událost. Má ovšem smysl death cross vůbec sledovat? Jistou motivaci můžeme najít ještě z poměrně nedávné doby. Konkrétně se vrátíme do přelomu let 2021 a 2022. V této době už probíhal dost agresivní pokles, takže netrvalo dlouho a v lednu 2022 nastalo ono překřížení 200denního a 50denního klouzavého průměru. Všichni nyní víme, že se signál uplatnil.

Zdroj: tradingview.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

Když se ale koukneme trochu dál do minulosti, v létě 2021 došlo také k death cross. A výsledek? Bitcoin za několik týdnů vystřelil a posiloval až do podzimu téhož roku. Ponaučení? Není rozumné následovat jenom jeden technický signál. Proto jich sledujeme celou řadu, abychom se vyhnuli biasu.

Mimo to mám i dojem, že tehdy se o death cross mluvilo úplně všude a v tom byl možná kámen úrazu. Nyní nemám ten pocit, že by na mě všude vyskočil death cross na BTC.

Závěrem: Každý si najde to svoje

Z těch prvních dvou grafů vyplývá jedna důležitá skutečnost. Každý si tam najde to své. Medvědi se mohou soustředit na mýtický death cross. Býci na druhou stranu na potenciální akumulační boxy, které mají učebnicově fungovat jako schody do nebe. Každý se musí rozhodnout sám, zda v tom vidí příležitost, nebo ne.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.