Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin má za sebou nejhorší měsíc, pravděpodobný target je na 12 000 USD

Publikováno
Bitcoin má za sebou nejhorší měsíc, pravděpodobný target je na 12 000 USD
Zdroj: ambcrypto.com

Král všech kryptoměn bitcoin není úplně v nejlepší formě. Od dubna letošního roku se trh nikam příliš neposunul. A tím pádem bitcoin opravdu znatelně stagnuje za širším akciovým trhem. Bitcoin je vskutku slabý a je třeba si nalít čistého vína – v letošním roce to lepší asi ani nebude.

Co se nyní dozvíte? Vysvětlíme si technicky a fundamentálně, proč se trh s kryptoměnami nejspíš na sever příliš nepohne. Bitcoin je totiž jako kanárek. Když ho pustíte z klece, velmi dobře létá. Když se však prostředí kolem něj trochu zhorší, může umřít. Bitcoin jako trh, ačkoliv se to mnohým maximalistům nemusí líbit, není příliš odolný.

Občas slyším nářky, že nemám bitcoin rád. Jenom protože jsem k této třídě aktiv kritický. Jenomže já jsem kritický vůči každému aktivu a vůbec se nedá říct, že bych jimi nějak opovrhoval. Bitcoin, zlato, akcie a i dluhopisy mohou investorovi přinášet bohatství. Bitcoin je ale těžko uchopitelný, protože se vlastně nedokážeme dohodnout, kam jej zařadit (měna, komodita, atd.). Bitcoin je totiž takovou kvazi-měnou a kvazi-komoditou. Proto čelí takové nedůvěře.

Bitcoin je velmi citlivý na inflaci

Dlouhá léta jsme mohli poslouchat, že bitcoin je zajištění proti inflaci. To byla ale pravda jen částečná. Respektive je bitcoin určitě zajištění proti měnové inflaci. Stejně jako akcie nebo komodity. Už ovšem nikoliv proti cenové inflaci. Důkazem jsou poslední dva roky.

Poté co začala v USA inflace strmě akcelerovat (zhruba jaro 2021), bitcoin šel dolů v podstatě jako první. Viditelný problém nastal již v květnu roku 2021 (sice se ještě na podzim vytvořil mírně vyšší vrchol, ale technicky to nebyl progres). Kdežto širší akciový trh víceméně stabilně posiloval až do konce roku 2021.

Info

Když se mluví o inflaci, v drtivé většině případů je tím automaticky myšlena cenová inflace. Je to z toho důvodu, že centrální banky cílují cenovou hladinu. Nikoliv peněžní agregáty.

Zdroj: tradingeconomics.com
Jádrová inflace v USA (PCE)
Jádrová inflace v USA (PCE)

Naopak bitcoin začal růst (akcie taktéž) v době, kdy začalo docházet k tzv. dezinflaci. Trhy to braly jako silný signál k tomu, že americká centrální banka již nebude s růstem sazeb dlouho pokračovat. Avšak bitcoin si tu růstovou setrvačnost dlouho neudržel. Širší akciový trh se snaží posilovat doteď. Bitcoin navíc v poslední době zaznamenal nemalé ztráty. Příčina je v podobě přilnavé (sticky) inflace. Dle posledních dat se jádrová složka indexu PCE drží na více jak 4 %. Pouze mezi květnem a červnem došlo k většímu poklesu v tempu růstu.

Info

Dezinflace je opakem akcelerující inflace. Růst cenové hladiny tudíž pořád probíhá. Jedná se však o zpomalující inflaci. Respektive dezinflace je pokles tempa růstu všeobecné cenové hladiny.

Co z toho plyne? Bitcoin nefunguje jako hedge k vysoké inflaci (cenové). Naopak, takové prostředí tomuto trhu vůbec nesvědčí. Reaguje “podrážděně” na jakákoliv data, která mohou znamenat růst inflace a tím pádem růst úrokových sazeb.

Bitcoin má za sebou nejhorší měsíc v roce

Bitcoin díky propadu pod 26 000 USD za srpen utržil čistou ztrátu, která je až ve výši 11,28 %. To znamená, že předchozí měsíc byl pro bitcoin vůbec nejhorším obdobím v roce 2023. Zároveň je to pro nás signál, že je trh hodně slabý. Jinak to ani interpretovat nejde. Býci by proto měli být hodně ve střehu a připraveni na další možný pokles, který může být dost hluboký. Logicky ale nikdo nevidí do budoucnosti. Jen si hrajeme s pravděpodobnostmi. Snažíme na svou stranu přitáhnout šance, že se trefíme. O ničem jiném tyto analýzy nejsou.

Bitcoin se v těchto chvílích drží nad supportem, který se nachází kolem 25 000 USD. Jestli toto pásmo neustojí prodejní tlak, je rozumné vyhlížet ceny kolem 19 000 USD, kde je další silné supportní pásmo. Kromě toho skončilo srpnové close pod klouzavými průměry s periodou 20 a 50. Ztráta těchto dynamických úrovní může být právě silným signálem pro pokles, protože algoritmy takové signály rády vyslyší.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční graf bitcoinu
Měsíční graf bitcoinu

Co se týče objemů, ty jsou za srpen o něco větší než v červenci, avšak pořád podprůměrné. Připomínám, že tolik nízké objemy naposledy pamatujeme z druhé poloviny roku 2016. Trh nedlouho poté nabral hodně velkou dynamiku, která vyústila v růst až na téměř 20 000 USD v roce 2017. Tentokrát mám ale podezření, že návrat dynamiky přinese vývoj jižním směrem.

Pohledem týdenního grafu se téměř tři týdny v kuse držíme nad klíčovým supportem, který je kolem 25 000 USD. Máme na těchto úrovních tři týdenní close. První a poslední zavřená svíce jsou ovšem signálem, že prodejci na trhu přebírají iniciativu. Poslední svíce má podobu medvědí doji svíce. Kupci zkusili být agresivní, ale prodejci je rychle zatlačili zpátky. Všimněte si, že kurz bitcoinu se odrazil zpátky poblíž 200týdenního klouzavého průměru.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf bitcoinu
Týdenní graf bitcoinu

Závěrem: target na 12 000 USD je stále platný

Jestli kurz bitcoinu klesne pod současný support, markantně tím vzrostou šance, že časem otestujeme těch dlouho očekávaných 12 000 USD. Chce to pěknou dávku trpělivosti, když se bitcoin od listopadu držel “nahoře”. Prozatím nebyl důvod nic na tom targetu měnit. Nyní se naopak kupí signály nasvědčující tomu, že se níž podíváme.

Nikdo samozřejmě nevidíme do budoucnosti a nevíme proto, kde bude ono finální dno. Jak jsem říkal výše, je to jenom o snaze si na svou stranu přiklonit štěstěnu. A těch 12 000 USD je pro to technicky ideálních. Myslete na to, že bitcoin klesl od ATH po low z minulého roku o cca 78 % jenom kvůli tomu, že začala výrazně růst inflace a poté i samotné úrokové sazby. Co se potom stane, až bude probíhat hospodářská recese, nebo dokonce krize? Osobně doufám, že druhé varianty se nedočkáme.

Varování

Je vhodné rozlišovat ekonomickou recesi a krizi. Krize znamená rozbití finančního systému, velký propad poptávky, dočasně slabou produktivitu a někdy i vyloženě bídu. V takovém případě by bitcoin mohl klesnout na hrozivě nízká čísla. Nechci říkat konkrétní ceny, protože bych si vymýšlel, ale řekněme, že i ti nejzatvrdlejší hodleři by určitě dostali strach.

Líbil se vám tento článek?
10
9

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.