Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Tržní rallye překvapuje investory – Bude pokračovat, nebo se máme připravit na rychlé zpomalení?

Tržní rallye překvapuje investory – Bude pokračovat, nebo se máme připravit na rychlé zpomalení?

Tržní rallye překvapuje investory – Bude pokračovat, nebo se máme připravit na rychlé zpomalení?
Zdroj: depositphotos.com

Minulý týden nakopl finanční trhy novou vlnou optimismu, což vedlo i k strmému růstu cen akcií spolu s indexem S&P 500. Ten zaznamenal největší růst od listopadu předminulého roku, čímž pořádně překvapil nejen některé analytiky. Stratégové z Morgan Stanley však nevidí celou situaci tak optimisticky jako většina investorů. Na co se podle nich máme v následujících týdnech připravit?

Zatímco S&P 500 rostlo, ostatní indexy padaly strmě dolů

Minulý týden jsme mohli na akciových trzích zaznamenat raketový růst, který se projevil i na známém indexu S&P 500. Ten vzrostl o více než 6 %, přičemž ho poháněly zejména akcie technologických společností včele s Meta a Nvidia.

Indexu se tak poprvé podařilo dosáhnout výraznějšího růstu od listopadu 2020, a to i přes fakt, že se FED rozhod přistoupit k dalšímu navýšení úrokových sazeb. Velká část investorů se chytla překypujícího se optimismu, díky čemuž se rychle zapomnělo na zmínky o medvědím trhu.

Graf vývoje S&P500
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V souvislosti s tím se začalo spekulovat o tom, kde se aktuálně trh nachází – respektive, zda se blýská na lepší zítřky, nebo jestli už jsme v medvědím trhu. S pravděpodobně nejstřízlivější odpovědí přišli stratégové z Morgan Stanley. Ti tvrdí nejen to, že v medvědím trhu se nacházíme již dávno, ale i to, že sledovaného růstu z minulého týdne se už jen tak nedočkáme.

Vše opírají především o výsledky ostatních indexů, které si začátkem března odepsaly přes 20 % – právě tato hranice je považována za rozhodující ukazatel při „vyhlašování“ medvědího trhu. Konkrétně se jednalo o indexy Nasdaq Composite a Russell 2000, které si sice v posledních dnech občas prochází vlnami růstu, ale i přesto to s nimi nevypadá zrovna růžově.

Podle stratégů z Morgan Stanley tedy budeme svědkem výraznějšího propadu v půlce či koncem dubna. Obavy však vzbuzuje i samotné ocenění akcií, kde riziko značně převyšuje nad potenciálními výnosy, což přiživuje i současná volatilita na finančních trzích.

Americká ekonomika podle Morgan Stanley zpomaluje

Stratégové se samozřejmě rozpovídali i o stavu ekonomiky, která v současnosti dostává pořádně zabrat. Z jejich úhlu pohledu ekonomika zpomaluje mnohem rychleji, než se dříve předpokládalo. Velký problém vidí zejména u amerických státních dluhopisů, a to těch dvouletých i desetiletých.

S vysokou pravděpodobností se totiž dočkáme takzvané inverzní výnosové křivky, ke které dochází v případě, že výnosy krátkodobých dluhopisů převýší výnosy dlouhodobých dluhopisů. Aktuálně tedy dvouleté státní dluhopisy nabízí výnos 2,03 % a ty desetileté výnos 2,24 % – od inverze jsme tedy již jen kousek.

A proč se ji všichni tak bojí? Stačí se podívat na historii ekonomiky USA, kdy je možné vidět přesnou korelaci mezi výskytem inverzní křivky a nástupem recese. Zmínění stratégové se s předpověďmi drží zpátky a prozatím nepředpokládají, že by současná situace připravila úrodnou půdu pro recesi americké ekonomiky. V čem si však věří je pozastavení růstu akciových trhů a jejich pravděpodobný pokles.

Jedním slovem ale dodávají, že by investoři neměli brát jejich slova jako výzvu ke stáhnutí se z trhů. Naopak pokud věří některým titulům, a to zejména z dlouhodobého hlediska, měli by je ve svém portfoliu ponechat. Morgan Stanley aktuálně fandí zejména akciím z odvětví veřejných služeb a energetiky, přičemž na svůj seznam akcií připsal například energetickou společnost CenterPoint Energy (CNP).

Každopádně situace na světových trzích je doslova nevyzpytatelná a může se často měnit i v řádu několika hodin. Ostatně jak se celá situace bude vyvíjet neví téměř nikdo, a to pravděpodobně ani samotný Putin, kterému jeho „speciální třídenní operace“ nevyšla podle plánu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo