Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tři nejnebezpečnější investiční bubliny současnosti?

Publikováno
Tři nejnebezpečnější investiční bubliny současnosti?
Zdroj: depositphotos.com

Jestli se zajímáte o investování, jistě si uvědomujete, že kapitálové trhy jsou v současné době poměrně nafouknuté, volatilní a silně je ovlivňují emoce (které jinak do investování nepatří). Zároveň panuje něco nového, nevídaného. I přes masivní propady hrubého domácího produktu po celém světě, akcie a kryptoměny rostou na ceně.

Až na několikatýdenní propad na přelomu února/března letošního roku se v podstatě nic příliš negativního neodehrálo. Nyní je však vcelku zřejmé, že je na trzích investiční bublina, která by za přirozených okolností již dávno praskla.

Je však uměle prodlužována agresivní stimulační politikou centrálních bank ve spojení s fiskálními stimuly. Které konkrétní trhy jsou potenciální bublinou před splasknutím?

1) Elektromobilita

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Prvním ukázkovým příkladem investiční bubliny je jednoznačně „vlajková loď“ elektromobilního průmyslu akcie Tesla. Tesla za poslední čtyři roky zhodnotila o cca 1 500 %, meziročně přibližně o 830 %.

Dalším rakově rostoucím trhem jsou akcie čínské společnosti NIO, která též vyvíjí a vyrábí elektromobily. Hodnota akcií NIO za pouhých šest měsíců vzrostla o takřka šílených 1 500 %.

Tohle ani omylem není zdravý a udržitelný růst.

Racionálnější část investorů se akcií společnosti Tesla raději zbavovala kvůli rostoucímu riziku (nebo rovnou shortovali), avšak trh je dost tvrdě ztrestal.

Proč bylo racionální Teslu shortovat? Protože tržní kapitalizace této společnosti je větší, než General Motors, Ford, Toyota, Volkswagen, Honda Motor, Nissan Motor, Ferrari a Fiat Chrysler dohromady. Přitom produkce Tesly činí tento rok asi jen půl milionu vozů. Navíc i volné cash flow společnosti je dost nízké.

2) SPACs

Další potenciální bublinou jsou investice do special purpose acquisition company (volně přeloženo jako akviziční společnost se zvláštním účelem). SPACs jsou založeny, aby skrze IPO (initial public offering) získaly dostatečný kapitál na potenciální akvizici. Obvykle jsou zaměřeny na určité odvětví ekonomiky.

Avšak specifikem těchto společností je, že reálně nemusí mít ještě žádný rozběhnutý byznys a jsou založené čistě za účelem akvizice s jakoukoliv fungující firmou v daném sektoru. A aby toho nebylo málo, tak SPACs nemusí ani tu potenciální firmu pro akvizici znát.

Investice do SPACs vypadá jako “koupě zajíce v pytli”.

V podstatě investor nevkládá svoji důvěru v technologii, či produktu společnosti, ale do schopnosti vedení sjednat spojení s dobrou firmou, čímž hodnota jejich investice stoupne.

Zájem o IPO těchto firem rok od roku stoupá, takže tu jistá euforie v tomto ohledu cítit je. I přesto, že retailoví investoři vlastně vůbec neví, s kým se „jejich“ SPACs spojí a co má vůbec vedení společnosti v plánu. Dokud ovšem akcie porostou na ceně, tak se ochotní investoři vždy najdou.

3) Kryptoměny

Index-Bitcoinu
Index Bitcoinu

Vzhledem k tomu, že Bitcoin čerstvě po dlouhých třech letech vytvořil nové all time high, je zase aktuální i konotace s investiční bublinou. Na BTC se více jak jednu dekádu neustále opakuje býčí cyklus, který je zakončen prasknutou investiční bublinou a následuje medvědí cyklus. A takhle to funguje pořád dokola.

V podstatě je Bitcoin celou tu dobu v jednom obrovském bull cyklu, který zatím nemá konce. V současné době mnoho investorů a obchodníků počítá s tím, že v průběhu následujícího roku se bude trh s kryptoaktivy agresivně nafukovat, až samozřejmě jednoho dne zase splaskne.

Nikdo ale nedokáže odhadnout vrchol bubliny. Technicky to není vůbec možné, a proto by si měli tzv. newcomers dávat pozor, jestli náhodou nenaskakují do trhu těsně před koncem show. Čím déle se cena strmě nafukuje, tím je finále blíž.

Tradiční investoři jsou k trhům s kryptoaktivy mnohdy velmi negativní, protože lze jen těžko „podchytit“ fundament. Vlastně převažuje i postoj, že kryptoaktiva žádný fundament nemají. Navíc chybí i užitek, protože možnosti plateb za zboží v BTC je velmi omezené. Díky tomu všemu se Bitcoin jeví především jako spekulativní aktivum.

Závěrem

Za sebe mohu říct, že když člověk chce investovat do trhu, kde je investiční bublina, je nutné uvědomění si, že do bubliny vstupuje. Není nic horšího, než naivní davy lidí, kteří si myslí, že objevili svatý grál a hodnota jejich aktiva poroste donekonečna.

Nebýt Federální rezervní banky, která do trhů napumpovala nemalé množství likvidity, jsou akcie uprostřed tvrdého bear marketu.

Jaký je váš názor na tyto investiční bubliny? Napište nám jej do komentáře.

Líbil se vám tento článek?
7
3

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎