Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Světová produkce ropy se podstatně sníží, nemusí to však stačit

Světová produkce ropy se podstatně sníží, nemusí to však stačit

Světová produkce ropy se podstatně sníží, nemusí to však stačit

Nejen ceny akcií byl poslední 2 měsíce pod tlakem. Pád zaznamenala i ropa, když ještě na začátku roku se cena americké lehké ropy WTI pohybovala okolo 65 dolarů za barel. Dnes je to aktuálně zhruba třetina této ceny.

Na cestě ke dnu

Za propadem stojí 2 základní faktory, které spolu úzce souvisí. Jedním je výpadek na straně celosvětové poptávky v důsledku restrikcí a utlumení dopravy spojené s bojem proti pandemii koronaviru. Druhý je cenová válka mezi 2 ropnými velmocemi, Saudskou Arábií a Ruskem.

Ta byla odstartována na počátku března, když se skupina zemí těžících ropu sdružených v uskupení OPEC a některé další země v čele s Ruskem (dohromady OPEC+) nedohodly na snížení množství vytěžené ropy. K němu mělo dojít v důsledku poptávkového šoku způsobeném šířením koronaviru.

Země Milion barelů za den Podíl na světové prodci
Spojené státy 19.51 19 %
Saudská Arábie 11.81 12 %
Rusko 11.49  11 %
Kanada   5.50   5 %
Čína   4.89   5 %
Irák   4.74   5 %
Spojené arabské emiráty   4.01   4 %
Brazílie   3.67   4 %

8 největších světových producentů ropy v roce 2019 a jejich podíl na světové produkci. Zdroj: US Energy Information Administration

Dohodu odmítlo zejména Rusko a Saudové reagovali zvýšením produkce až o třetinu a snížením ceny prodávané ropy. Tím došlo ke skokovému propadu ceny ropy na světových trzích.

V jeden den jsme tak na grafech mohli vidět červenou svíci s více než 30 % poklesem. Ropná seizmická vlna s sebou smetla prakticky všechno likvidní a do silně záporných čísel se ve stejný den dostaly i akcie a další komodity.

Historický vývoj cecny ropy.
Historický vývoj ceny WTI ropy. Zdroj: Macrotrends

Díky neúspěšné snaze zažehnat mezi oběma znepřátelenými tábory se ceny ropy WTI na konci března propadly až na 20 dolarů za barel. Z historického pohledu se jedná o nejrychlejší takto výrazný propad, kdy se cena octla na úrovni z devadesátých let minulého století.

Ohrožení jsou především američtí těžaři, kteří mají vyšší náklady těžby než většina jejich konkurentů.

Tlak na dohodu

Není proto divu, že na novou dohodu tlačily především USA. Prezident Trump dokonce pohrozil Saudské Arábii cly na dovoz ropy do Spojených států. Skupina amerických senátorů pak navrhla zákon, který by znamenal odsun amerických jednotek ze Saudské Arábie, pokud nedojde k dohodě na snížení produkce ropy.

I další členové OPEC+ si uvědomovali naléhavost situace. Díky silnému převisu nabídky dochází totiž k rychlému zaplňování světových skladovacích kapacit. Při jejich úplném naplnění by mnohé společnosti byly nuceny výrazně utlumit těžbu a propouštět zaměstnance.

Méně než se očekávalo

To vše vedlo k maratonu jednání, které měly již vyvrcholit minulé pondělí. Neshody však panovaly dále. Rusko a někteří další členové OPEC+ požadovali, aby i Spojené státy, které nejsou součástí uskupení, podstatně snížily těžbu černého zlata.

Ty k takovému závazku nechtěly přistoupit. Argumentovaly, že vzhledem k poptávkovému šoku ke snížení o 2 až 3 miliony barelů denně na jejich straně stejně postupně dojde. S velikostí svého závazku snížení produkce nesouhlasilo také Mexiko. Přistoupit hodlalo na snížení pouze 100 000 barelů ropy denně oproti požadovanému půl milionu.

Obecně se od jednání očekávalo snížení těžby ropy členů OPEC o 10 milionů barelů denně a to počínaje květnem. Dalších 5 milionů barelů pak měly ubrat přidružené státy v rámci OPEC+. Jednání dospěla k dohodě až v neděli, tedy o týden později, než se očekávalo.

Výsledkem je snížení produkce o 9,7 milionů barelů ropy v květnu a červnu. Následně by do konce roku mělo dojít k redukci už jen o necelých 8 milionů barelů a do dubna 2022 6 milionů barelů denně.

Skladovací kapacity na hranici svých možností

Současný výpadek v poptávce se však odhaduje až na 30 milionů barelů denně. Je tak jasné, že nynější snížení nemusí být dostačující a to ani s předpokládaným postupným uvolňováním restrikcí proti šíření koronaviru. Normalizace hlavního motoru poptávky, dopravy, se očekává postupně až ve druhé polovině tohoto roku. To ještě za předpokladu, že nedojde k opětovnému vypuknutí pandemie.

Mezitím dojde k dalšímu navýšení vytěžených světových zásob ropy. Tato situace se již nyní projevuje ve vývoji ceny. Například termínovaný kontrakt na ropu Brent s prosincovým datem dodání nyní vykazuje mnohem vyšší cenu než ten červnový. Rozdíl v průběhu pondělí 13.4 činil více jak 7 dolarů. Tento jev, označovaný jako „contango“, poukazuje právě na převis nabídky nad poptávkou.

Cena ropy Brent
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Očekává se proto, že pokud nedojde k dalším jednáním o snížení produkce, ceny budou v nejbližších dnech a týdnech spíše stagnovat. Ani oznámení o možném dobrovolném a situací vynuceném omezování těžby, jak indikovaly Spojené státy, nemusí stačit pro nastartování postupného růstu ceny ropy.

Goldman Sachs k tomu uvádí:

„Ceny ropy v následujících týdnech zaznamenají další pokles při naplnění skladovacích kapacit…s rizikem poklesu ceny WTI ropy ke 20 dolarům za barel.“

Co dál?

Zda se tato předpověď naplní, bude také záležet na vůli implementovat dohodu. Některé země totiž mohou kalkulovat s jejím obcházením a snahou získat větší tržní podíl.

Někteří producenti již deklarovali širokou pomoc těžařům. To se týká například USA, kde právě velká část schváleného a nově navrhovaného záchranného ekonomického balíčku má být směřována i do tohoto odvětví. Další podstatná finanční injekce má jít leteckým dopravcům a ti by postupně mohli poptávku po ropě zvyšovat.

Pro dlouhodobější vývoj tak bude nutné dále sledovat vývoj pandemie koronaviru a ekonomické ukazatele obchodu a dopravy obecně.

Zároveň není vyloučeno, že OPEC+ ještě dále přehodnotí současnou dohodu, byť co do velikostí snížení těžby se jedná o zatím historicky největší objem.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo