Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Krvavé pondělí pro ropu a Bitcoin. Koronavirus a neshody mezi Saúdskou Arábií a Ruskem tlačí ceny dolů.

Publikováno
Krvavé pondělí pro ropu a Bitcoin. Koronavirus a neshody mezi Saúdskou Arábií a Ruskem tlačí ceny dolů.

Včerejší den byl pro trhy jedním z nejhorších dnů za dlouhé roky. Stále postupující epidemie koronaviru a panika páchá další škody a tentokrát se jim neubránily ani kryptoměny.

Velké ztráty počítá i ropa, která je oslabována i začínající „cenovou válkou“ mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.

Brent spadl o 31 % za vše můžou neshody mezi Saúdskou Arábií a Ruskem

Cena ropy zaznamenala největší pokles od války v Zálivu v roce 1991. Celkově ropa Brent klesla o 31 % nejen v důsledku koronaviru, ale i neshod mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, ale i dalšími ropnými těžaři. Rusko totiž odmítlo přistoupit k dalšímu snížení těžby ropy.

Saúdská Arábie se tak snaží snižovat cenu ropy zvýšením těžby až na rekordních 12 milionů barelů denně a donutit tak Rusko vyjednávat. Rijád navíc snížil i cenu svojí vlastní ropy za účelem přesvědčit zahraniční odběratele k nákupu.

Aktuální cena ropy Brent

Tato cenová válka však podle odborníků přichází v tu nejhorší možnou chvíli, a to především kvůli negativnímu vlivu koronaviru na ekonomiku a finanční trhy. Poslední prognózy totiž počítají s tím, že v tomto čtvrtletí bude poptávka nejnižší v historii.

Celková denní spotřeba ropy tak podle ní od ledna do března meziročně klesne z 99,8 milionů barelů na 96 milionů.

Saúdská Arábie může ublížit více sobě než Rusku

Saúdská Arábie by však mohla ublížit mnohem více sobě než Rusku. To totiž není tolik závislé na příjmech z ropy a ani nemá omezené dodávky do Číny, s kterou má podepsaný kontrakt na dodávání ropy do čínských zásobníků, které nějak nejsou ovlivněny působením koronaviru.

Neshody mezi Ruskem a Saúdskou Arábií mohou mít naopak pozitivní vliv na českou ekonomiku, a to z hlediska cen pohonných hmot, které se mohou propadnout až na 25 Kč za litr.

Koronavirus už zaútočil i na kryptoměny

Koronavirus a panika na trhu se nevyhýbá ani kryptoměnám, což dnes nejvíce pocítil právě Bitcoin. Ten během víkendu a pondělí přišel o přibližně 10 % a aktuálně se drží kolem 7 900 USD. Během víkendu a pondělí klesla cena až na 7748 USD.

Aktuální cena BTC

Vše má mít za příčinu strach investorů, který znázorňuje i index Fear & Greed se stupnicí na úrovni 17, což představuje extrémní míru strachu ze strany investorů. Ti se bojí šířícího se koronaviru a jeho vlivu na finanční trhy. Naposledy byla míra indexu Fear & Greed na takové úrovni v roce 2018.

Index Fear & Greed je na úrovni extrémního strachu ze strany investorů, což má dopad i na cenu kryptoměn.
Index Fear & Greed je na úrovni extrémního strachu ze strany investorů, což má dopad i na cenu kryptoměn.

Navíc jedním z nejvyhledávanějších hesel na Googlu ve spojitosti s Bitcoinem je momentálně spojení „koronavirus bitcoin“. Ztrátám se však nevyhnuly ani další altcoiny. Například Ethereum (ETH) ztratilo přes 13 %, Bitcoin Cash (BCH) přes 17 % a XRP přes 12 %.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.