Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stahování bankovek z oběhu – Jak probíhá a jakou investiční příležitost nabízí?

Jaké jsou podmínky výměny starých bankovek a proč by vás to mělo zajímat? Zjistěte, jak a proč jsou bankovky z oběhu stahovány a jak na tom můžete vydělat!

Stahování bankovek z oběhu – Jak probíhá a jakou investiční příležitost nabízí?
Zdroj: Depositphotos.com

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se v oběhu jen zcela výjimečně vyskytují poničené či neplatné bankovky?

Je to tím, že finanční instituce, především komerční banky, mají povinnost jakkoliv poškozené nebo již neplatné bankovky z trhu stahovat.

Kromě řízeného stahování bankovek z oběhu, o kterém bude tento článek, mají finanční instituce také povinnost vyměnit poškozenou nebo již neplatnou bankovku za novější verzi.

Jak stahování bankovek z oběhu probíhá a jakým zákonem je řízeno, kde vyměnit staré bankovky, jak probíhá výměna poškozených bankovek a jak na tom mohou investoři vydělat, se dozvíte na následujících řádcích.

Stahování bankovek z oběhu stručně
 • Proces stahování bankovek z oběhu je řízen zákonem, který stanovuje podmínky a postupy výměny bankovek. Bankovky jsou stahovány z důvodu modernizace bezpečnostních prvků, a veřejnost je o těchto změnách informována s dostatečným předstihem.
 • Staré bankovky lze vyměnit v pobočkách České národní banky a některých komerčních bank, často bez poplatků, ale podmínky se mohou lišit.
 • Uschování vyřazovaných bankovek může být dlouhodobou investicí, jelikož jejich sběratelská hodnota časem roste.

Obsah článku o stahování bankovek z oběhu

Proces stahování bankovek z oběhu

Stahování bankovek z oběhu je upraveno v zákoně č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí a o změně zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon jasně stanovuje, jaké bankovky se mohou či musí stáhnout z oběhu a za jakých podmínek.

Hlavním důvodem stahování bankovek z oběhu je jejich výměna za novější vzor, obsahující kvalitnější ochranné prvky anebo je jich více.

Celý proces od plánování až po realizaci má na starost centrální banka – Česká národní banka – jakožto nejvyšší tuzemská finanční instituce.

Na základě jejího prováděcího nařízení začnou ke stanovenému datu komerční banky kontrolovat určité bankovky, a ty, které nevyhovují nejnovějším požadavkům, z trhu stahují a odesílají je k archivaci do ČNB.

Termín výměny bankovek bývá veřejnosti oznámen formou mediální zprávy cca 6-12 měsíců předem tak, aby každý, kdo disponuje starou variantou platidla, měl možnost si jej vyměnit.

Výměna starých bankovek: kde vyměnit staré bankovky

Výměna starých bankovek je proces, který lze uskutečnit na několika místech. Staré bankovky můžete vyměnit v České národní bance a v některých komerčních bankách. Proces je jednoduchý, avšak liší se podle banky a typu bankovky.

ČNB má pobočky v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem. Pobočky jsou otevřené v pracovních dnech, ale vhodné je si předem zjistit jejich otevírací dobu na webových stránkách ČNB.

Výměna je zdarma a probíhá přímo na přepážkách banky. Stačí předložit staré bankovky a obdržíte nové platné bankovky nebo mince v odpovídající hodnotě.

Některé komerční banky, jako například Česká spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB, také nabízejí výměnu starých bankovek.

Podmínky a poplatky za výměnu se mohou lišit, proto je vhodné předem kontaktovat konkrétní pobočku a zjistit, jaké podmínky platí. V některých případech může být nutné mít u banky vedený účet.

S výběrem, kde vyměnit staré bankovky, vám mohou napovědět i naše recenze:

Důležité je mít na paměti, že výměna starých bankovek má časové omezení. Bankovky, které přestanou být platné, lze obvykle vyměnit v ČNB ještě několik let poté, co ztratí svou platnost.

Po uplynutí této doby může být výměna komplikovanější nebo dokonce nemožná. Proto je vhodné staré bankovky vyměnit co nejdříve.

Příklad: Výměna bankovek v roce 2022

Na tento rok připadla velká výměna oběžných bankovek o různých nominálních hodnotách. ČNB v druhé polovině roku 2021 ohlásila, že od 1. července 2022 končí platnost bankovek, které mají zastaralý vzor bezpečnostního proužku. Tyto bankovky tak začala ČNB postupně stahovat z oběhu.

Jednalo se především o preventivní výměnu, která měla minimalizovat množství spekulací nad platností různých vzorů bankovek. Jediná nominální hodnota, které se výměna netýkala, byly 5 000 bankovky.

Od 1. července 2022 již nebyly platné tyto bankovky:

 • 100 Kč vzor 1995 a 1997
 • 200 Kč vzor 1996 a 1998
 • 500 Kč vzor 1995 a 1997
 • 1 000 Kč vzor 1996 a 2000
 • 2 000 Kč vzor 1996 a 1999
Zdroj: cnb.cz
Přehled a podoba vyřazovaných a stávajících bankovek
Přehled a podoba vyřazovaných a stále platných bankovek

Největším rozdílem mezi stahovanými bankovkami a těmi, co zůstaly v oběhu, byla šířka stříbrného proužku neboli ochranného prvku, který bankovku vertikálně protíná.

Stahované bankovky měly tento proužek úzký a při naklopení se jeho barva neměnila. Naopak novější vzory bankovek měly již proužek širší a při naklopení měnil barvu z hnědofialové na zelenou. Dalším rozdílem byl odlišný letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky.

Výměna poškozených bankovek: kde vyměnit poškozené bankovky

Výměna poškozených bankovek je opět služba, kterou poskytují Česká národní banka i komerční banky. Pokud máte poškozené bankovky, můžete je přinést k výměně na několik míst.

Výměna poškozených bankovek na výše zmíněných pobočkách ČNB je opět bezplatná a probíhá přímo na přepážkách banky. Stačí přinést poškozené bankovky a banka je vymění za nové, pokud je poškození v mezích, které ČNB akceptuje.

Důležité je, aby poškozená bankovka splňovala určitá kritéria, jako je například více než polovina její plochy nebo jasně rozpoznatelné sériové číslo.

Komerční banky si pak opět za výměnu mohou účtovat poplatek, proto je vhodné si předem ověřit podmínky konkrétního bankovního domu.

Investiční příležitost?

Pokud někdo vyřazovanou bankovku vlastní, má několik možností, jak s ní naložit. První z nich je co nejdříve ji použít k platbě za zboží či služby.

Druhou možností je ji bezplatně vyměnit u některé z komerčních bank či ČNB, a to v dvouleté lhůtě od konce platnosti dané bankovky. Po tomto datu je možné provést výměnu už pouze na pokladnách ČNB a to po neomezenou dobu. A třetí možností je si bankovku uschovat.

Tato možnost je určitou formou investice, jelikož se počet těchto bankovek v oběhu zredukuje na minimum, a tím jejich cena na sběratelském trhu pravděpodobně vzroste. Samozřejmě platí, že má cenu uschovat pouze ty bankovky, které jsou nejvyšší kvality, tedy UNC.

Info

Investoři, kteří se vydají touto cestou, musí počítat s tím, že se jedná o dlouhodobou investici, jejíž zhodnocení nejspíše přijde v horizontu vyšších jednotek let, kdy by měla být většina neplatných oběžných bankovek již zcela stažena z oběhu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o investici v řádu několika let, je potřeba vytvořit správné a kvalitní skladovací podmínky, aby bankovka časem neztrácela svojí hodnotu.

Bankovka nesmí být umístěna na přímém světle, ale ideálně ve tmě a v albu určeném pro papírová platidla, aby nedošlo k vyblednutí a fyzickému poškození (ohybům rohů). A hlavně nezapomenout sledovat sběratelský trh a bankovku za co nejvyšší cenu pak odprodat.

TIP

Pokud je pro vás tato možnost přeci jenom příliš alternativní, máte samozřejmě celou řadu tradičnějších možností – akciové investice, pasivní investice do ETF prostřednictvím investičních platforem, kryptoměny, nemovitosti nebo třeba podílové fondy.

Ostřílenější či odvážnější z vás samozřejmě mohou vyzkoušet i obchodování CFD či jiných finančních derivátů, které nabízí úplně jiné možnosti zhodnocení peněz.

Možností je zkrátka mnoho, a pokud váháte, na portále Finex naleznete celou řadu studijních materiálů, které vám pomohou nalézt odpovědi na vaše otázky.

Pár slov závěrem

Stahování oběžných bankovek z trhu je jednou z rutinních činností jakékoliv centrální banky, která odpovídá za bezpečnost a kvalitu tuzemských platidel.

Postup stažení a výměny je vždy popsán v zákoně a podílí se na něm jak centrální banka, tak banky komerční.

Čas od času dochází k rozsáhlejšímu stahování bankovek s cílem inovovat bezpečnostní prvky a sběratelé a investoři mají díky tomu jedinečnou příležitost si uschovat vyřazované bankovky, jejichž sběratelská hodnota po stažení většiny těchto bankovek z trhu může výrazně přesáhnout jejich nominální hodnotu.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Jak mohu vyměnit staré bankovky?

Staré bankovky můžete vyměnit na pobočkách České národní banky a v některých komerčních bankách. Výměna v ČNB je zdarma, ale komerční banky si mohou účtovat poplatky.

Jak dlouho mohu staré bankovky vyměňovat?

Bankovky lze obvykle vyměnit 2 roky po jejich stažení z oběhu, konkrétní lhůty jsou oznámeny předem.

Jaké jsou podmínky pro výměnu poškozených bankovek?

Poškozené bankovky musí mít více než polovinu své plochy a rozpoznatelné sériové číslo.

Co dělat s bankovkami po uplynutí výměnné lhůty?

Po uplynutí lhůty je možné bankovky vyměnit už jen na pobočkách ČNB.

Jak mohu využít vyřazené bankovky jako investici?

Vyřazené bankovky mohou získat sběratelskou hodnotu, pokud jsou v bezvadném stavu a správně uschovány.

Další zdroje informací

 • Zákon č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí a o změně zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance
 • Česká národní banka (Ukončení platnosti a výměna bankovek 100 Kč až 2000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem)
 • Česká národní banka (Informace k ukončení platnosti bankovek)
Líbil se vám tento článek?
54
13

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.