Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stahování bankovek z oběhu – Jak probíhá a jakou investiční příležitost nabízí?

Publikováno
Stahování bankovek z oběhu – Jak probíhá a jakou investiční příležitost nabízí?
Zdroj: Depositphotos.com

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se v oběhu jen zcela výjimečně vyskytují poničené či neplatné bankovky?

Je to tím, že finanční instituce, především komerční banky, mají povinnost jakkoliv poškozené nebo již neplatné bankovky z trhu stahovat. Kromě řízeného stahování bankovek z oběhu, o kterém bude tento článek, mají finanční instituce také povinnost vyměnit poškozenou nebo již neplatnou bankovku za novější verzi. Jak stahování bankovek z oběhu probíhá, jakým zákonem je řízeno a jak na tom mohou investoři vydělat, se dozvíte na následujících řádcích.

Proces stahování bankovek z oběhu

Stahování bankovek z oběhu je upraveno v zákoně č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí a o změně zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon jasně stanovuje, jaké bankovky se mohou či musí stáhnout z oběhu a za jakých podmínek.

Hlavním důvodem stahování bankovek z oběhu je jejich výměna za novější vzor, obsahující kvalitnější ochranné prvky anebo je jich více.

Celý proces od plánování až po realizaci má na starost Česká národní banka, jakožto nejvyšší tuzemská finanční instituce. Na základě jejího prováděcího nařízení začnou ke stanovenému datu komerční banky kontrolovat určité bankovky, a ty které nevyhovují nejnovějším požadavkům z trhu stahují a odesílají je k archivaci do ČNB. Termín výměny bankovek bývá veřejnosti oznámen formou mediální zprávy cca 6-12 měsíců předem tak, aby každý, kdo disponuje starou variantou platidla měl možnost si jej vyměnit.

Výměna bankovek v roce 2022

Na tento rok připadá velká výměna oběžných bankovek o různých nominálních hodnotách. ČNB v druhé polovině roku 2021 ohlásila, že od 1. července 2022 končí platnost bankovek, které mají zastaralý vzor bezpečnostního proužku. Tyto bankovky tak začala ČNB postupně stahovat z oběhu.

Jedná se především o preventivní výměnu, která má minimalizovat množství spekulací nad platností různých vzorů bankovek. Jediná nominální hodnota, které se nastávající výměna týkat nebude jsou 5 000 bankovky.

Od 1. července 2022 jsou neplatné tyto bankovky:

  • 100 Kč vzor 1995 a 1997
  • 200 Kč vzor 1996 a 1998
  • 500 Kč vzor 1995 a 1997
  • 1 000 Kč vzor 1996 a 2000
  • 2 000 Kč vzor 1996 a 1999
Zdroj: cnb.cz
Přehled a podoba vyřazovaných a stávajících bankovek
Přehled a podoba vyřazovaných a stávajících bankovek

Největším rozdílem mezi stahovanými bankovkami a těmi, co nadále zůstávají v oběhu, je šířka stříbrného proužku neboli ochranného prvku, který bankovku vertikálně protíná. Stahované bankovky mají tento proužek úzký a při naklopení se jeho barva nemění. Naopak nejnovější vzory bankovek mají již proužek širší a při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Dalším rozdílem je odlišný letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky.

Investiční příležitost?

Pokud někdo vyřazovanou bankovku vlastní, má několik možností, jak s ní naložit. První z nich je co nejdříve ji použít k platbě za zboží či služby. Druhou možností je ji bezplatně vyměnit u některé z komerčních bank či ČNB, a to do 30. června 2024. Po tomto datu je možné provést výměnu už pouze na pokladnách ČNB a to po neomezenou dobu. A třetí možností je si bankovku uschovat.

Tato možnost je určitou formou investice, jelikož se počet těchto bankovek v oběhu zredukuje na minimum, a tím jejich cena na sběratelském trhu pravděpodobně vzroste. Samozřejmě platí, že má cenu uschovat pouze ty bankovky, které jsou nejvyšší kvality, tedy UNC.

Investoři, kteří se vydají touto cestou, musí počítat s tím, že se jedná o dlouhodobou investici, jejíž zhodnocení nejspíše přijde až po roce 2024, kdy by měla být většina oběžných bankovek se zastaralými bezpečnostními prvky již zcela stažena z oběhu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o investici v řádu několika let, je potřeba vytvořit správné a kvalitní skladovací podmínky, aby bankovka časem neztrácela svojí hodnotu. Bankovka nesmí být umístěna na přímém světle, ale ideálně ve tmě a v albu určeném pro papírová platidla, aby nedošlo k vyblednutí a fyzickému poškození (ohybům rohů). A hlavně nezapomenout sledovat sběratelský trh a bankovku za co nejvyšší cenu pak odprodat.

Shrnutí

Stahování oběžných bankovek z trhu je jednou z rutinních činností jakékoliv centrální banky, která odpovídá za bezpečnost a kvalitu tuzemských platidel. Postup stažení a výměny je vždy popsán v zákoně a podílí se na něm jak centrální banka, tak banky komerční. V ČR dojde k rozsáhlejšímu stahování bankovek v roce 2022, s cílem inovovat bezpečnostní prvky. Sběratelé a investoři mají díky tomu tak jedinečnou příležitost si uschovat vyřazované bankovky, jejichž sběratelská hodnota po stažení většiny těchto bankovek z trhu může výrazně přesáhnout jejich nominální hodnotu.

Líbil se vám tento článek?
54
13

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎