Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB vydala další zlatou minci. Její hodnota obratem vzrostla na sedminásobek!

Nová zlatá mince vydaná ČNB má už teď sedminásobnou hodnotu proti té nominální. Časem ještě poroste spolu s cenou zlata a sběratelskou hodnotou.

ČNB vydala další zlatou minci. Její hodnota obratem vzrostla na sedminásobek!
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) představila novou zlatou minci s nominální hodnotou 5000 korun.

Tato mince je sedmou v pořadí z cyklu Městské památkové rezervace, který probíhá v letech 2021 až 2025 a postupně představuje deset historických měst České republiky.

Mince pro významná historická města

Cyklus Městské památkové rezervace již představil mince s motivy měst Cheb, Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž a Hradec Králové. Na podzim ČNB vydá zlatou minci s motivem Moravské Třebové. V roce 2025 cyklus doplní mince věnované městům Štramberk a Tábor.

Kulturní a historický význam Olomouce je podtržen její hustě zastavěnou částí s monumentální architekturou. Středověké královské sídelní město se pyšní kostely, chrámem, církevními i světskými rezidenčními paláci, starými univerzitními budovami a radnicí.

Tyto stavby spolu s okázalou architekturou měšťanských domů dodávají historickému jádru Olomouce charakter velkého a významného historického centra.

Ještě před oficiálním představením mince se sběratelé na sociálních sítích aktivně zapojili do obchodování s novou emisí. To svědčí o vysokém zájmu a sběratelské hodnotě těchto zlatých mincí.

Nová mince, věnovaná městu Olomouc, je v prodeji od pondělí. Mince zobrazuje na lícní straně gotické klenby a fragment z olomoucké radnice s orlojem. Na rubu se nachází Sloup Nejsvětější Trojice a zvonicová věž. Kompozice je doplněna půdorysem a klenebním žebrovím kostela sv. Mořice.

Zdroj: cnb.cz
Zlatá mince Olomouc
Zlatá mince Olomouc

“K pamětním mincím přistupujeme podobně jako k uměleckým dílům. Dbáme na to, abychom ke ztvárnění vybrali návrh, který nejlépe vystihuje zadané téma,” popsala členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

Parametry emise

Její podobu navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na slavnostním představení v Olomouci guvernér ČNB Aleš Michl uvedl, že Olomouc vyniká řadou cenných historických staveb, včetně morového sloupu, který je na seznamu UNESCO.

“Budu rád, pokud naše mince pomůže do města přilákat další obdivovatele tohoto kulturního dědictví,” dodal Michl.

Příprava emise mince trvá déle než rok. Emise mince s motivy Olomouce čítá 15 tisíc kusů. Z toho 5 tisíc je v běžném a 10 tisíc kusů ve špičkovém provedení.

Tyto varianty se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince byly vyraženy Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou. Jsou ze zlata o ryzosti 999,9, váží 15,55 gramu a mají průměr 28 milimetrů.

Nominální hodnota mince 5000 korun není totožná s prodejní cenou. Prodejní cena je výrazně vyšší a zohledňuje aktuální cenu zlata i náklady spojené s výrobou. Například v internetovém obchodě Mincer.cz je nyní k dostání za 34 570 korun.

Aktuální cena zlata

Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů, protože ČNB její přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.

Olomoucký primátor Miroslava Žbánek řekl, že je pro Olomouc velkou ctí, dostat se mezi významná města, která se stala motivem pro zlaté mince z edice ČNB. Mince podle něj symbolizuje patriotismus lidí, kteří si ji koupí, i místních odborníků podílejících se na její přípravě.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
9

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.