Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vzácné české mince a bankovky – Nevlastníte náhodou nějakou? Aneb hledání pokladu v naší peněžence

Aktualizováno
Vzácné české mince a bankovky – Nevlastníte náhodou nějakou? Aneb hledání pokladu v naší peněžence
Zdroj: Depositphotos.com

Asi většina z nás toužila alespoň jednou za život najít nějaký poklad. Něco, co se na první pohled zdá jako skoro bezcenné, ale opak je pravdou. 

Minimálně jednou za rok médii proběhne zpráva o vzácných mincích a bankovkách, které se nacházejí v oběhu, a které si lidé nosí ve svých peněženkách nebo je hází do automatů na kávu. Většině lidí tyto mince a bankovky projdou rukama i několikrát za život, ale bez potřebných znalostí je nedokáží poznat a ani ocenit. Cílem tohoto článku tedy bude přiblížit vzácné české mince a bankovky, se kterými se lze běžně setkat, ale také si ukázat unikáty, které jsou ke spatření pouze na specializovaných aukcích. V tomto článku se ponoříme do světa NUMISMATIKY (mince) a světa NOTAFILIE (bankovky) a budeme hledat poklad v našich peněženkách.

Co dělá minci/bankovku vzácnou?

První otázku, kterou si jistě položí každý, kdo se o tyto obory zajímá je: “Jak poznat jestli je daná mince nebo bankovka vzácná?” Faktorů, které mohou pomoci s určením vzácnosti je hned několik. Mezi ty základní patří:

  • emise – Vyjadřuje počet vyražených nebo vydaných kusů dané mince/bankovky. Zpravidla platí, že čím méně jich bylo vydáno tím je jejich cena vyšší. Obecné pravidlo říká, že vzácnější mince/bankovky jsou ty, kterých bylo vydáno méně než 30 tisíc kusů.
  • chybotisk/chyboražba -Chybotisk je označení pro bankovky s vadou, která vznikla při tisku. Může to být otisknutý přehnutý roh, poškozená tisková vrstva, posun tiskové desky, špatně vložený papír, posunutý vodotisk, špatný ořez atd. Chyboražba je výrobní vada u mincí. Tyto mince mají nejčastěji vady jako jsou nálitky, slabě vyražené číslice, nevyražený letopočet, pootočení mince nebo použití jiného střížku.
  • varianta – Jedná se o varianty mincí, které vznikly záměrně, například tři stejné mince, lišící se v drobném detailu. Jejich počet je velmi omezen a i díky tomu jsou u sběratelů velmi vyhledávané.
  • sériové číslo – Své vlastní sériové číslo má každá platná bankovka. I u sériových čísel platí, že záleží na emisi, tedy kolik bylo dáno kusů do oběhu od každé série.
  • specimen – Velmi vyhledávaným symbolem, ať už na bankovkách či mincích, je právě označení SPECIMEN nebo S. Toto označení vytváří úmyslně Česká národní banka, která tímto minci/bankovku znehodnotí. Jedná se o tzv. perforování.
Poznámka

Záměrně není v těchto faktorech zařazeno stáří mince/bankovky, protože je to velmi zavádějící údaj. Ne vždy platí, že čím jsou mince/bankovky starší, tím jsou i vzácnější. Vždy je důležité mít na paměti, že kromě výše zmíněných faktorů ovlivňuje cenu mince/bankovky i její stav. Pravidlo zní jasně čím lepší stav, tím vyšší cena.

Vzácné české mince

Mince, které si v této části článku ukážeme již nejsou součástí oběživ, ale jedná se o unikáty, které si oběhem prošly , a které nyní disponují mnohem větší hodnotou než bývala jejich nominální.

Pětihaléř 1924

Pětihaléř z roku 1924 je nejvzácnější československou mincí, jejíž cena byla v roce 2018 stanovena na 520 tisíc korun. Dle všech dostupných informací se dá říci, že existuje okolo 30-40 exemplářů. Jelikož se jedná o velmi raritní minci, na aukcích se často neobjevuje. Naposledy byla vydražena v roce 2010 v Praze při aukci Aurea Numismatika za 506 tisíc korun.

Zdroj: twicz.cz
Mince pětihaléř z roku 1924
Mince pětihaléř z roku 1924

Pětikoruna 1937

Tato mince byla ražena ve třech provedeních – z mědiniklu, stříbra a niklu. A právě niklová pětikoruna byla dochována ve velmi malém počtu a je tak druhou nejvzácnější československou mincí. Cena této mince se pohybuje kolem 60 tisíc korun.

Zdroj: twicz.com
Mince pětikoruna z roku 1937
Mince pětikoruna z roku 1937

Desetikoruna 1993 ,,malé K”

Desetikorunová mince ročníku 1993 s malým ,,Kč” byla vyrobena v průběhu dolaďování finální verze mince. Na minci je menší a slabší provedení zkratky ,,Kč”. Odhaduje se, že bylo vyraženo pouze 1 000 kusů, což z ní dělá nejvzácnější českou minci v novodobé historii České Republiky. V roce 2022 byla tato desetikoruna vydražena v aukci pořádané Filatelie Klim za 410 tisíc korun. 

Zdroj: numismatici.cz
Mince desetikoruna 1993 ,,malé K
Mince desetikoruna 1993 ,,malé K”

Vzácné české bankovky

Unikátní bankovky, které jsou v této části článku, fungovaly v minulosti jako klasická platidla s určitou nominální hodnotou, kterou ale v současnosti mnohonásobně překračuje jejich hodnota sběratelská.

Pětitisícová státovka 1919

Pětitisícová státovka neboli bankovka vydaná státem, nikoliv národní bankou, z roku 1919 je jednou z nejdražších a nejvzácnějších bankovek u nás. Zatím se ví pouze o třiceti šesti exemplářích. Bankovka se v roce 2020 vydražila na aukci za rekordních 12,1 milionu korun a zároveň se stala nejdražším českým papírovým platidlem prodaným v tuzemské aukci.

Zdroj: mincelipka.cz
Bankovka pětitisícová státovka 1919
Bankovka pětitisícová státovka 1919

1000 franků československých 1919

Jedná se o mimořádně vzácnou bankovku v nominální hodnotě tisíc franků z roku 1919. Doposud je znám pouze jeden jediný exemplář. Jde o kompletně oboustranný návrh na první československou měnu z dílny Pichl-Franěk, který je ručně kolorovaný včetně čísla. Odhadovaná cena bankovky je 10-12 milionů korun.

Zdroj: aktualne.cz
Bankovka 1000 franků československých 1919
Bankovka 1000 franků československých 1919

Pětisetkoruna 1952

Tato pětisetkorunová bankovka nebyla nikdy vydána, a proto se jedná o extrémně vzácný kus. Bankovka byla vytvořena pro schvalovací účely pro ministerstvo financí. Existují pouze tří exempláře z toho jeden se nachází v ČNB a zbylé dva v soukromých sbírkách. V roce 2022 byla bankovka vydražena za 1,6 milionu korun.

Zdroj: mojazbierka.sk
Bankovka pětisetkoruna 1952
Bankovka pětisetkoruna 1952

Vzácné české mince v oběhu

Nyní se dostáváme k “pokladům”, které si každý občan České republiky může nosit v peněžence. Představíme si nejvzácnější mince, které jsou stále dostupné jako oběživa, a které vám může vrátit například pokladní v obchodě, když si půjdete koupit svačinu.

10 Kč 1995 se symbolem SPECIMEN

Tato na první pohled obyčejná desetikoruna se od jiných liší tím, že na averzu (líci) je nápis SPECIMEN. Mincí bylo vyraženo pouze 120 kusů. Mince či bankovky s označením SPECIMEN posílá Česká národní banka jiným Centrálním bankám po celém světě, aby věděly, jaké změny na mincích/bankovkách proběhly a jaké jsou platné. Cena této mince se pohybuje v řádu desítek tisíc korun.

Zdroj: livebid.cz
Mince 10 Kč 1995 se symbolem SPECIMEN
Mince 10 Kč 1995 se symbolem SPECIMEN

10 Kč 2000 vzor Petrov

Další zajímavou mincí, kterou je možno objevit ve své peněžence, je desetikoruna z roku 2000, na které je vyobrazen na reverzu (rubu) Petrov (Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně). Celkem bylo vyraženo okolo 30 tisíc kusů. Cena se pohybuje od 3-10 tisíc korun dle stavu mince. Důležité je také zmínit, že v roce 2000 byly vyraženy dva odlišné vzory desetikorunové mince. Na prvním vzoru je motiv hodinového strojku (vzor milénium). Mince s tímto vzorem má hodnotu ,,pouze” v řádech desítek korun.

Zdroj: aukro.cz/
Mince 10 Kč 2000 vzor Petrov
Mince 10 Kč 2000 vzor Petrov

50 Kč 2000

Obyčejná padesátikoruna se sběratelskou hodnotou několika tisíc korun. Padesátikoruna z roku 2000 byla vyražena v nákladu okolo 26 tisíc kusů, a to jen pro sběratelské sady. I přesto ji dnes nalézají lidé v oběhu. Cena mince se pohybuje od 3-8 tisíc korun.

Zdroj: aukro.cz
Mince 50 Kč rok 2000
Mince 50 Kč rok 2000

1 Kč 1998,1999,2005

I přesto, že se jedná o mince s nejnižší nominální hodnotou v České republice, mají pro sběratele cenu tisícinásobnou. Mince s tímto letopočtem byly raženy v počtu necelých třiceti tisíc kusů, a to opět jen pro sady. Ceny na dražbách se v roce 2021 pohybovala okolo 3 tisíc za minci.

Zdroj: aukro.cz
Mince 1 Kč rok 1999
Mince 1 Kč rok 1999

Vzácné české bankovky v oběhu

Speciality ze světa bankovek obvykle mívají vyšší sběratelskou hodnotu než je jejich nominální. Díky tomuto existuje také mnohem více padělků, před kterými by se měli mít sběratelé a investoři na pozoru. Především podezřele nízké ceny za unikáty, které si nyní představíme, by měli být varováním, před případnou podvodnou nabídkou.

200 Kč 1993 ,,Republique du Zaire”

Klenot mezi českými oběhovými bankovkami je dvousetkorunová bankovka z roku 1993 série A tzv. “zairovka”. Bankovka se pozná dle toho, že na ochranném stříbrném proužku místo obvyklého nápisu Kč nebo Kč je vyraženo “Republique du Zaire”. Tento nápis se dostal na bankovky díky chybě u německého prodejce kotoučků, u kterého je nakupovala Státní tiskárna cenin. Omylem do zásilky, která obsahovala kotoučky s ochranným prvkem s nápisem 200 Kčs, určené pro české bankovky, byl přimíchán i kotouček s ochranným proužkem s nápisem Republique de Zaire. Není úplně jasné kolik kusů se této bankovky dostalo do oběhu. Odhady mluví o zhruba dvaceti kusech. Na dražbě se v roce 2016 vydražila za 160 tisíc korun a o šest let později již za úctyhodných 750 tisíc korun.

Zdroj: numismatikacr.cz
Bankovka 200 Kč 1993 ,,Republique du Zaire
Bankovka 200 Kč 1993 ,,Republique du Zaire”

2000 Kč 2007 série E

Další atraktivní bankovkou, kterou je možné nalézt v oběhu, je dvoutisícikoruna z roku 2007 série E. Zprvu vypadá stejně jako jakákoliv jiná dvoutisícikoruna, rozdíl je však v sérii. Vzácná je pouze ta bankovka, která má sériové číslo E 01 až E 23 a poslední číslo není vyšší než pět set. Cena bankovky se pohybuje okolo 18 tisíc korun. I zde ale záleží také na stavu a zachovalosti bankovky.

Zdroj: numismatika-olomouc.cz
Bankovka 2000 Kč 2007 série E
Bankovka 2000 Kč 2007 série E

500 Kč 1993 série Z

Série Z byla vytištěna v roce 1993 jako náhradní série za poškozené bankovky. Počet této náhradní série byl významně nižší než u běžné emise. Tato bankovka ve velmi dobrém stavu má hodnotu
až 15 tisíc korun.

Zdroj: filatelie-klim.com
Bankovka 500 Kč 1993 série Z
Bankovka 500 Kč 1993 série Z

Shrnutí

Dlouhá historie Česka a Československa dává sběratelům a investičním nadšencům do alternativních investic unikátní možnost vytvářet velmi zajímavé sbírky mincí a bankovek napříč různými historickými obdobími, variantami, chyboražbou a chybotiskem, a podílet se tak na zhmotnění naší historie.

V tomto článku jsme si přestavily ty nejzajímavější mince a bankovky, jejichž sběratelská hodnota mnohonásobně překračuje hodnotu nominální. Také jsme si vysvětlily jak posuzovat vzácnost a cenu jednotlivých mincí a bankovek, takže každý čtenář se nyní může vrhnout do své peněženky a začít hledat svůj poklad.

Líbil se vám tento článek?
151
10

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.