Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Růst inflace v USA postupně zpomaluje, ale stále je vysoká

Růst inflace v USA postupně zpomaluje, ale stále je vysoká

Růst inflace v USA postupně zpomaluje, ale stále je vysoká
Zdroj: fool.com

Celý trh napjatě očekával zveřejnění nejnovějších dat ohledně inflace ve Spojených státech. Investorům totiž nová data mohou dosti naznačit, jak se 21. a 22. září Federální rezervní banka rozhodne o budoucí měnové politice. Začne se velmi brzy s redukcí nákupu v rámci kvantitativního uvolňování, když je inflace stále na vysoké úrovni?

Inflace a Fed

Inflace v srpnu meziročně činila 5,3 %, takže od července došlo ke vskutku titěrnému poklesu o 0,1 procentního bodu. Z dat ovšem vyplývá jedna zásadní věc a to jest, že růst cen zpomaluje. Fedu to tak dává částečně za pravdu, že byla inflace tzv. transitory (tedy přechodná).

Meziroční inflace v USA
Meziroční inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

V konečném důsledku je však 5,3 % pořád dost. Kromě toho se ve velkém ozývají názory, že naměřená inflace skrze spotřební koš je vylhaná a naprosto nereflektuje skutečný stav věcí. Tudíž podstatná část retailu Federální rezervní bance nevěří. Respektive nevěří slovům o přechodnosti.

Důležité je, co si ale reálně myslí trh. Dle dluhopisového trhu se zdá, že velké investiční společnosti jsou s Fedem za jedno. Dluhopisový trh totiž jednoznačně sílí, což znamená, že trh jednak očekává pokles inflace a jednak kontrakci výkonnosti ekonomiky. Proto se snaží zajišťovat na dluhopisovém trhu.

Co se týče měnové politiky americké centrální banky, obecně vzato se předpokládá, že nákupy v rámci kvantitativního uvolňování zúží. Inflace je vysoká, zaměstnanost se markantně zlepšila. Proto již neexistují příliš legitimní důvody pro pokračování v jejich aktuálně zavedené politice.

Závěrem

V těchto chvílích se akorát potvrzuje, že vyšší inflace tu s námi zůstane. V podstatě v celém světě je za poslední dekádu nyní na rekordních úrovní. Včetně tuzemska, kde inflace vystoupala na 4,1 %. Pro trhy je ale rozhodující růst cen v USA, kde je zřejmé, že dochází ke zpomalování. Což může značit začátek kontrakce nabuzené americké ekonomiky.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo