Letní ekonomické zprávy z Česka pokračují v mírně optimistickém trendu. Extrémně nízká nezaměstnanost, smíšené výsledky průmyslu, úrokové sazby beze změny, spíše pozitivní výhled České národní banky. Jak tato data využít pro obchodování?
Rekordně nízká nezaměstnanost
Pondělní data zveřejněná Českým statistickým úřadem poukázala na další snížení nezaměstnanosti. Meziročně klesla ve druhém čtvrtletí o 0,3 % na hodnotu 1,9 %. Už takhle přitom byla nezaměstnanost v Česku jasně nejnižší ze zemí EU. Sousední Německo podle Eurostatu zaujímá druhé místo s 3,1 %. Průměrná míra nezaměstnanosti v EU potom činí 6,3 %.

Klesající či rostoucí průmysl?
Z druhé strany však ČSÚ rovněž v úterý reportovalo zpomalení průmyslové výroby v červnu – meziročně o 3,8 % a meziměsíčně o 2,8 %. Vyšší meziroční oslabení je způsobeno zejména vysokou srovnávací základnou z loňského léta. Pokles své produkce zaznamenaly zvláště odvětví výroby motorových vozidel a výroby kovových konstrukcí kovodělných výrobků.
Přesto se celkově průmyslová výroba v Česku za 2. čtvrtletí reálně zvýšila 0,7 % oproti 1. čtvrtletí roku 2019. Meziročně pak čtvrtletní průmyslová produkce pokročila obdobně o 0,8 %. Pozitivní náhled pak podtrhuje 3,3procentní meziroční zvýšení tržeb z průmyslové činnosti za 2. čtvrtletí.

Reakce ČNB?
Jaký je ve světle těchto čerstvých dat výhled české ekonomiky do budoucna? Česká národní banka na svém zasedání z 1. srpna podle očekávání nechala úrokové sazby beze změny. Na rozdíl od nedávného rozhodnutí amerického FEDu předpokládá ČNB jejich mírný pokles až v příštím roce.
Obecně lze z tiskové zprávy usuzovat, že centrální banka lavíruje mezi přiškrcením nadměrné inflace zvýšením sazeb, a naopak větší podporou pro utrácení a spotřebu snížením sazeb ze strachu před menší zahraniční poptávkou v důsledku protekcionistických opatření a brexitu.
Bankovní rada se domnívá, že oproti poslednímu půl roku ekonomický stav eurozóny mírně vzroste, a to v důsledku nadcházejícího dalšího uvolnění měnové politiky Frankfurtu. Nutno totiž dodat, že české ekonomika, přesněji český export, je závislá ne našem německém sousedovi. A právě Německo již pozoruje drobné chladnutí trhu. V konečném důsledku by nás mohl ovlivnit i vývoj Deutsche Bank a to více, než si na první dojem můžeme uvědomit.
To pomůže domácímu hospodářství, které dle prognózy by mělo za rok 2019 zaznamenat růst HDP o 2,6 %, přičemž v dalších dvou letech by toto číslo mohlo být ještě vyšší. Optimismus ČNB se zakládá zvláště na silné domácí poptávce (stále rostoucí příjmy a spotřeba domácností).
Co to znamená pro trading a investování?
Nadále pokračující, pro českou korunu významně kladný, úrokový diferenciál proti euru, a také pokračující stabilní růst české ekonomiky vzhledem k eurozóně by měl znamenat jednu věc: postupné posilování koruny, jak ostatně ČNB sama ve své prognóze píše.
I když je třeba říct, že proti tomuto pohledu existuje i argument pro nadcházející stagnaci koruny, a to v důsledku obchodních válek a vzestupu všeobecného anti-rizikového sentimentu na trzích. Za situace rostoucích obav o ekonomický vývoj a mezinárodního napětí totiž investoři stahují svá aktiva z exotických měn do bezpečných přístavů (USD, CHF, JPY, drahé kovy).
Pokud byste místo české koruny raději investovali do českých akcií, lze doporučit například prověřené ČEZ či Phillip Morris ČR. Tabáková firma poskytuje svým akcionářům největší dividendy v Česku. ČEZ je zase jedna z největších energetických společností v Evropě, které se daří stále více rozšiřovat svou působnost v zahraničí.
Ať už predikce ČNB dopadnou jakkoliv, další vývoj české i světové ekonomiky budeme pro vás Finexu nadále podrobně monitorovat.