Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

FED hodlá snížit úrokovou sazbu, přichází nová krize?

D H
Publikováno
FED hodlá snížit úrokovou sazbu, přichází nová krize?

Ve středu 31. 7. 2019 proběhne oficiálně zasedání FEDu. Přinést by to mělo snížení úrokové sazby. Co to znamená a je potřeba mít z tohoto kroku obavu?

FED snižuje sazby

Investoři v této chvíli očekávají preventivní snižování sazeb. Pokud k tomu skutečně dojde, bude to poprvé od roku 2008. V té době se globální ekonomika potýkala s hlubokou recesí.

Očekávaná změna by neměla být výrazná. Dojde tak k ukončení období, kdy se sazby postupně zvyšovaly, což mělo za cíl navrátit ekonomiku do standardního stavu oproti období krize. V tomto období došlo ke snížení sazeb téměř k nule.

Jako postup k oživení ekonomiky se tento krok FEDu ukázal být funkční. Projevilo se to v růstu ekonomiky, zvyšování mezd i snižování nezaměstnanosti, která se již dostala na padesátileté minimum.

úroková sazba FEDu
Historický vývoj úrokové sazby FEDu od roku 1970 v procentech

Snížení sazeb za těchto podmínek je do velké míry protichůdné. Každopádně pravidlo je jednoduché, úroková sazba je nástrojem měnové politiky a její snižování na takto nízké úrovni nelze považovat za dobrou zpárvu. Minimálně rozpačitý názor má na kroky FEDu i americký prezident Donald Trump. Ten se ostatně kriticky vyjádřil o postupech FEDu již v minulosti. Podle jeho názoru FED situaci uspěchal.

Jak se budou sazby vyvíjet dál

FED je ale pravděpodobně skutečně motivován ryzí potřebou prevence, jednoznačně totiž hodlá udržet ekonomickou expanzi. Ekonomika může výrazně utrpět jak zpomalením globálního růstu, tak právě i obchodní válkou samotného prezidenta, která je namířená proti Číně.

Investoři jsou proto právem skeptičtí. V době zasedání se očekává vysoká volatilita a není vhodné obchodovat. Aktuální snížení už je v trhu zakomponované a trh překvapí jedině jiná než očekávaná hodnota.

Snížení úrokových sazeb zanechá ekonomiku v budoucnu mnohem více oslabenou. Cílová sazba se pohybuje v rozpětí mezi 2,25 a 2,50 procenty, oproti době před krizí je tak nižší asi o polovinu. Během letoška by se měly sazba ještě dále snížit. Na základě prognóz by nakonec mělo dojít ještě jednou k oživení v dlouhodobém měřítku, někteří to však před propadem ekonomiky do opětovné recese nepovažují za možné.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎