Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Psychologie intradenního tradingu – Co ovlivňuje váš úspěch?

Psychologie intradenního tradingu – Co ovlivňuje váš úspěch?
Zdroj: depositphotos.com

Intradenní trading je velice populární formou obchodování. Existuje zde ovšem mnoho různých mýtů o tom, jak je tento způsob obchodování skvělou příležitostí pro všechny tradery bez rozdílu velikosti účtu, zkušeností, typologie osobnosti atd.

Obáváme se, že realita je někde trochu jinde. Zhodnocení malého účtu o stovky procent během jednoho roku intradenním obchodováním možné sice je, pravděpodobné ovšem nikoli. Koneckonců, statistika je neúprosná, více než 80 % retailových traderů ztrácí peníze.

Je potřeba si uvědomit, že intradenní trading je vysoce riziková záležitost, která rozhodně není vhodná pro každého. V čem je problém? Nejdříve si ve zkratce vysvětleme, co to intradenní trading vlastně je a poté se podíváme na samotnou psychologii.

Obsah článku intradenní psychologie

Co je intradenní trading?

Intradenní trading je takový styl obchodování, při kterém trader nedrží otevřené pozice přes noc. Ve stejný den tedy dojde k otevření a uzavření pozice.

To je určitou výhodou. Velkou nevýhodou je to, že se jedná o psychicky velice náročnou aktivitu. Toto přitom mnoho traderů podceňuje. Pro úspěch v intradenním tradingu, který pravděpodobně chcete dělat na plný úvazek, je potřeba si uvědomit, že stav mysli, který jste potřebovali v jiném předchozím zaměstnání, ve kterém jste mohli být úspěšní, najednou nefunguje.

Poznámka

Poznámka: Trading vyžaduje nový myšlenkový proces, který vás připraví na pohyb v prostředí, kde výsledek každého obchodu závisí na pravděpodobnosti, nikoli na vaší snaze.

V tradingu totiž nejde o to mít v každém obchodě pravdu, ale o to, abyste si vypěstovali proces správného způsobu obchodování.

Postupovat vždy systematicky a disciplinovaně se ale zdá velice jednoduché až do té doby, než si tradingový účet sami otevřete a vložíte na něj svoje peníze. Jeden z důvodů je ten, že při tradingu vznikají psychologické procesy, které se podobají procesům, které vznikají při hraní hazardních her.

Při intradenním tradingu jsou tyto procesy intenzivnější. Mnoho traderů přitom na ně není absolutně připraveno. Netuší, například, že každým okamžikem při pohledu na cenový graf je trader pokoušen impulsy které vzniknou s každým pohybem ceny.

S trochou nadsázky lze proto říci, že sledováním grafů se trader ocitne v určitém toxickém prostředí, ve kterém jsou problémem hormony, které jsou při tradingu stimulovány.

Ty způsobují chemické změny v mozku a pak je velice obtížné dodržet disciplínu. Trader pak začne obchodovat impulsivně. To je ale při intradenním tradingu smrtící.

Poznámka

TIP: O samotném intradenním obchodování jsme sepsali velice komplexní článek, který vás do tohoto stylu tradingu spolehlivě uvede. Pokud nevíte, co je vhodné intradenně obchodovat nebo jaké jsou výhody a nevýhody tohoto stylu, doporučujeme článek přečíst.

Jak zvýšit šanci na úspěch?

Dobrá, když tedy víme, že se jedná o psychicky velice náročnou aktivitu, dá se s tím něco dělat? Na základě našich poznatků jsme nadefinovali několik zásad, které mohou pomoci intradenním traderům intenzitu pokušení k impulsivním obchodům snížit.

1. Obchodujte pouze pokud jste odpočatí

Dělat intradenní trading úspěšně není možné pokud jste unavení nebo ve stresu. Budete potřebovat dodržovat disciplínu a na její dodržení bude potřeba vynaložit určitou mentální energii. Té budete mít méně pokud, pokud budete unavení.

Proto je potřeba zajistit, abyste byli naprosto odpočatí, relaxovaní a bez stresu. Takže musíte mít dostatek kvalitního spánku.

Pokud procházíte stresovou nebo jinou zátěžovou situací, rozhodně neobchodujte.

2. Mentální nastavení mysli

V tradingu je velice škodlivé, pokud začnete snít o tom, jaké by to bylo skvělé, kdybyste dalším obchodem udělali velký zisk.

Toto snění spouští hormonální procesy a generuje se například dopamin. Když je dopaminu příliš, dostanete se do dopaminového transu a začnete obchodovat impulsivně.

Stejně tak je škodlivé nechat se ovlivnit prožíváním minulosti, kdy na základě ztrátových obchodů vzniká strach. Pak hrozí, že do obchodu nevstoupíte, i když se vygeneruje signál.

Při intradenním tradingu je proto podstatné zaměřit se na prožívání přítomnosti.

Abyste se naučili obchodovat s myslí nastavenou na prožívání přítomnosti, k tomu mohou pomoci meditační techniky. Je vhodné provádět meditaci denně před zahájením obchodního dne.

3. Zkontrolujte kalendář zpráv na aktuální den

Některé zprávy dokáží velice překvapit, výsledkem může být iniciace prudkého pohybu. Proto bude vhodné, abyste na začátku obchodního dne zkontrolovali kalendář událostí a předem si připravili plán, jak budete v daném okamžiku postupovat.

Pokud nemáte s obchodováním zpráv zkušenosti, bude nejlepší se jim vyhnout. Prudké pohyby totiž ve vás mohou spustit emoce a znovu budete pokoušeni k tomu, abyste obchodovali impulsivně.

4. Mějte obchodní plán a přesně si nadefinujte obchodní situaci, kterou chcete obchodovat

Musíte mít naprosto jasnou představu o tom, co vlastně chcete obchodovat. Tedy jak ta obchodní příležitost vypadá a které instrumenty budete obchodovat (komodity, měny aj.). Musíte mít také předem nastavená pravidla money managementu.

Pokud jde o počet instrumentů, tak zkuste obchodovat pouze jeden instrument. Budete se lépe koncentrovat. Pokud jde o signál, v tradingu platí, že méně je více. Takže si najděte jednu nebo maximálně dvě obchodní situace, které chcete obchodovat.

Poznámka

TIP: Obrázek vašeho signálu, na který čekáte, si vytiskněte a pověste vedle monitoru.

Takto na něj nikdy nezapomenete. Bude se vám to hodit v momentě, kdy přijdou pokušení obchodovat impulzivně.

Samozřejmě, abyste svém plánu mohli věřit, je potřeba jej mít určitým způsobem otestovaný. Pak budete vědět, co můžete od svého obchodního signálu čekat a nepodlehnete panice v případě, že pět signálů v řadě vám nevyjde.

5. Identifikujte vlastní samomluvu a jednejte jako počítač

Mnoha traderům se stane, že při čekání na signál nebo v jakékoli fázi obchodního dne vznikne něco, co lze nazvat samomluvou. Jsou to různé myšlenky, které se objeví v daném okamžiku. Tyto myšlenky mohou být velice škodlivé, protože neumožňují vidět situaci objektivně.

Uvádíme příklady vět, které si tradeři v myšlenkách přehrávají:

  • Signál sice vznikl, ale bojím se, že to skončí ve ztrátě, ještě počkám.
  • Už mám ztrátové obchody, zkusím teď větší objem a ztrátu doženu.
  • Cena musí jít nahoru, protože je teď příliš nízko.
  • Co když se cena teď otočí a smaže mi tak aktuální ziskovou pozici? Já to raději uzavřu hned.
  • Signál je perfektní, takže to napálím a dám větší pozici s těsným stop losem.
  • Cena se blíží k úrovni, kterou mám nastavenou, vstoupím raději hned, aby mi to neuteklo, co kdyby si to teď otočilo.
  • Cena se musí otočit, protože jde proti trendu, nechám tedy obchod běžet a ještě přidám, aby se průměrná ztráta rozředila.

Příkladů samomluvy je spousta, zde jde o to, abyste si uvědomili, že to existuje. Problém je, když ta samomluva bude řídit váš trading.

Tvrdohlavé setrvávání v obchodě, který je řízen vašimi myšlenkami a to přesto, že pohyb ceny naznačuje něco jiného, vede k pěstování špatného návyku. Při intradenním tradingu je ale potřeba schopnost reagovat flexibilně a rychle a chladnokrevně se přizpůsobovat situaci.

Když se přistihnete, že začnete přemýšlet o obchodě, který je mimo váš obchodní systém, pak si řekněte co by v dané situaci udělal počítač, který žádné emoce ani samomluvu nemá.

Co by udělal počítač je jednoduché. Počítač by prostě vykonal to, co do něho naprogramujete. Takže až si příště uvědomíte svůj vnitřní hlas, tak si předně uvědomte to, co vidíte v grafu. Pak se zamyslete, co by v dané situaci udělal počítač a pak to bez dalšího pochybování vykonejte.

6. Omezení času stráveného před obrazovkou při čekání na signál

Problém mnoha traderů, kteří začnou s intradenním tradingem je, že tráví u obrazovky celý den. Ono je to pochopitelné. Změny ceny, které jsou na minutových grafech velmi rychlé, vyvolávají dojem, že na takovýchto rámcích je obchodování jednodušší než například na hodinových grafech.

Po čase ale zjistíte, že při čekání na signál vás sledování změny cen začne unavovat a s ubývající mentální energií uděláte chybu a vstoupíte impulsivně.

Vhodnější je, když si řeknete, v které hodiny v rámci dne budete obchodovat. Ostatní kolem pro vás nebude relevantní. Ovšem i zde hrozí, že sklouznete k impulsivním reakcím zejména, pokud se vám několikrát stane, že váš signál vznikl mimo vaše obchodní časy, takže vám utekl. Pak vznikne pocit frustrace, který není jednoduché ovládnout. Tento problém ale můžete řešit ještě jinak.

Poznámka

TIP: Velice dobrým způsobem jak omezit čas strávený před obrazovkou je, že si v platformě nastavíte alerty, které vám přijdou do emailu nebo do SMS.

Tímto způsobem si zajistíte, že o žádný signál nepřijdete a je jedno, kdy nastal. Emailové alerty je možné nastavit například na – www.tradingview.com.

Pak budete postupovat tak, že ráno, než začne hlavní seance, si v platformě nastavíte alerty buď na cenových hladinách nebo na indikátorech, pokud je používáte a více se o to nezajímáte. K platformě se vrátíte pouze tehdy, pokud vám alert přijde.

7. O každém obchodu přemýšlejte jako o potenciálně ztrátovém

Asi jste si všimli toho, že když zaměříte pozornost na to, že další obchod bude ziskový, tak se k němu budete stavět jinak než když si uvědomíte, že i ten další obchod může být ztrátový a je jedno, jak kvalitní signál to bude.

Pokud budete o obchodech uvažovat tak, že by mohly být ztrátové, pravděpodobně budete riskovat méně než pokud si řeknete, že další obchod je tzv. tutovka.

Zaměření pozornosti na fakt, že by obchod mohl skončit ve ztrátě je nutné k tomu, abyste si nastavili správnou tradingovou mysl.

8. Řízení otevřeného obchodu

Když vstoupíte do obchodu, tak se stane něco velice dramatického. Vaše peníze jsou najednou v sázce na událost, jejíž výsledek je dán nahodilostí. Nemůžete v žádném případě pohyb ceny ovlivnit. Jediné ,co máte pod kontrolou je výše kapitálu, kterou jste se rozhodli riskovat.

Poznámka

Poznámka: Nejhorší co se může traderovi stát, když pod vlivem strachu z toho, jak obchod dopadne, bude sledovat jeho vývoj na obrazovce.

Když bude obchod ve ztrátě, začne vznikat stres, jehož intenzita bude záviset na výši riskovaného kapitálu v poměru k velikosti účtu. V takovém případě je snadné udělat chybu a obchod předčasně uzavřít.

Ale ani druhý případ, kdy je obchod v zisku, není o mnoho lepší. V tomto případě totiž začne v traderovi vznikat pokušení obchod uzavřít s malým ziskem. Když to trader udělá, tak pak pocítí dočasnou úlevu, kterou ale vzápětí vystřídá frustrace z toho, když sleduje jak cena směřuje k původnímu cíli.

Útokům emocí se zkrátka nevyhnete. Proto je potřeba trénovat odolnost vůči těmto impulsům.

Pokud impulsům během tradingu odolat nedokážete, pak zadejte parametry obchodu, odejděte od obrazovky a obchod již více nesledujte.

9. Obchody si zapisujte do deníku

Abyste svůj tradingový proces mohli neustále zdokonalovat, potřebujete zpětnou vazbu. K tomu musíte obchody pravidelně zpětně vyhodnocovat. Proto je nutné, abyste si vaše obchody zapisovali do obchodního deníku.

Pokud skončil obchod ve ztrátě, pak si musíte odpovědět na otázky, zda byl výsledek způsoben chybou metody nebo se jednalo o impulsivní obchod.

Zapsání obchodu do deníku je aktivita, která pomůže celý proces racionalizovat, takže to přispěje k boji proti impulsivním obchodům. Kromě toho, zapisování obchodů zajistí to, že provedete za den pouze několik obchodů. Brzy totiž zjistíte, že zaznamenat kvalitně do obchodního deníku 10 nebo více obchodů za den je poměrně náročné.

Pokud budete mít obchody, které jste do deníku nezapsali, protože jich bylo příliš mnoho, je to jasný důkaz, že váš obchodní proces má velký prostor ke zlepšení.

Při vyhodnocování obchodů věnujte pozornost stavu vaší mysli. Trestáte se za chyby, což je postoj, který proces učení omezuje? Nebo se k sobě chováte jako vlídný a moudrý kouč, který vaše učení podporuje?

10. Na velikosti účtu záleží

Na závěr zmíníme velikost účtu, která je pro intradenní trading potřeba pro to, abyste se tím mohli živit.

Nejprve připomeneme, že intradenní trading je rizikovější než dlouhodobé investování, takže je správné chtít za rizikovější aktivitu vyšší výnos.

Je ale jen velmi málo traderů, kteří dokáží účet zhodnotit o 50 % a více během jednoho roku. Pokud se daří někomu vytvářet každý rok zisk 100 %, jedná se o úkaz tak ojedinělý, asi jako byl Usain Bolt ve sprintu.

Velmi dobrý výkon bude, pokud se vám podaří konzistentně vytvářet roční zisk mezi 20-30 %.

Z toho vyplývá, že abyste se tradingem mohli rozumně živit, potřebujete účet o velikosti kolem 2 miliónů Kč.

Při takto velikém účtu je vyšší možnost zachovat klidnou mysl, pokud riskujete 0,5 % na transakci.

Pokud budete mít účet, například 500 000 Kč, tak taková částka vám pravděpodobně pro vydělávání peněz intradenním tradingem na živobytí stačit nebude. Bude na vás totiž vyvíjen vyšší tlak, emoce budou intenzivnější, takže je vysoké riziko, že uděláte chybu a jednou k impulzivním obchodům sklouznete. Speciální kategorií jsou velmi malé účty do 50 000 Kč. Na velmi malých účtech je obchodování velice obtížné. Důvod?

Tradeři na malých účtech často riskují mnohem více, aby účet velice rychle akumulovali. To vede k vybudování špatných návyků. Výsledkem takového snažení pak je často ztráta celého účtu.

Problém také je, že takto malé účty si často otevírají začátečníci, kteří nemají potřebné dovednosti.

Samozřejmě ale existuje také možnost, že se vám podaří malý účet postupně, pomalu a tedy trpělivě zhodnocovat. Při počátečním vkladu 50 000 Kč a při měsíčním zhodnocování o 2 % se na úroveň 2 000 000 Kč dostanete za přibližně 20 let. Pokud navíc budete na účet přidávat měsíčně 5 000 Kč z vašich dalších zdrojů, doba se zkrátí asi na 10 let.

Takto dlouhodobě systematicky postupovat ovšem dokáže pouze velmi malé procento lidí. Abyste si šance zvýšili, je potřeba si uvědomit, že kromě znalostí tradingového řemesla jsou pro úspěšné obchodování na malém účtu nutné dva základní předpoklady:

  • Máte nějaký další stabilní příjem, takže na vás není vyvíjen tlak účet rychle zhodnotit.
  • Máte plán peníze zhodnocovat v dlouhodobém časovém horizontu.
Zdroj: depositphotos.com
akciovy graf akcie

Pár poznámek na závěr

Abyste mohli obchodovat v klidu a pohodě, pak obchodujte pouze s penězi, které si můžete dovolit ztratit. Ono totiž přijít o celoživotní úspory, které jste do tradingu vložili, to rozhodně není příjemná situace.

Zároveň toto nebezpečí je mnohem reálnější, než si budete ochotni sami připustit, zejména pokud jste v oboru nováčci.

Intradenní trading svádí k omylu, že peníze se podaří zhodnotit velice rychle. Mějte ale na paměti, že trading je řemeslo, které se za pár měsíců naučit nedá. Počítat můžete minimálně se čtyřmi roky denního studia, analýz, experimentování, studia psychologie atd. Než se to naučíte, budete logicky zažívat ztráty. Že při tom procesu smažete několik účtů, to je téměř 100 % jistota.

Pokud se vám i přes všechna možná doporučení a opatření nebude dlouhodobě dařit eliminovat impulsivní obchodování, které vám způsobí ztráty, pak bude možná dobré zkusit pro vydělávání peněz něco jiného.

Alternativou může být swingové nebo poziční obchodování, které je na zvládání impulsů méně náročné. Zvážit je rovněž možno dlouhodobé investování prostřednictvím kvalitních ETF fondů.

V případě jakýchkoliv otázek ohledně psychologie při intradenním obchodování nebo o intraday tradingu jako takovém, nás neváhejte kontaktovat, rádi vám pomůžeme. Přejeme mnoho úspěchů. 

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.