Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč může být příští upgrade Etherea zklamáním?

Chystaná aktualizace Etherea Dencun slibuje výrazné zvýšení škálovatelnosti sítě a potenciální snížení transakčních nákladů o 80-90 %. Je to ale pouhé provizorium.

Publikováno
Proč může být příští upgrade Etherea zklamáním?
Zdroj: cryptoslate.com

Síť Ethereum (ETH), druhý největší blockchain podle tržní kapitalizace, projde 13. března významnou aktualizací známou jako Dencun.

Blockchainové trilema

Upgrade Dencun řeší omezení, se kterými se Ethereum potýká od svého vzniku, protože původně nebylo navrženo tak, aby zvládalo vysoké objemy transakcí, které jsou nyní vyžadovány v různých aplikacích.

Škálování blockchainových sítí při zachování rovnováhy mezi bezpečností a decentralizací se často označuje jako blockchainové trilema.

Podle vývojáře Etherea Juana Leona se očekává, že Dencun, jinak zvaný upgrade EIP 4844, výrazně zvýší škálovatelnost sítě zavedením tzv. proto-dankshardingu.

Ten by měl propustnost sítě navýšit díky tzv. datovým “blobům”, které budou sloužit k dočasnému uložení dat v komprimovaném stavu.

V lednu proběhla zkouška updatu, o které jsme vás informovali.

Očekává se, že aktualizace přispěje k podstatnému snížení transakčních nákladů (gas) o 80 až 90 % ve srovnání se současným systémem calldata. Poplatky za transakce na 2. vrstvě (L2) by podle Leona mohly klesnout potenciálně až k 0,01 USD.

Ačkoli je tento upgrade krokem správným směrem, je všeobecně uznáván pouze jako prozatímní řešení výzvy, která vyžaduje dlouhodobou strategii. I tak ale jeho očekávané spuštění v březnu žene cenu Etherea vzhůru.

Budoucnost škálování sítě

Při pohledu do budoucna se nyní pozornost přesouvá na možnosti rozšíření kapacity sítě pomocí víceřetězcových řešení, jako jsou rollupy a appchainy. Ty slibují dlouhodobé řešení škálovatelnosti při zachování zásad decentralizace a bezpečnosti.

Poznámka

Appchainy neboli aplikačně specifické blockchainy jsou navrženy tak, aby sloužily jednotlivým aplikacím s vyhrazeným výpočetním výkonem a úložištěm, odlehčovaly mainnetu od transakcí a zpracovávaly je nezávisle. To má potenciál výrazně zvýšit kapacitu Etherea, pokud se více rozšíří.

Rollupy naproti tomu zpracovávají transakce mimo řetězec a poté je konsolidují do jediné transakce zaznamenané v mainnetu.

Při společném použití mohou rollupy a appchainy vytvořit synergický efekt, který kombinuje transakční efektivitu rollupů s přizpůsobivostí a flexibilitou appchainů.

Tato víceřetězcová řešení nabízejí vývojářům škálovatelnější a univerzálnější prostředí, které jim umožňuje vytvářet blockchainové aplikace splňující požadavky uživatelů při zachování vysoké úrovně efektivity a bezpečnosti.

Mezi výhody patří zvýšená propustnost, snížená latence a lepší správa zdrojů, což umožňuje síti zpracovávat větší objem transakcí bez snížení výkonu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.