Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Test příští velké aktualizace Etherea proběhne už v lednu

Po Novém roce je naplánováno testování velkého upgradu Etherea. Zavádí datové bloby a je dalším krokem k dankshardingu.

Publikováno
Test příští velké aktualizace Etherea proběhne už v lednu
Zdroj: cryptoslate.com

Původně letošní termín nasazení nejnovějšího upgradu Etherea (ETH) na testovací síť byl posunut na začátek roku 2024. Aktualizace Dencum (složenina jmen vývojářů Deneba a Cancuna) slibuje zvýšení škálovatelnosti rollupů jako je Arbitrum (ARB) nebo Optimism (OP) a snížení transakčních poplatků (gas).

Dlouhá cesta k shardingu

Síť Ethereum by měla časem zavést sharding, což je metoda škálování – dělení databáze blockchainu na menší blockchainy (shardy), které spravují konkrétní segmenty dat. Zjednodušeně řečeno se tím hlavnímu blockchainu ulehčí práce a celková propustost se zvýší.

Ethereum míří k zavedení specifické formy shardingu, nazývané danksharding. V současnosti je propustnost 15 transakcí za sekundu (TPS) na první vrstvě a cca 100 TPS u rollupů. S dankshardingem by měla propustnost jen samotného Etherea vzrůst až na 100 000 TPS.

Implementace dankshardingu ale potrvá roky a síť se musí vyvíjet i do té doby. Mezikrokem, který je součástí chystané, v pořadí páté části upgradu, je návrh EIP-4844, jinak nazývaný proto-danksharding.

Zdroj: consensys.io
Idea cesty k shardingu

EIP-4844

Proto-danksharding ve skutečnosti žádný sharding nezavádí. Přesto by měl mít pozitivní vliv na propustnost i transakční poplatky. Ethereum se vyhne zvětšení prostoru pro bloky využitím takzvaných datových “blobů”, které se budou připojovat k blokům a transakcím.

Bloby jsou podobné běžným transakcím, ale nesou větší množství dat. Rozdíl oproti blokům spočívá v tom, že jsou dočasné. Po zhruba 3 týdnech jsou informace nesené těmito bloby uloženy do jiného (dlouhodobého) úložiště.

Bloby jsou navíc umístěny na konsensuální vrstvě Etherea, ne na výpočetně náročné prováděcí vrstvě. Uchovat prostor pro bloby je tedy mnohem levnější, než kdyby stejné množství informací nesly zvětšené bloky.

Zdroj: consensys.io
Srovnání místa v bloku a místa v blobu

Přínos pro uživatele tedy spočívá ve snížení poplatků a zvýšení rychlosti transakcí, takže není divu, že je další část upgradu napjatě očekávána.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.