Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ethereum (téměř) úspěšně otestovalo nový update Dencun. Co se stalo?

Upgrade Etherea zvaný Dencun slibuje nákladově efektivní ukládání dat a snížení transakčních poplatků, z čehož budou těžit sítě druhé vrstvy (L2). První test se povedl tak napůl.

Redakce Finex
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Ethereum (téměř) úspěšně otestovalo nový update Dencun. Co se stalo?
Zdroj: depositphotos.com

Síť Ethereum (ETH) se připravuje na významný update “Dencun”, který byl dnes brzo ráno nasazen na testovací síť Goerli. To představuje zásadní krok ve vývoji sítě směrem k efektivnějšímu ukládání data snížení transakčních nákladů.

Hlavním bodem upgradu je zavedení mechanismu proto-danksharding, od něhož se očekává zejména na sítě na druhé vrstvě (L2).

Upgrade Dencun

Upgrade Dencun je nejvýznamnější změnou Etherea od upgradu Shapella v dubnu předchozího roku. Shapella umožnila výběr ETH vložených na staking.

Současný upgrade je součástí třífázového přístupu, přičemž Dencun je prvním krokem k implementaci nové, méně nákladné metody ukládání dat v blockchainu Etherea známé jako proto-danksharding. Jedná se o nový transakční mechanismus, který umožňuje dočasné ukládání a přístup uzlů Etherea k datům mimo blockchain.

Proto-danksharding řeší vysoké náklady zavedením datových “blobů” jako dočasných úložných jednotek pro data mimo řetězec.

Při testování se vývojáři setkali s “rozštěpením blockchainu” kvůli potížím se synchronizací klientů, což způsobilo dočasný fork v testnetu. Takové problémy jsou při testování běžné a slouží k identifikaci a nápravě potenciálních problémů předtím, než ovlivní mainnet. Vývojáři si zádrhel vysvětlují nízkou účastí validátorů, kteří včas neaktualizovali svůj software.

Plány do budoucna

Další fází upgradu bude aktivace Dencun v testnetu Sepolia naplánovaná na 31. ledna, následovaná testnetem Holesky 7. února. Finální vydání pro mainnet Etherea je v plánu do konce prvního čtvrtletí roku 2024. Jakmile bude proto-danksharding plně implementován, násobně zvýší kapacitu a propustnost sítě.

Upgrade Dencun je dalším krokem k naplnění velké vize Etherea jako decentralizované platformy schopné podporovat novou digitální ekonomiku, kterou tvůrce Etherea, Vitalik Buterin, nedávno přiblížil v aktualizované roadmapě.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.