Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Private equity ETF – Chcete investovat jako milionáři?

Publikováno
Private equity ETF – Chcete investovat jako milionáři?
Zdroj: Depositphotos.com

Svět investování tak, jak jej známe dnes, nabízí širokou škálu nejrůznějších možností. I ten nejdrobnější investor si zde může vybrat nástroj nebo portfolio nástrojů na míru svým požadavkům, a pokud své investiční aktivity doplní upřímnou snahou o získávání nových vědomostí a nepodcení přípravu, zpravidla se může těšit na zajímavé zisky.

V minulosti tomu tak ale nebylo – svět investic platil za těžko dostupné hrací pole kravaťáků z Wall Street. Drobní investoři stáli před řadou překážek mimo jiné ve formě dnes již nepředstavitelně vysokých poplatků u brokerů nebo podílových fondů, stejně jako obecného nedostatku relevantních informací.

Portfolio manažeři a správci fondů si své investiční praktiky střežili jako oko v hlavě, zatímco spousta investičních možností pro drobný retail nepřicházela v úvahu z důvodu chybějících kvalifikací, legislativních překážek a nedostatečných finančních prostředků.

Dnes už jsme ale úplně někde jinde. Drobným investorům se otevřela opravdu pestrá paleta různých možností, přičemž informací o všech možných i nemožných aktivech je na internetu víc než dost. To, zda bychom tento vývoj měli vnímat jako pozitivní či negativní, necháme na čtenáři. My bychom vám dnes rádi představili jednu stále ještě málo známou kategorii investic, k níž měli kdysi přístup jen velmi movití klienti, penzijní fondy, velké instituce apod.

Řeč je o fondech typu private equity, v našem případě o private equity ETF. O co se jedná a čím by vás mohly zaujmout? Pojďme se na to podívat!

Co je private equity?

Ještě než se dostaneme k ETF, měli bychom si vysvětlit, co vlastně znamená pojem private equity. Češtináři snad omluví skutečnost, že jej nebudeme překládat jako soukromý kapitál – tato definice je doslovná a pro naše potřeby trochu nepřesná.

Private equity v investičním pojetí je alternativní třída investic, která spočívá v investování (ať už získání podílu nebo plném ovládnutí) do soukromých společností, které nejsou kótovány na žádné veřejné burze. Prostředky k těmto investicím obvykle pocházejí od movitých jednotlivců nebo institucionárních investorů – penzijních fondů, fondů sdružujících jiné fondy, státních institucí, bank a podobně.

Na dnešních finančních trzích působí firmy, které se na tyto transakce přímo specializují – a právě ty jsou zajímavé pro nás, drobný retail, protože jsou sdružovány do private equity ETF.

Firmy nebo fondy z branže private equity vydělávají peníze tím, že od investorů vybírají poplatky za správu nebo výkonnost. Kapitál od investorů pak využívají k financování nových technologií, akvizicím soukromých podniků a/nebo rozšíření jejich provozních aktivit.

Správci fondů typu private equity obvykle investují do zavedených malých a středně velkých firem se zajímavým portfoliem výrobků nebo služeb. Hrají tak velkou roli ve financování a rozvoji soukromých podniků, které nejsou veřejně obchodované.

Poznámka

Ke známým PE fondům s českými aktivy se řadí mimo jiné BHS Private Equity Fund, Amundi CR Private Equity, Genesis Capital nebo Jet Investment.

Private equity vs. venture capital

Na tomto místě bychom rádi zdůraznili, že vymezení pojmu private equity je poměrně nejednoznačné a existuje několik pohledů, které koncept private equity chápou různými způsoby. K těmto odlišnostem se řadí i rozdíly geografické povahy, obzvláště mezi USA a zbytkem světa včetně Evropy. Právě američtí investoři pak rozlišují mezi private equity a venture capital.

Pokud bychom to měli shrnout, investování do private equity v americkém pojetí spočívá ve vkládání prostředků do “zralých” firem se stabilní pozicí na trhu, zatímco venture capital se vztahuje na investice do relativně mladých společností, které potřebují kapitál na svůj rozvoj.

Hlavní rozdíl zde spočívá v očekávaném výnosu a rizikovosti – investice do slibných firem v rané fázi vývoje mají potenciál znásobit kapitál, avšak za cenu vysokého rizika.

Jak fungují private equity ETF?

ETF typu private equity dávají nám, drobným investorům, přístup na trh soukromého kapitálu, který byl dříve vyhrazen jen movitým a institucionárním investorům. Investicí do private equity ETF získáváte podíl v několika desítkách burzovně obchodovaných firem typu private equity, které se specializují právě na investice do soukromého majetku, obvykle v rozvinutých zemích.

Jako investor díky tomu získáte přístup k relativně málo známé kategorii aktiv, která nabízí zajímavé výnosy. Pokud náš web čtete už déle, možná vás hned trkla jedna z hlavních výhod investování do tohoto typu ETF (a potažmo do ETF obecně), jmenovitě diverzifikace. A to nejen formou investice do jiné než běžné kategorie aktiv – jelikož se jedná o ETF (= držíte 25+ firem), diverzifikace je zde dvojnásobná.

Poznámka

TIP: Pokud jste na pojem ETF ještě nenarazili anebo si jen chcete osvěžit paměť, přejděte do naší obsáhlé rubriky, kde k nim najdete veškeré důležité informace.

Když to shrneme, private equity ETF jsou skvělá volba pro všechny drobné investory, kteří chtějí získat podíl v předních firmách typu private equity a potažmo investovat do zajímavých firem v soukromém držení, které na veřejných burzách nenajdete.

Příklad private equity ETF – iShares Listed Private Equity UCITS ETF USD (Dist)

Zdroj: Business-customer.vwd.com
Graf IQQL od března 2009 do dneška
Graf IQQL od března 2009 do současnosti

Jedním z nejlepších příkladů ETF na private equity dostupných pro investory z Evropské Unie je iShares Listed Private Equity UCITS ETF USD (Dist), ticker IQQL. Fond byl založen již v roce 2007 – těsně před globální finanční krizí, která v této kategorii nadělala pořádnou paseku. Sídlí v Irsku a dvakrát ročně vyplácí dividendu, která v době vzniku tohoto článku dosahovala hodnoty 3,13 %.

Poplatky zde činí 0,75 % ročně, což je pro tento typ fondu víceméně průměr. Z hlediska velikosti patří k těm větším, neboť pro tuto chvíli spravuje majetek v hodnotě zhruba 778 milionů eur. Kumulovaný výnos (pokud reinvestujete dividendy) v posledních 3 letech činil 50,59 %, ale pozor! Tento ETF patří k těm divočejším, takže je třeba počítat s významnou volatilitou.

Koupí fondu získáte podíl v 81 různých private equity firmách z celého světa. Většina (zhruba 48 %) pochází z USA, ale jsou zde zastoupeny i firmy z Kanady, Spojeného království, Švýcarska a jiných rozvinutých zemí. K největším pozicím patří Brookfield Asset Management ORD, Blackstone Group Class A ORD a Partners Groupag ORD.

Jak známo, hlavní předností ETF jako takových je diverzifikace. Totéž platí i pro IQQL – troufáme si říct, že by tento ETF mohl být zajímavým doplňkem do široce diverzifikovaného portfolia. Za zmínku stojí skutečnost, že od září 2009 do dneška vykázal tento ETF zhodnocení ve výši zhruba 428 %, přičemž globální index MSCI World, oblíbený prostředek diverzifikace, se zhodnotil “pouze” o 363 %. Pozor! Opět zde počítáme s reinvesticí dividend.

Zdroj: Justetf.com
IQQL vs. MSCI World
Zhodnocení IQQL oproti indexu MSCI World

U tohoto typu ETF je třeba počítat s poněkud výraznějšími cenovými pohyby. Pokud preferujete strategii DCA a máte nervy ze železa, s příkupy při výraznějších propadech byste mohli dosáhnout působivých výsledků. Alternativa k IQQL – Xtrackers LPX Private Equity Swap UCITS ETF (DX2D)

Pozor! V našem článku uvádíme pouze fondy typu ETF kótované na evropských burzách a tudíž obchodovatelné pro retailové klienty z EU.

Zde můžete do výše zmíněných ETF fondů IQQL a DX2D investovat:

Investování zahrnuje rizika ztrát.

Slovo závěrem

Investování do soukromého kapitálu neboli private equity, oblast původně vyhrazená jen bohatým a institucionárním investorům, je dnes široce dostupné i pro retail. Máte-li rádi ETF jako takové a budujete si široce diverzifikované portfolio, které kromě akcií zahrnuje třeba i zlato nebo alternativní investice, ETF typu private equity by pro vás mohlo být zajímavým doplňkem.

Vzhledem k poněkud divočejším cenovým pohybům ale počítejte se skutečností, že pokud je na trzích nepříznivá situace, oblast soukromého kapitálu může zaznamenat výrazný propad. Z dlouhodobého hlediska se však jedná o zajímavou příležitost a pokud při poklesech přikoupíte další kousky, vaše investice se krásně znásobí.

Zaujala vás možnost investovat do veřejně neobchodovaných firem v soukromém vlastnictví? Vnímáte je jako zajímavou možnost diverzifikace, anebo své finanční prostředky raději vložíte jinam? Povězte nám o tom v komentářích pod článkem!

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎