Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 důvodů, proč se nyní poohlížet po alternativních investicích

Publikováno
5 důvodů, proč se nyní poohlížet po alternativních investicích
Zdroj: OutlookIndia.com

Dnešní nejistá doba, na jejímž začátku stála pandemie COVID-19 z roku 2020, vede řadu investorů k přehodnocení svých investičních portfolií. Ve světle geopolitických třenic a rozhořelých i doutnajících konfliktů roste popularita investic mimo hlavní proud jako alternativ ke klasickým aktivům, jako jsou např. akcie, fondy, drahé kovy, dluhopisy a dnes už i kryptoměny.

Stále více lidí se dnes začíná zajímat o investice do umění, luxusních artiklů, automobilů nebo mincí, přičemž dle názorů některých investorů sem patří i nemovitosti. Tento krátký výčet ale zahrnuje jen hrstku toho, co v této kategorii najdete. Investovat můžete prakticky do čehokoliv, čemu lidé přisuzují nějakou hodnotu. Třeba i do kartiček s Pokémony.

Vyplatí se dnes poohlížet po alternativních investicích? Máme pro vás 5 důvodů, proč si myslíme, že ano.

Zdroj: archiv autora

alternativní investice

1. Diverzifikace

Vložení finančních prostředků do alternativních investic vede v prvé řadě k diverzifikaci a rozložení rizika, což je na dnešních nejistých trzích určitě velké plus. Pokud vaše portfolio sestává z většího množství vzájemně nekorelujících aktiv, pak zejména během nepříznivého tržního vývoje budete mít klidnější spaní.

Mnozí zde vidí velkou výhodu i ve skutečnosti, že investujete do fyzických aktiv, což je něco, co vám akcie nebo kryptoměny nabídnout nemohou.

2. Nižší volatilita

Klasická investiční aktiva mohou být v nejistých dobách značně volatilní a jejich hodnota může prudce kolísat v závislosti na tom, co se zrovna děje. Zejména dlouhodobí investoři s vysokou averzí k riziku tuto situaci nesou velmi nelibě.

Alternativní investice můžou v řadě portfolií fungovat jako stabilizační faktor. Nejsou nijak navázané např. na akciové trhy, takže v případě, že z brlohu vylezou medvědi nebo dojde rovnou ke krachu, by jejich hodnota neměla tento nepříznivý vývoj kopírovat. Na druhou stranu se jejich cena bude průběžně měnit podle toho, co lidé zrovna považují za hodnotné, takže je namístě opatrnost.

3. Pasivní investice

Další velkou výhodou alternativních investic je skutečnost, že obvykle nevyžadují žádnou aktivní správu. Pokud si už pořídíte investiční minci, známku, bednu drahé whisky nebo nemovitost, do níž nastěhujete nájemníky, zisku dosáhnete hlavně tak, že necháte pracovat čas.

Tento faktor ocení zejména ti z vás, kteří mají náročnou práci, spoustu koníčků anebo se namísto každodenního monitorování grafů raději věnují rodině.

4. Přímé vlastnictví

Když investujete do akcií nebo fondů, v podstatě svěřujete své finance někomu jinému. Ačkoliv máte k dispozici spoustu informací, jež napovídají o budoucím vývoji, v praxi nemáte nad svými penězi žádnou kontrolu a budoucí zisk je zcela v rukou dané firmy.

U alternativních investic toto zpravidla neplatí. Vy a nikdo jiný (pokud tedy neinvestujete např. do REIT) jste vlastníky daného aktiva, takže s ním můžete nakládat, jak se vám zlíbí.

5. Vyšší výnosy

V alternativních investicích jakožto v kategorii mimo hlavní proud často dřímá potenciál vyšších výnosů. To je dáno dynamickými změnami toho, co lidé považují za hodnotné, ale i tím, že alternativní investice ještě nejsou tolik profláknuté. A tudíž mohou být podhodnocené.

Na tomto místě je ale nutné přiznat, že je tato kategorie vysoce specializovaným odvětvím, v němž chamtivost a neznalost investorů může často vést k významným ztrátám. Předtím, než do čehokoliv z této kategorie investujete, se proto s daným aktivem řádně seznamte.

Poznámka

TIP: Pokud se o alternativních investicích chcete dozvědět více, přečtěte si naši obsáhlou rubriku věnovanou právě této kategorii.

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s alternativními investicemi? Investujete do nich např. přes aplikaci Portu, konkrétně přes jejich Portu Gallery? Povězte nám o tom v komentářích pod článkem!

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎