Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Přehled aktuální situace: Jak jsou na tom úrokové sazby v USA, Evropě a Čechách?

Světové centrální banky čelí rozdílným scénářům vývoje inflace. To ovlivňuje jejich další kroky a rozhodnutí. S čím se v minulém týdnu potýkaly FED, ECB a ČNB?

Přehled aktuální situace: Jak jsou na tom úrokové sazby v USA, Evropě a Čechách?
Zdroj: depositphotos.com

Jak si vedou centrální banky v rámci makroekonomických dat? V minulém týdnu se v Evropě scházela Evropská centrální banka a ve Spojených státech byla oznámena nová data o inflaci.

Tato dění hrají zásadní roli pro budoucí nastavení úrokových sazeb a ovlivňují hodnoty měn na forexovém trhu. Také to má důležitý dopad nejen na úroky na našich spořicích účtech, ale i například na ceny nadcházejících letních dovolených. V tomto článku naleznete souhrn nejnovějších informací.

Federální rezervní systém – index spotřebitelských cen vzrostl

Ve Spojených státech se Federální rezervní systém (Fed) potýká s přetrvávající mírou inflace navzdory snahám o obnovení cenové stability. Březnový index spotřebitelských cen (CPI) meziročně vzrostl o 3,5 % a meziměsíčně o 0,4 %.

Trh nyní očekává mírnější snížení úrokových sazeb o maximálně 50 bazických bodů, což se odchyluje od původní projekce Fedu, která počítala se snížením o 75 bazických bodů, což přimělo dolar k posílení v reakci na vyšší než očekávanou měsíční míru inflace.

Evropská centrální banka – inflace v eurozóně klesá

Naopak Evropská centrální banka (ECB) čelí odlišnému scénáři, kdy inflace v eurozóně postupně klesá, což vede k očekávání snížení úrokových sazeb.

Postoj ECB, která překvapivě nepodpořila euro, vede k velké pravděpodobnosti, že se snížení sazeb chystá na červen. To by mohlo vést ke snížení úrokových sazeb v eurozóně až o 75 bazických bodů na 3,25 % do konce roku, nebo dokonce o celý procentní bod.

Zůstává však v úvahu možnost, že ECB bude ve snižování sazeb následovat Fed, aby zabránila výraznému oslabení eura.

Česká národní banka – snižování sazeb již zahájila

Mezitím Česká národní banka (ČNB), na rozdíl od Fedu a ECB, zahájila snižování sazeb. Příznivý dezinflační vývoj v celkové i jádrové inflaci přiměl ČNB uvažovat o snížení současné 2T Repo sazby ve výši 5,75 % až na 4 % do konce roku.

Česká národní banka se v nadcházejících měsících zaměří nejen na tuzemskou inflaci, ale bude také sledovat kroky ostatních centrálních bank. Proto stále není jisté, jestli 4 % u 2T Repo sazby skutečně dosáhneme nebo ne.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.