Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Microsoft jako nejlepší akciová investice pro mladé lidi s ambicemi a vizí?

Publikováno
Microsoft jako nejlepší akciová investice pro mladé lidi s ambicemi a vizí?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Microsoftu za dva roky dosáhly pohádkového zhodnocení 109 %. Může takové tempo pokračovat? Microsoft totiž není typicky růstová technologická firma v tom, že by jeho obrat rostl každý rok dvojnásobně. Jde spíše o hegemona, který je symbolem stability. Těžko si představit, co by se muselo stát, aby tato firma zkrachovala anebo přestal její obrat organicky růst.

Mít v portfoliu společnost, která je lídrem v technologickém pokroku a má monopol v mnoha oblastech, je prakticky povinností. Skloubení stability a potenciálního růstu je hlavním důvodem, proč tyto akcie držet. Na světě není moc firem, které by měly oba tyto aspekty tak silně vyvinuté jako právě Microsoft.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co všechno je Microsoft

Od doby, kdy Bill Gates a Paul Allen v roce 1975 vyvinuli na počítači Altair programovací jazyk BASIC, se tato firma radikálně proměnila. Microsoft se stal fenoménem, který jen těžko někdo překoná.

Jeho silou je schopnost vytvářet silnou synergii. Firma nezůstala jen u operačního systému Windows, ale nabízí celou paletu produktů, služeb a zařízení. Mezi nejznámější patří samozřejmě Microsoft Windows, kancelářský balík Microsoft Office, program Visual Studio a webové prohlížeče Internet ExplorerEdge.

U softwaru však nezůstalo. Na poli hardwaru Microsoft vyvinul také úspěšnou herní konzoli Xbox a řadu počítačů s dotykovou obrazovkou Microsoft Surface. Vedle toho si také vybudoval slušnou pozici v oblasti cloudových služeb. Taktéž se podílí na rozmachu sociálních sítí s profesní službou LinkedIn. A samozřejmě je tu i nejnovější produkt, který prakticky rozšířil umělou inteligenci do světa, ChatGPT.

Microsoft je opravdový technologický hegemon zasahující do mnoha oblastí. Má zastoupení v 210 zemích, tedy prakticky všude na světě. Za celou dlouhou dobu své existence se dopustil pouze jedné závažné strategické chyby, a to v oblasti chytrých telefonů. Jeho smartphony jsou neúspěšné. Microsoftu se nepodařilo rozbít nadvládu AppluGooglu v oblasti operačních systémů pro chytré telefony.

To je ovšem v něčem i zdravé, protože kdyby se firmě dařilo pořád, stoupala by statisticky pravděpodobnost, že příští projekt může být katastrofa. Nic neroste do nebe, ani projekty Microsoftu.

Hospodářské výsledky

Při pohledu na tržby a zisky za posledních 14 let vidíme, že až na pár čtvrtletí rostly tržby Microsoftu pravidelně a silně. To je velmi důležité, protože existuje silná korelace mezi růstem tržeb a cenou akcií. V případě technologických akcií to pak platí dvojnásobně. U těchto firem je asi nejdůležitější sledovat právě vývoj tržeb.

Růst zisků totiž nemusí být automaticky dobré znamení, protože ho mohou způsobit menší náklady na výzkum. Ty jsou pro investora tzv. red flag.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj tržeb Microsoftu od roku 2010 do 2023

Když se podíváme na současné hospodaření Microsoftu, zjistíme, že roční obrat by měl s přehledem dosáhnout 200 miliard dolarů. V prvním letošním čtvrtletí tvořil 52,9 miliard a zisk na jednu akcii 2,45 dolarů. Odhady pro druhé čtvrtletí mluví o tržbách na úrovni 55 miliard dolarů.

Při podrobnějším pohledu zjistíme, že meziročně rostou všechny segmenty Microsoftu. Od prodeje Windows až po vyhledávač Bing, který nepatří k nejúspěšnějším projektům společnosti. Přestože prodeje stolních počítačů stagnují, zisk Microsoftu stoupá.

Růst celé společnosti je založený na dynamice růstu cloudových služeb zastoupených projektem Azure. Ten vykazuje 27% meziroční růst tržeb, přičemž s příchodem umělé inteligence do cloudových služeb má ještě zrychlit.

O tržby se tedy Microsoft nemusí bát. Obavy nemusí mít ani z pohledu fundamentů. Skupina má dostatečně diverzifikované příjmy a hned několik velkých želízek v ohni, jak je ještě zvýšit. Právě to je nesmírně důležité. Z deseti největších amerických společností představuje právě Microsoft tu nejdiverzifikovanější, což z něj dělá velmi odolnou akcii.

Několik důvodů, proč má akcie Microsoft před sebou slibnou budoucnost

1) Umělá inteligence

Microsoft samozřejmě plně profituje z umělé inteligence. Chatovací robot ChatGPT tuto problematiku prakticky zpolarizoval, působí nyní tak trochu jako výkladní skříň celé umělé inteligence. Microsoft, na rozdíl od mnoha firem zabývajících se pouze tímto oborem, má výhodu, že dokáže své projekty zpeněžit a hlavně je zapojit do celého svého konglomerátu služeb a produktů.

Nabízí se mu k tomu hned několik možností. ChatGPT může využít při budování své sítě LinkedIn anebo jím může oživit vyhledávač Bing. Stejně tak existuje již placená verze ChatGPT, kterou si předplatilo přes milion uživatelů. To je velmi slušné procento ze všech jeho pravidelných uživatelů, kterých je dnes přes 100 milionů.

Microsoft svým systémem ChatGPT utíká prakticky všem společnostem GAFAM. Jediný, kdo se s ním zatím pustil do konkurenčního boje, je Google. Jeho systém BARD však hodně zaostává, a to jak v kvalitě odpovědí, tak i v celkovém zapojení do ekosystému Googlu. Je možné, že celý souboj skončí jako v případě Androidu? Tedy že ostatní velcí hráči přestanou vyvíjet vlastní chatovací systémy a koupí si licenci na ChatGPT. To by bylo pro Microsoft velké vítězství.

I pro skeptika, který nevěří v zázračné rozšíření umělé inteligence do všech lidských oblastí, máme jednu odpověď. S umělou inteligencí to může být podobné jako s rozšířením internetu. Jeho objev taktéž způsobil velkou investiční bublinu. Ta splaskla, aniž by internetové firmy přestaly fungovat, pouze se očekávání investorů stala realističtějšími.

Osobně se kloním k podobnému scénáři. Zatím vše směřuje k investiční bublině, avšak její prasknutí nebude znamenat konec umělé inteligence ani růstu tohoto oboru. Podíváme-li se na šíření internetu ve světě, zjistíme, že v době jeho velkého rozvoje v letech 2001–2008 se tržby Microsoftu ztrojnásobily. Pokud dosadíme stejný vzorec, mohou v roce 2030 dosahovat 850 miliard dolarů. Cena akcií by samozřejmě růst tržeb následovala.

2) Akvizice Activision Blizzard

Příběh Activision Blizzard připomíná pohádku z Tisíce a jedné noci. Jakkoliv se každý týden zdálo, že z akvizice sejde, vždy se našel důvod v ní pokračovat. Microsoft nyní získal další tři měsíce, aby tento kontrakt u britských autorit doladil. Nyní již nikdo nepochybuje, že se akci podaří dotáhnout do konce. Přestože bude Microsoft muset udělat pár drobných ústupků, nic to nemění na tom, že si za 69 miliard dolarů tuto společnost koupí.

Může se to zdát hodně, ale Microsoft má pro nákup dvě zásadní motivace: růst tržeb a snahu o zapojení mladých uživatelů. Herní průmysl zůstane vždy doménou především mladších ročníků.

Lidé z Microsoftu si uvědomují, že když si tato skupina zvykne na produkty z jeho dílny, bude to pro firmu zcela zásadní. Problém Mety nalákat mladé uživatele na Facebook jsou v současnosti dostatečně známé. Zakoupením Activision Blizzard tak Microsoft znovu velmi dobře předchází možné ztrátě nových uživatelů.

Existuje nějaký důvod, proč Microsoft nekoupit?

Z výše uvedeného se zdá, že je skoro nemožné najít nějaký důvod, proč nemít akcie Microsoftu. Minimálně dvě následující rizika ovšem přesto existují.

Zaprvé jeho současné PER. Silný růst cen akcií za poslední dva roky způsobil, že PER dosáhlo 36. Dlouhodobí investoři přitom byli zvyklí na to, že bývalo pod 30. Vysoké PER je spekulace na další závratný růst tržeb a zisků spojených s umělou inteligencí.

Stejně tak mohou někteří investoři vysokou cenu akcií využít k realizování zisku. To však neznamená, že je růstový trend Microsoftu u konce. Společnost má pro tento rok vyčleněno ještě 26,9 miliard pro zpětné odkupy akcií. V případě propadu jejich ceny by je Microsoft sám dokoupil.

Druhé riziko se vztahuje k celkové makroekonomické situaci. Odliv hotovosti z akciového trhu do dluhopisového by se jistě dotkl i Microsoftu. Velký výprodej jeho akcií by nicméně přilákal množství dlouhodobých hráčů.

Příležitost koupit akcie Microsoftu pod 250 dolarů za kus jako před rokem se nejspíše opakovat nebude.

Závěr: Jaké budou výsledky?

Microsoft představí své výsledky 25. července. Analytici očekávají tržby ve výši 55,4 miliard dolarů se ziskem 2,55 dolaru na akcii. Osobně očekávám překonání obou cílů, protože z posledních 12 výsledků Microsoft 11krát překonal odhady tržeb a 10krát odhady zisků.

Podaří se Microsoftu, podle Vás, znovu překonat očekávání trhů?

Líbil se vám tento článek?
14
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎