Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Bill Gates využívá tyto dividendové akcie, aby si vytvořil velký zdroj příjmů pro boj s inflací – Možná budete chtít udělat totéž?

Bill Gates využívá tyto dividendové akcie, aby si vytvořil velký zdroj příjmů pro boj s inflací – Možná budete chtít udělat totéž?

Bill Gates využívá tyto dividendové akcie, aby si vytvořil velký zdroj příjmů pro boj s inflací – Možná budete chtít udělat totéž?
Zdroj: Depositphotos.com

Vzhledem k tomu, že mnozí odborníci stále predikují pro akciový trh bouřlivé časy, je možná čas se podívat na dividendové akcie vhodné pro rok 2023.

Proč? Dividendové akcie představují způsob, jak diverzifikovat portfolio, které se možná až příliš obsedantně honí za růstem. Generují příjem v dobrých i špatných časech, což je dnes v období vysoké inflace obzvláště důležité. Krom toho také mají tendenci dlouhodobě překonávat index S&P 500.

Jedno z významných portfolií, které je bohaté na dividendové akcie, patří nadaci The Bill & Melinda Gates Foundation Trust. Vzhledem k tomu, že se z tohoto trustu platí tolik iniciativ, je třeba, aby do něj neustále plynuly příjmy, což zajišťují krom jiného také tituly zmíněné v tomto textu. Jaké zajímavé dividendové tituly se nacházejí v investičním portfoliu této světoznámé nadace?

1. Caterpillar

Vývoj akcií Caterpillar za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jako společnost, jejíž osud obvykle kopíruje osud celé ekonomiky – to se stane, když je vaše vybavení pevnou součástí stavenišť po celém světě – je Caterpillar v zajímavé postpandemické pozici.

Tržby společnosti pociťují dopady ochromeného globálního dodavatelského řetězce, ale zákon prezidenta Joea Bidena o infrastruktuře v hodnotě 1,2 bilionu dolarů znamená, že by se v USA mohlo v blízké budoucnosti velmi stavět.

Těžební a energetický dceřiný podnik společnosti Caterpillar také poskytuje expozici vůči komoditám, kterým se v době vysoké inflace obvykle daří. Akcie společnosti se za posledních pět let díky vyšším cenám surovin a ropy zvýšily o více než 60 %. Po červnovém oznámení o 8% zvýšení dividendy činí nyní kvartální dividenda společnosti 1,20 dolaru na akcii představující dividendový výnos 2,1 %. Společnost přitom zvyšuje svou roční dividendu již 28 let v řadě – jedná se tak o dividendového aristokrata.

2. Walmart

Vývoj akcií Walmart za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Vzhledem k tomu, že obchody s potravinami jsou považovány za nezbytné podniky, dokázala společnost Walmart udržet svých více než 4 700 obchodů v USA otevřených po celou dobu pandemie.

Nejenže společnost zvýšila zisky i podíl na trhu od doby, kdy covid-19 rozkašlal celou planetu, ale díky své pověsti levného útočiště se Walmart stává pro mnohé spotřebitele oblíbeným maloobchodním prodejcem, když ceny rostou. Walmart za posledních 49 let neustále zvyšoval své dividendy. Jeho roční výplata v současnosti činí 2,24 dolaru na akcii, což znamená dividendový výnos 1,5 %.

Akcie Walmart nejsou levné a v současnosti se obchoduje za 150 dolarů za akcii – 46násobek zisku (P/E poměr), což je pouze o 10 dolarů méně než činí jejich 52týdenní dubnové maximum 160,77 dolaru, vezmeme-li však v úvahu předpokládané zisky za příštích 12 měsíců klesá P/E poměr na úroveň 22.

3. Waste Management

Vývoj akcií Waste Management za posledních 12 měsíců
Vývoj akcií Waste Management za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Není to zrovna okouzlující odvětví, ale odpadové hospodářství je pro současnou společnost velmi zásadní. Bez ohledu na to, co se děje s ekonomikou, obce nemají jinou možnost, než platit společnostem za to, aby nás zbavily hor odpadků, i když tyto náklady rostou.

Jako jeden z největších hráčů v této oblasti má společnost Waste Management poměrně pevnou pozici. Cena akcie společnosti se za posledních pět let téměř zdvojnásobila, přičemž v prvních devíti měsících roku 2022 vzrostly provozní výnosy Waste Management meziročně o 11 %.

Dividenda společnosti Waste Management, která v současnosti nabízí výnos 1,6 %, se zvyšuje již 19 let v řadě. Za poslední rok společnost vyplatila na dividendách téměř 1 miliardu dolarů, nicméně její volný peněžní tok za rok 2021 ve výši zhruba 2,5 miliardy dolarů (výplatní poměr 40 %) znamená, že by se investoři neměli obávat o její udržitelnost – naopak má slušný prostor pro další růst.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo