Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Libra na ústupu, Zuckerberg pod palbou kritiky amerických zákonodárců

Publikováno
Libra na ústupu, Zuckerberg pod palbou kritiky amerických zákonodárců

Virtuální měna Facebooku, Libra, stále plní řádky zahraničních i českých mainstreamových médií. Důvody jsou bohužel převážně negativní povahy.

Prsty v tom mají partneři Facebooku, kteří společně s ním dali příslib projekt Libry podpořit. K tomu má sloužit jimi založená asociace, jejíž členové měli zároveň být odpovědní za ověřování transakcí. Vznikla 14. října, ale v jiném formátu, než se původně očekávalo.

Ještě před jejím založením totiž bylo jasné, že někteří původní podporovatelé Libry svůj záměr stát se členy přehodnotili. A co je hůř, jednalo se především o významnější subjekty.

Ztráta významných podporovatelů

Jako první ústup z původně plánované 28členné asociace sídlící ve Švýcarsku oznámila platební společnost PayPal. Nedlouho poté následovali i další platební giganti Visa a MasterCard, k nimž se přidala společnost eBay provozující internetový obchod.

Společnosti Stripe a Mercado Pago, které obdobně míří na byznys v oblasti plateb, již z projektu také vycouvaly.

Společnosti původně podporující token Libra sdružené v Libra.
Společnosti původně podporující token Libra sdružené v Libra.

Důvody jsou jednoduché. Obavy z možného hněvu regulátorů a zákonodárců, kteří se k Libře vyjadřují převážně kriticky. Zástupci Facebooku rovněž preferují hladkou spolupráci s dotčenými úřady, nicméně Libry se úplně vzdát nechtějí. Alespoň tedy zatím.

Zuckerberg na koberečku v americkém Kongresu

Šéf Facebooku, Mark Zuckerberg, byl ve středu při slyšení ve finančním výboru americké Sněmovny reprezentantů pod palbou kritiky jak vládních Republikánů, tak i opozičních Demokratů.

Trnem v oku jsou jim především předchozí přešlapy Facebooku na poli ochrany osobních údajů s tím, že se spuštěním Libry by dle nich mohlo dojít k mnohem masivnějšímu zneužití dat uživatelů. Kritizována byla také údajná snaha Facebooku převzít monetární funkci, kterou by měl plnit stát.

Facebook přichází s alternativou vůči Libře

Dle Zuckerberga by Facebook ke spuštění Libry nepřistoupil, pokud by jí američtí regulátoři a zákonodárci nadále striktně odmítali. Ještě předtím David Marcus, který je ve Facebooku odpovědný za implementaci Libry, uvedl, že alternativou k Libře mohou být tokenizované národní měny.

Tedy stablecoiny navázané na americký dolar, britskou libru a další.

To by znamenalo odlišný přístup, jelikož původní myšlenka byla krytí tokenu košem fiat měn a vládních dluhopisů s účastí partnerských společností v podobě zmiňované asociace. Tento plán však může vzít za své.

Problémy se nabalují…

Důvodem nemusí být pouze regulatorní nátlak a s tím související ztráta klíčových podporovatelů. Již nyní se objevují podvodníci, kteří se na projektu chtějí přiživit například údajným prodejem Libry. Objevují se totiž webové stránky, které vyvolávají dojem oficiálního prodeje Libry již nyní.

K tomu však má dojít až v roce 2020 přes stránky calibra.com.

Webové stránky Calibra.
Ukázka aplikace z oficiálních webových stránek Calibra

V ohrožení je také samotný název, Libra. Ten si totiž nárokuje jistá izraelská pojišťovací společnost. Facebook již od společnosti obdržel výzvu k úpravě názvu, porušení práv cizího subjektu však odmítá.

Problematický může být i vztah společností z asociace vůči Libře. Za určitých okolností by totiž mohly svévolně zmrazit prostředky uživatelů Libry. Je zde tak podobný problém jako u většiny centralizovaných coinů.

Facebook bude muset rychle vyřešit dilema, zda Libru spustí, či nikoliv. A tlak vůči němu může dále růst s ohledem na blížící se americké prezidentské volby, kde minimálně téma ochrany osobních údajů může silně rezonovat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎