Kyperská Komise pro cenné papíry, lépe známá jako CySEC, je finanční regulační orgán na Kypru. Jak jistě víte, tak Kypr je členský stát EU. Tudíž musí být finanční předpisy a operace CySECu v souladu s právními předpisy Evropské komise (MiFID).
Určitě jste si všimli, že v poslední době získal regulaci CySECu pozoruhodný počet zahraničních brokerů. Myslíme, že většina obchodníků považuje regulaci CySECu za takový ukazatel kvality a toho, že se nemusí bát o své peníze. A protože CySEC zažil velmi vysoký růst registrací a změn legislativy v souvislosti s konkrétními finančními službami. To je také důvodem proč jsou změny stále pod drobnohledem a monitorovány ostatními regulačními orgány EU a obchodníků s cennými papíry registrovaných pod CySECem.
Historie CySECu
CySEC byl založen v roce 2001. Poté co se Kypr stal členem Evropské unie v roce 2004, se CySEC současně stal součástí evropské regulace MiFID, což dává firmám registrovaným na Kypru přístup na všechny evropské trhy. Avšak vstupem do EU a přijetím eura se výrazně změnil finanční regulační rámec, který byl CySECem prosazován.
Za co CySEC odpovídá?
- Sledování a řízení provozu Kyperské burzy cenných papírů a operací prováděných v Burze cenných papírů, její společnostech, brokerů a brokerských firem.
- Dohlížet a kontrolovat licencované firmy nabízející investiční služby, investiční fondy, investiční poradce a správcovské společnosti podílových fondů.
- Dále uděluje provozních licence investičním podnikům, včetně investičních poradců, brokerských firem a brokerů pro obchodování binárních opcí.
- Ukládání správních sankcí a disciplinárních trestů brokerům, brokerským firmám, investičním poradcům, stejně jako jakékoliv jiné právnické nebo fyzické osobě, které spadají pod ustanovení právních předpisů akciového trhu.
Ukládáním správních sankcí je myšleno to, že pokud se brokerovi dokážou nějaké nekalé praktiky vůči obchodníkům, dostane pokutu. Myslím si, že v poslední době těchto pokutovaných brokerů celkem ubylo. Přisuzuji to především tomu, že pokuty nejsou malé a tak se brokeři snaží mít dobrou pověst a nebýt na "černé listině".
Kritika CySECu
Během let 2014 a 2015, se na CySEC spustila velká vlna kritiky a to především od obchodníků a průmyslových komentátorů. Ti tvrdili, že organizace potřebuje lepší legislativu upravující regulaci a monitoring investičních příležitostí s vysokým rizikem.
Dále Kritici tvrdí, že pokuty vybírané CySECem mají tendenci být menší než ty, které jsou udělované jinými regulačními organizacemi v EU. Většina této kritiky souvisela s brokery binárních opcí.
Zajímavosti
- Členové pětičlenné správní rady jsou jmenováni radou ministrů na základě návrhu ministra financí a voleni jsou na dobu pěti let.
Nabízím trochu jiný výklad: CySEC je regulátor na Kypru, což je sice členská země EU, ale také daňový ráj a země, která láká hlavně ruský kapitál. Není divu, že byla “progresivní” ve výkladu, že binární opce jsou investiční nástroj, z registrací jí totiž plynou nemalé poplatky. Jednodný evropský pas pak umožňuje poskytovat služby kdekoliv. Nedávno ale situace překročila únosnou míru: mezi stovkymi registrovaných obchodníků byla řada, která vzala binární opce jako zlatý dům – a CySEc při počtu licencí logicky nemohla dohled absolutně stíhat. Stěžovali si všichni: zákazníci, jiní brokeři … tak CYSEC byla přinucena přitvrdit. Začala dávat pokuty, ale jsou to pořád drobné: pokud někteří obchodníci sponzorují třeba Juventus, tak je jasné, že jedou v úplně jiných řádech příjmů. Tlak tak neustává a je možné, že CYSEC bude muset ještě podstatně zpřísnit.