Tento článek pojednává o binárních opcích, které momentálně obchodovat nelze u žádné firmy v EU. Existuje však alternativa s názvem FX Opce. Více o tom zde: Co jsou FX Opce?

Kyperská Komise pro cenné papíry, lépe známá jako CySEC, je finanční regulační orgán na Kypru. Jak jistě víte, tak Kypr je členský stát EU. Tudíž musí být finanční předpisy a operace CySECu v souladu s právními předpisy Evropské komise (MiFID).

Určitě jste si všimli, že v poslední době získal regulaci CySECu pozoruhodný počet zahraničních forexových společností (brokerů) a brokerů pro obchodování binárních opcí. Já si myslím, že většina obchodníků považuje regulaci CySECu za takový ukazatel kvality a toho, že se nemusí bát o své peníze. Ostatně už jsme na toto téma jednou článek psali: regulace brokerů binárních opcí.

Jak už jsem zmínil výše, CySEC zažil velmi vysoký růst registrací a změn legislativy v souvislosti s konkrétními finančními službami. To je také důvodem proč jsou změny stále pod drobnohledem a monitorovány ostatními regulačními orgány EU a obchodníků s cennými papíry registrovaných pod CySECem.

Historie CySECu

CySEC byl založen v roce 2001.  Poté co se Kypr stal členem Evropské unie v roce 2004,  se CySEC současně stal součástí evropské regulace MiFID, což dává firmám registrovaným na Kypru přístup na všechny evropské trhy. Avšak vstupem do EU a přijetím eura se výrazně změnil finanční regulační rámec, který byl CySECem prosazován.

Dne 4. května 2012, CySEC oznámil změnu politiky ohledně klasifikace binárních opcí jako finančního nástroje. To mělo za následek, že brokeři binárních opcí působících na Kypru (většina z nich sídlí na Kypru), museli být regulováni. Pokud obchodujete u brokera TopOption tak víte, že tento broker má licenci od CySECu skoro od samého začátku. Sám se dušuje tím, že byli tím prvním, ale nevím, co je na tom pravdy.

V tu chvíli se stal CySEC prvním finančním regulačním orgánem, který globálně uznal a reguloval binární opce jako finanční nástroj. O pár let stejně tak po sporu v Nizozemí rozhodla i Česká národní banka, více v článku: Vyjádření ČNB: Jsou binární opce podvod.

Za co CySEC odpovídá?

  • Sledování a řízení provozu Kyperské burzy cenných papírů a operací prováděných v Burze cenných papírů, její společnostech, brokerů a brokerských firem.
  • Dohlížet a kontrolovat licencované firmy nabízející investiční služby, investiční fondy, investiční poradce a správcovské společnosti podílových fondů.
  • Dále uděluje provozních licence investičním podnikům, včetně investičních poradců, brokerských firem a brokerů pro obchodování binárních opcí.
  • Ukládání správních sankcí a disciplinárních trestů brokerům, brokerským firmám, investičním poradcům, stejně jako jakékoliv jiné právnické nebo fyzické osobě, které spadají pod ustanovení právních předpisů akciového trhu.

cysec-a-jeho-odpovednostUkládáním správních sankcí je myšleno to, že pokud se brokerovi dokážou nějaké nekalé praktiky vůči obchodníkům, dostane pokutu. Myslím si, že v poslední době těchto pokutovaných brokerů celkem ubylo. Přisuzuji to především tomu, že pokuty nejsou malé a tak se brokeři snaží mít dobrou pověst a nebýt na „černé listině“.

Slyšeli jste někdy o brokerovi OptionFair? Právě tento broker byl nedávno pokutovaný kyperským regulačním orgánem. Jednalo se o pokutu ve výši €138,000, což je skoro 4 milióny korun. To už je trošku jiná pokuta, než kterou dostanete za parkování. Pokutovaných brokerů bylo více, tohoto jsem vybral jako exemplární příklad.

Kritika CySECu

Během let 2014 a 2015, se na CySEC spustila velká vlna kritiky a to především od obchodníků a průmyslových komentátorů. Ti tvrdili, že organizace potřebuje lepší legislativu upravující regulaci a monitoring investičních příležitostí s vysokým rizikem. Dále Kritici tvrdí, že pokuty vybírané CySECem mají tendenci být menší než ty, které jsou udělované jinými regulačními organizacemi v EU. Většina této kritiky souvisela s brokery binárních opcí.

Binární Opce a CySEC

Většina brokerů binárních opcí je regulována právě CySECem. Brokeři také potřebuji tuto licenci, aby mohli legálně provozovat veškeré služby v rámci Eurozóny. Brokerské společnosti také dobré vědí, že dosažením regulace od tohoto regulačního orgánu získají důvěru ve spoustě Evropských zemích a u spousty obchodníků.

To, jestli je broker regulovaný si můžete ověřit velice snadno. Na webu brokera byste měli najít, nebo si na zákaznické podpoře zažádejte o 5 místné číslo (licenční číslo). Pokud toto číslo zadáte na web CySECu měla by se vám zobrazit platná licence brokera. Zde je URL adresa webu, pokud si to chcete ověřit: http://www.cysec.gov.cy/

Pokud licenci brokera na webu nenajdete, potom je to známka toho, že broker není plně regulovaný v EU. To však nemusí nutně znamenat, že vás broker okrade při první možné příležitosti.

Co se chystá regulační orgán dělat dál?

cysec-a-jeho-dalsi-krokyCySEC se především chystá dělat velké změny v registraci a regulačních procesech všech registrovaných subjektů. Změny zahrnují větší transparentnost týkající se plateb, tvrdší pokuty, suspenze brokerů a zrušení jejich licence. Ostatně nějaké změny už nastaly před pár měsíci, CySec začal zpřísňovat pravidla pro brokery binárních opcí, více o tom zde.

Zajímavosti

  • Členové pětičlenné správní rady jsou jmenováni radou ministrů na základě návrhu ministra financí a voleni jsou na dobu pěti let.
  • CySEC byl první finanční regulační orgán, jehož cílem bylo regulovat binární opce.

1 komentář

  1. Nabízím trochu jiný výklad: CySEC je regulátor na Kypru, což je sice členská země EU, ale také daňový ráj a země, která láká hlavně ruský kapitál. Není divu, že byla “progresivní” ve výkladu, že binární opce jsou investiční nástroj, z registrací jí totiž plynou nemalé poplatky. Jednodný evropský pas pak umožňuje poskytovat služby kdekoliv. Nedávno ale situace překročila únosnou míru: mezi stovkymi registrovaných obchodníků byla řada, která vzala binární opce jako zlatý dům – a CySEc při počtu licencí logicky nemohla dohled absolutně stíhat. Stěžovali si všichni: zákazníci, jiní brokeři … tak CYSEC byla přinucena přitvrdit. Začala dávat pokuty, ale jsou to pořád drobné: pokud někteří obchodníci sponzorují třeba Juventus, tak je jasné, že jedou v úplně jiných řádech příjmů. Tlak tak neustává a je možné, že CYSEC bude muset ještě podstatně zpřísnit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.