Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kyperská komise pro cenné papíry (CySEC)

Aktualizováno
Kyperská komise pro cenné papíry (CySEC)

Lidé, kteří se o investování aktivně zajímají se dříve nebo později setkají s tvrzením, že akciový trh je nebezpečný. Nejenže na něm ceny neustále kolísají, ale vyskytuje se na něm i mnoho podvodníků, kteří se vás snaží obrat o peníze. Nabízí vám lákavé investiční příležitosti, které se promění v prach, zmizí s vašimi penězi a vám zůstanou jen oči pro pláč. Je tohle skutečně pravda? Tuto otázku si pravděpodobně klade čas od času každý investor.

Státy světa chtějí těmto problémům předcházet a investory ochránit. Po celém světě vznikají různé regulační úřady, které mají zajistit, co největší bezpečnost akciových trhů (máme na mysli legislativní bezpečnost, nikoliv ochranu proti přirozené volatilitě). Už v roce 1934 vznikla ve Spojených státech amerických Komise pro cenné papíry, která je dodnes nejvyšší autoritou v oblasti dohledu nad americkou burzou. Jak k problematice přistupuje Evropa?

Obsah článku

Co je CySEC

V evropských zemích vyplývá povinnost dohledu nad kapitálovým trhem z nařízení Evropské unie. V České republice se tato regulační činnost soustředí do rukou České národní banky. Jsou ovšem země, které po vzoru Spojených států zakládají nezávislé komise pro cenné papíry. Slyšeli jste o té kyperské?

Kyperská Komise pro cenné papíry, lépe známá jako CySEC, je finanční regulační orgán sídlící na Kypru. Jejím hlavním úkolem je odpovědně vykonávat dohled nad investičními službami a s nimi spojenými transakcemi. Kypr je členský stát EU, tudíž musí být finanční předpisy a operace CySECu v souladu s právními předpisy Evropské komise (MiFID).

V poslední době získal regulaci CySECu pozoruhodný počet zahraničních brokerů. Pravděpodobně je to protože většina obchodníků považuje regulaci CySECu za vysoký ukazatel kvality a toho, že se nemusí bát o své peníze. S konkrétními finančními službami zažil CySEC velmi vysoký růst registrací a změn legislativy. To je také důvodem, proč jsou změny stále pod drobnohledem a monitorovány ostatními regulačními orgány EU a obchodníků s cennými papíry registrovaných pod CySECem.

Za co CySEC odpovídá?

CySEC má mnoho povinností a odpovědností, mezi které patří:

  • Sledování a řízení provozu Kyperské burzy cenných papírů a operací prováděných v burze cenných papírů, jejích společnostech, brokerů a brokerských firem.
  • Dohlížet a kontrolovat licencované firmy nabízející investiční služby, investiční fondy, investiční poradce a správcovské společnosti podílových fondů.
  • Dále uděluje provozních licence investičním podnikům, včetně investičních poradců, brokerských firem a brokerů pro obchodování binárních opcí.
  • Ukládání správních sankcí a disciplinárních trestů brokerům, brokerským firmám, investičním poradcům, stejně jako jakékoliv jiné právnické nebo fyzické osobě, které spadají pod ustanovení právních předpisů akciového trhu.
  • Spolupráce a výměna dat a informací s jinými orgány veřejné moci.

Historie CySECu

Základní stavební kameny CySECu byly položeny už v roce 1996 na základě paragrafu 8 zákona o cenných papírech a kyperského burzovního zákona. V té době měla komise 5 členů – vládního komisaře, zástupce centrální kyperské banky a ještě další 3 členy. Ani jeden z členů však neměl ve svých rukou výkonnou moc.

Na přelomu tisíciletí v roce 2001 byl založen CySEC v té podobě, v jaké jej známe dnes. Poté co se Kypr stal členem Evropské unie v roce 2004, se CySEC současně stal součástí evropské regulace MiFID, což dává firmám registrovaným na Kypru přístup na všechny evropské trhy. Avšak vstupem do EU a přijetím eura se výrazně změnil finanční regulační rámec, který byl CySECem prosazován.

V současné době disponuje CySEC všemi potřebnými nástroji k zajištění regulace kapitálového trhu.

Její dlouhodobá vize je, aby se kyperský trh cenných papírů stal jedním z nejbezpečnějších, nejspolehlivějších a nejatraktivnějších trhů na světě a byl pro investory dlouhodobě zajímavý. Jejím posláním je vykonávat účinný dohled nad trhem s cennými papíry, zajistit jeho zdravý vývoj a ochránit investory před nezákonnými praktikami.

Co je CySEC licence a proč je tak důležitá?

Pokud brokeři myslí své poskytování služeb vážně, usilují o získání platné licence CySECu. Aby také ne, jedná se o jednu z neuznávanějších forexových licencí, kterou je možné v současné době získat.

Nejenže umožní brokerům poskytovat jejich služby v celém evropském prostoru, ale jim také poskytuje ochranu, má velice propracované organizační nastavení a vhodné bankovní struktury. Mimo jiné chrání zájmy brokerů i investorů na nejvyšší možné úrovni. Získat licenci však není jednoduché. Co všechno musí broker udělat, aby licenci získal?

Žádost o licenci CySEC si můžete představit jako rozsáhlý audit.

V první řadě se musí rozhodnout o svém obchodním modelu, pro který bude o licenci žádat. CySEC nabízí dva primární obchodní modely. Rozdíl mezi nimi je v tom, kdo je poskytovatel likvidity. Poté musí broker provést interní zhodnocení, aby se ověřila životaschopnost brokera jako společnosti. Sledují se zdroje finančních prostředků, kapitál společnosti, prověřují se lidé, kteří společnost řídí, vyplňuje se nespočet formulářů a připravuje se veškerá potřebná dokumentace pro regulátora.

Pokud však broker licenci získá, vzroste jeho význam v rámci investorské veřejnosti i státních a bankovních institucích. Licence je dokladem toho, že se společnost nepodílí na praní špinavých peněz ani na jiném nekalém jednání na trhu. Investoři se mohou spolehnout, že licencovaná společnost zaručuje bezpečnost, transparentnost a spravedlnost.

Kritika CySECu

Během let 2014 a 2015, se na CySEC spustila velká vlna kritiky, a to především od obchodníků a průmyslových komentátorů. Ti tvrdili, že organizace potřebuje lepší legislativu upravující regulaci a monitoring investičních příležitostí s vysokým rizikem.

Dále kritici tvrdí, že pokuty vybírané CySECem mají tendenci být menší než ty, které jsou udělované jinými regulačními organizacemi v rámci EU. Většina této kritiky souvisela s brokery binárních opcí.

Robustnost celé organizace způsobuje, že v případě vyšetřování přestupku je CySEC příliš pomalý. Údajně zde také chybí přímá komunikace s jednotlivci, kteří chtějí podat stížnost. Mohou se sice obrátit na finančního ombudsmana, to ale může znamenat i měsíce čekání na řešení.

Zajímavosti

  • CySEC spravuje sedmičlenná správní rada. V čele aktuálně stojí předsedkyně a místopředseda, které doplňuje dalších 5 členů. Členové pětičlenné správní rady jsou jmenováni radou ministrů na základě návrhu ministra financí a voleni jsou na dobu pěti let.
  • CySEC pravidelně vydává varování před společnostmi, které nesplňují jejich přísná pravidla a nevlastní jejich licenci. Také upozorňují na různé podvody, které se týkají finančního světa. Vše je přístupné veřejnosti na jejich oficiálních internetových stránkách.
  • Význam CySEC v průběhu času rostl. V roce 2012 registroval celkem 249 subjektů. V roce 2021 to bylo už 805.
  • Pro CySEC pracovalo v roce 2021 téměř 6 700 lidí.
  • Než se zaregistrujete u nějakého brokera, můžete si snadno zkontrolovat, zda je jedním ze schválených makléřů CySECu. Na jejich oficiálních stránkách stačí zadat brokerovo registrační číslo.
Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Karel Novotný

Nabízím trochu jiný výklad: CySEC je regulátor na Kypru, což je sice členská země EU, ale také daňový ráj a země, která láká hlavně ruský kapitál. Není divu, že byla “progresivní” ve výkladu, že binární opce jsou investiční nástroj, z registrací jí totiž plynou nemalé poplatky. Jednodný evropský pas pak umožňuje poskytovat služby kdekoliv. Nedávno ale situace překročila únosnou míru: mezi stovkymi registrovaných obchodníků byla řada, která vzala binární opce jako zlatý dům – a CySEc při počtu licencí logicky nemohla dohled absolutně stíhat. Stěžovali si všichni: zákazníci, jiní brokeři … tak CYSEC byla přinucena přitvrdit. Začala dávat pokuty, ale jsou to pořád drobné: pokud někteří obchodníci sponzorují třeba Juventus, tak je jasné, že jedou v úplně jiných řádech příjmů. Tlak tak neustává a je možné, že CYSEC bude muset ještě podstatně zpřísnit.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎