Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kdo má nejvyšší úrokové sazby v EU? Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 1 procentní bod na 10,75 %

Publikováno
Kdo má nejvyšší úrokové sazby v EU? Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 1 procentní bod na 10,75 %
Zdroj: Depositphotos.com

V dnešním článku se stručně podíváme do Maďarska a vývoj tamější monetární politiky. Stejně jako celý svět i Maďarsko čelí vysoké inflaci a centrální bankéři na tuto situaci musí adekvátně reagovat.

Maďarské úrokové sazby nově na hodnotě 10,75 %

Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 10,75 %. Je to poprvé od konce roku 2008, kdy se základní sazba dostala nad 10 %. Banka tak pokračuje v agresivním zpřísňování měnové politiky ve snaze omezit inflaci a podpořit domácí měnu.

Před dvěma týdny měnový výbor na mimořádném zasedání zvýšil základní sazbu o dva procentní body. Rozhodnutí je v souladu s očekáváním analytiků, kteří zvýšení sazeb o jeden procentní bod převážně očekávali.

Maďarsko má nejvyšší úrokové sazby v EU. Tamní centrální banka začala jako první v Evropské unii zvyšovat úrokové sazby v červnu 2021.

Slabá maďarská měna

Centrální banka v Maďarsku bojuje nejen s vysokou inflací, ale také se slabou domácí měnou. 

Zdroj: google.com
EUR/Maďarský forint
EUR/Maďarský forint

Na grafu výše můžete vidět, že maďarská měna dlouhodobě slábne vůči euru. Na začátku tohoto měsíce se forint propadl vůči euru na rekordní minimum. Od té doby již sice posílil, od počátku letošního roku však stále ztrácí zhruba 8 %. V úterý po oznámení centrální banky se forint vydal dolů a obchodoval kolem 401 HUF.

Slabý forint komplikuje centrální bance snahy omezit inflaci a přinutil ji k nejprudšímu cyklu zpřísňování sazeb od pádu komunismu. Jen za poslední měsíc se sazby zvýšily o 4,85 procentního bodu.

Commerzbank uvádí, že centrální bankéři v Maďarsku slíbili, že budou pokračovat v cyklu zpřísňování, dokud inflace jasně nedosáhne svého vrcholu (očekávaného na podzim), a tento slib pomohl v posledních týdnech kurzu forintu k oživení.

Závěr – Na konci roku bude základní sazba na hodnotě 12 %

Ekonomové říkají, že tamní inflace letos dosáhne hodnoty 12,2 %. V roce 2023 se zmírní na 9,95 %. To je ale stále vysoko nad cílovým rozpětím centrální banky, které činí 2 až 4 %.

Analytici také předpokládají, že do konce letošního roku základní sazba vzroste na 12 %. Bude tak nejvýše za téměř dvě desetiletí.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎