Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Kdo má nejvyšší úrokové sazby v EU? Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 1 procentní bod na 10,75 %

Kdo má nejvyšší úrokové sazby v EU? Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 1 procentní bod na 10,75 %

Kdo má nejvyšší úrokové sazby v EU? Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 1 procentní bod na 10,75 %
Zdroj: Depositphotos.com

V dnešním článku se stručně podíváme do Maďarska a vývoj tamější monetární politiky. Stejně jako celý svět i Maďarsko čelí vysoké inflaci a centrální bankéři na tuto situaci musí adekvátně reagovat.

Maďarské úrokové sazby nově na hodnotě 10,75 %

Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 10,75 %. Je to poprvé od konce roku 2008, kdy se základní sazba dostala nad 10 %. Banka tak pokračuje v agresivním zpřísňování měnové politiky ve snaze omezit inflaci a podpořit domácí měnu.

Před dvěma týdny měnový výbor na mimořádném zasedání zvýšil základní sazbu o dva procentní body. Rozhodnutí je v souladu s očekáváním analytiků, kteří zvýšení sazeb o jeden procentní bod převážně očekávali.

Maďarsko má nejvyšší úrokové sazby v EU. Tamní centrální banka začala jako první v Evropské unii zvyšovat úrokové sazby v červnu 2021.

Slabá maďarská měna

Centrální banka v Maďarsku bojuje nejen s vysokou inflací, ale také se slabou domácí měnou. 

EUR/Maďarský forint
EUR/Maďarský forint
Zdroj: google.com

Na grafu výše můžete vidět, že maďarská měna dlouhodobě slábne vůči euru. Na začátku tohoto měsíce se forint propadl vůči euru na rekordní minimum. Od té doby již sice posílil, od počátku letošního roku však stále ztrácí zhruba 8 %. V úterý po oznámení centrální banky se forint vydal dolů a obchodoval kolem 401 HUF.

Slabý forint komplikuje centrální bance snahy omezit inflaci a přinutil ji k nejprudšímu cyklu zpřísňování sazeb od pádu komunismu. Jen za poslední měsíc se sazby zvýšily o 4,85 procentního bodu.

Commerzbank uvádí, že centrální bankéři v Maďarsku slíbili, že budou pokračovat v cyklu zpřísňování, dokud inflace jasně nedosáhne svého vrcholu (očekávaného na podzim), a tento slib pomohl v posledních týdnech kurzu forintu k oživení.

Závěr – Na konci roku bude základní sazba na hodnotě 12 %

Ekonomové říkají, že tamní inflace letos dosáhne hodnoty 12,2 %. V roce 2023 se zmírní na 9,95 %. To je ale stále vysoko nad cílovým rozpětím centrální banky, které činí 2 až 4 %.

Analytici také předpokládají, že do konce letošního roku základní sazba vzroste na 12 %. Bude tak nejvýše za téměř dvě desetiletí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo