Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kde ušetřit peníze na investování a na čem naopak nešetřit?

Publikováno
Kde ušetřit peníze na investování a na čem naopak nešetřit?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní době, kdy většinu států postihla vysoká inflace, je stále těžší a těžší najít ve svých financích přebytek peněz na investování. Inflace zdražuje skoro vše a to, co již skokově zdražilo, se již pravděpodobně nevrátí na původní cenu. Za stejné peníze toho pořídíme čím dál méně a částka, která zbývá, je na konci měsíce často o dost menší než dříve, někomu dokonce nezůstane vůbec nic.

V tento moment se nabízí zamyslet se jak nad příjmy, tak i výdaji. V tomto článku vám dáme pár tipů zaměřených právě na potenciální úspory, což by mohlo v dnešní době inflace přijít vhod. V závěru článku se naopak podíváme, kde se šetřit nevyplatí.

Zjistěte přesné složení měsíčních výdajů

Své příjmy zná téměř každý člověk, ovšem drtivá většina lidí ale naprosto postrádá přehled o přesném složení měsíčních výdajů. Pokud se rozhodnete začít spořit, tohle by měl být ten první a naprosto zásadní krok. Je vhodné si spočítat, kolik a za co každý měsíc vynaložíte své peníze. Pomůže vám to zjistit, kudy peníze odtékají pryč.

Někteří nedají dopustit na tradiční sepisování výdajů na papír, dnes se ale dají využít i různé aplikace na mobilu, které vám práci výrazně usnadní. Než se vrhnete do stahování, zkuste nejprve prozkoumat mobilní bankovnictví. I tam často najdete velmi užitečné funkce pro přehled výdajů, například řazení plateb do určitých kategorií (jídlo, zábava, domácnost apod.). Na konci měsíce budete mít pak dokonalý přehled o celkové vaší útratě. Možná vás samotné překvapí, za co jste schopni utrácet obrovské částky.

Je nutné do útraty za měsíc zahrnout také platby za rok, jako je například pojištění, povinné ručení, roční jízdenku na hromadnou dopravu, předplatné různých novin a časopisů a podobně. Jedná se o náklady rozložené do celého roku, nebylo by fér je přičítat pouze do jednoho měsíce, kdy vám odchází z účtu.

Srovnejte si tedy všechny výdaje, které za měsíc musíte vydat na zaplacení poplatků, faktur, nájmu, předplatného a podobně. Proti tomu je nutné podrobně určit, jaké jsou vaše měsíční příjmy.

Vytvořte si finanční plán příjmů a výdajů

Už máte přehled o svých měsíčních výdajích a příjmech? Výborně. Je na čase vytvořit si osobní rozpočet (finanční plán příjmů a výdajů), může to být na celý rok, stačí ale i jen na pár měsíců. Díky němu zjistíte, kolik peněz jde na povinné výdaje, kolik na další utrácení a kolik vám zbývá na investice.

Poznámka

Známé je například pravidlo 50 / 30 / 20, kdy 50 % příjmů by mělo pokrýt nutné výdaje, 30 % pak nákup věcí, které si chceme dopřát a zbylých 20 % by mělo přijít na úspory či investice.

Do osobního rozpočtu zaneste všechny nadcházející nutné výdaje a přidejte částky, které chcete utratit za zábavu, jídlo, oblečení a další. Snažte se být realističtí, tedy ze dne na den 50 % výdajů sama od sebe nezmizí. Zároveň si ale nastavte určité limity, které budete v průběhu času snižovat tak, aby se váš plán dal opravdu uskutečnit. Postupně se plnící milníky vás pak budou podvědomě motivovat k jejich dalšímu dodržování a udržování. S jasným cílem se zkrátka šetří lépe.

V plánu by samozřejmě neměla chybět i částka, kterou si chcete každý měsíc odložit a ušetřit. Ideálně ji z výplaty oddělejte ihned po jejím obdržení, schovejte do obálky, případně zašlete na jiný, třeba investiční účet.

Na odložené peníze můžete sáhnout jen v případě krajní nouze, a protože s nimi už od začátku nepočítáte, neutratíte je.

Aktualizujte smlouvy

V rámci přehledu pravidelných výdajů velmi pravděpodobně narazíte na účty za telefon, životní pojištění, nájem, havarijní pojištění a podobně. A to je přesně moment na to, vyhodnotit si, jestli je potřeba platit tak vysokou částku jako dosud.

Rozhodně není na místě všechna pojištění celkově rušit. Pokud byste přišli o možnost pravidelně vydělávat, bez pojištění byste se ocitli ještě v mnohem složitější situaci. Na druhou stranu je vždy potřeba zvážit, jestli je nutné platit tak vysoké částky.

To samé platí například u mobilního operátora. Pokud máte už několik let stejný tarif či předplacenou službu, je dost možné, že ho konkurence bude nabízet buď s nižší cenou, nebo s více službami. Trh se dynamicky vyvíjí a je nutné tím pádem také stejně dynamicky reagovat na pro vás výhodnější nabídky.

Snižte platby za energie

Zde uvádíme některé tipy, jak můžeme snížit spotřebu energií a tím pádem ušetřit. V první řadě si určitě zkontrolujte nastavení tarifu a ujistěte se, že se na trhu neobjevuje nějaká lepší nabídka.

Pokud uvažujete o změně dodavatele energií, dávejte si pozor na vaši uzavřenou smlouvu.

Šetřete své zdraví a zároveň peníze

V případě, že kouříte, zkuste po malých krůčcích postupně snižovat denní příjem nikotinu, až nakonec nebudete kouřit. Pokud budete pomalu snižovat spotřebu negativních věcí je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se svého zlozvyku zbavíte nastálo a zároveň ušetříte mnoho peněz.

Velká finanční úspora by mohla být každopádně dobrou motivací. To stejné platí i o pravidelném pití alkoholu. Po odbourání zlozvyků vám navíc poděkuje nejen vaše peněženka, ale především také vaše zdraví, které máme ve výsledku všichni jenom jedno.

Investujte ušetřené peníze

Zvládnout našetřit určitou sumu peněz v době neustálého zdražování není lehké a i když se vám to podaří, stále jste nezvítězili. Vlivem vysoké inflace našetřené peníze ztrácejí velice svou cenu, a pokud necháte své úspory ležet na běžném účtu bez dalšího využití, těžké šetření ztrácí na významu.

Na otázku kam investovat své ušetřené peníze je není jednoduchá odpověď, protože každý z nás je v jiné životní situaci a výhodná varianta pro určitého člověka může být naopak nevýhodnou variantou pro druhého. Zejména věk hraje klíčovou roli, jelikož délka investičního horizontu je klíčová pro to, jakou investiční strategii můžeme vybrat.

Shrnutí

V dnešním článku jsme si uvedli, že vhodnost investování nebo spoření je velice individuální záležitost. Ovšem můžeme obecně říci, kde neinvestovat či nespořit? Určitě to lze říci. Pro spoření určitě neslouží běžný účet. Právě na něj nejvíce dopadá současná obrovská inflace. Peníze na běžném účtu tak ztrácejí stále na své hodnotě.

Dále je důležité si uvědomit, kde nešetřit, jelikož právě na tomto šetření paradoxně více ztrácíme a časem by se vám to mohlo vymstít. Platí to například o nakupování potravin. Na jídle a pití můžeme ušetřit mnoho peněz, můžete nakupovat v akcích, hledat výhodné nabídky, plánovat nákupy, vařit si doma a tak dále.

Nevyplatí se však šetřit na kvalitě potravin. Nekupujte prošlé nebo nekvalitní věci jen protože stojí o pár korun méně a jsou ve slevě, mohlo by se to za nějakou dobu negativně projevit na vašem zdraví a to máme pouze jedno. To stejné platí i o nekvalitních produktech. Ne vždy to nejlevnější znamená opravdu úplně nejlevnější, protože nekvalitní věci vám zase vydrží kratší čas. Musíte ji pak kupovat častěji a ve výsledku nakonec zaplatíte více. Vždy proto šetřete s rozumem a někdy si raději připlaťte za kvalitu, protože se to určitě vyplatí.

Líbil se vám tento článek?
19
1

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎