Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kde ušetřit peníze na investování a na čem naopak nešetřit?

Publikováno
Kde ušetřit peníze na investování a na čem naopak nešetřit?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešní době vysoké inflace je stále těžší a těžší najít ve svých financích přebytek peněz na investování. Zdražuje téměř vše a to, co již skokově zdražilo, se již pravděpodobně nevrátí na původní cenovou hladinu. Za stejné peníze toho pořídíme čím dál méně a zbývající částka na konci měsíce je často o dost menší než dříve, někomu dokonce nezůstane vůbec nic.

V takové chvíli se nabízí zamyslet se jak nad příjmy, tak i výdaji. V tomto článku vám dáme pár tipů zaměřených právě na potenciální úspory, což by mohlo v dnešní době zdražování přijít vhod. V závěru článku se naopak podíváme, kde se šetřit nevyplatí.

Zjistěte přesné složení měsíčních výdajů

Své příjmy zná téměř každý, drtivá většina lidí ale naprosto postrádá přehled o přesném složení měsíčních výdajů. Pokud se rozhodnete začít šetřit, tohle by měl být ten první a naprosto zásadní krok. Je vhodné si spočítat, kolik a za co každý měsíc utratíte. Pomůže vám to zjistit, kudy peníze odtékají a následně se můžete rozhodnout, kde by bylo možné ubrat.

Někdo nedá dopustit na tradiční sepisování výdajů na papír, dnes se ale dají využít i různé aplikace, které vám práci výrazně ušetří. Než se vrhnete do stahování, zkuste nejprve prozkoumat mobilní bankovnictví. I tam často najdete velmi užitečné funkce pro přehled výdajů, například řazení plateb do jednotlivých kategorií (jídlo, zábava, domácnost apod.). Na konci měsíce budete mít pak dokonalý přehled o celkové útratě. Možná vás samotné překvapí, za co jste schopni utrácet neadekvátní částky.

Je nutné do měsíční útraty zahrnout také platby za rok, jako je pojištění, povinné ručení, roční jízdenku na hromadnou dopravu, různé předplatné a podobně. Jedná se o náklady rozložené do celého roku, nebylo by fér je přičítat pouze do jednoho měsíce, kdy vám odejdou z účtu.

Srovnejte si tedy všechny výdaje, které za měsíc musíte vynaložit na zaplacení poplatků, faktur, nájmu a podobně. Proti tomu je nutné podrobně znát, jaké jsou vaše měsíční příjmy.

Vytvořte si finanční plán příjmů a výdajů

Už máte přehled o svých měsíčních výdajích a příjmech? Výborně. Je na čase vytvořit si jednoduchý rozpočet (finanční plán příjmů a výdajů), může to být na celý rok, stačí ale i jen na pár měsíců. Díky němu zjistíte, kolik peněz jde na povinné výdaje, kolik na další utrácení a kolik vám zbývá na investice.

Poznámka

Známé je například pravidlo 50 / 30 / 20, kdy 50 % příjmů by mělo pokrýt nutné výdaje, 30 % pak nákup věcí, které si chceme dopřát a zbylých 20 % by mělo přijít na úspory či investice.

Do plánovaného rozpočtu zaneste všechny nadcházející nutné výdaje a přidejte částky, které chcete utratit za zábavu, jídlo, oblečení a další. Snažte se být realističtí, tedy ze dne na den polovina výdajů sama od sebe nezmizí. Zároveň si ale nastavte určité limity, které budete v průběhu času snižovat tak, aby se váš plán dal opravdu uskutečnit. Postupně se plnící milníky vás pak budou podvědomě motivovat k jejich dalšímu dodržování. S jasným cílem se zkrátka šetří lépe.

V plánu by samozřejmě neměla chybět i částka, kterou si chcete každý měsíc odložit a ušetřit. Ideálně ji z výplaty oddělejte okamžitě po jejím obdržení, schovejte do obálky, případně zašlete na jiný, třeba investiční účet.

Na odložené peníze můžete sáhnout jen v případě nutné potřeby, a protože s nimi už od začátku nepočítáte, neutratíte je.

Aktualizujte smlouvy

V rámci přehledu pravidelných výdajů velmi pravděpodobně narazíte na účty za telefon, životní pojištění, havarijní pojištění a podobně. A to je přesně moment na to, vyhodnotit si, jestli je nutné platit tak vysokou částku jako dosud.

Rozhodně není na místě všechna pojištění rušit. Pokud byste přišli o možnost pravidelně vydělávat, bez pojištění byste se ocitli ještě v mnohem horší situaci. Na druhou stranu je vždy potřeba zvážit, jestli je nutné platit tak vysoké částky.

To samé platí například u mobilního operátora. Pokud máte už několik let stejný tarif, je dost možné, že ho konkurence bude nabízet buď s nižší cenou, nebo s více službami. Trh se dynamicky vyvíjí a je nutné tím pádem také dynamicky reagovat na výhodnější nabídky.

Snižte platby za energie

Zde je pár tipů, jak můžeme snížit spotřebu energií a tím pádem ušetřit. V první řadě si určitě zkontrolujte nastavení tarifu a ujistěte se, že se na trhu neobjevuje nějaká lepší nabídka nebo dodavatel, ke kterému byste mohli přejít.

Pokud uvažujete o změně dodavatele energií, dávejte si pozor na pečlivé pročtení smlouvy. Mnoho lidí totiž v současnosti zjišťuje, že o fixaci, o které si mysleli, že mají ve smlouvě, přichází. Pokud ale máte nastaveno vše správně a stále vás výdaje za energie trápí, pak už nezbývá než se s nimi pokusit šetřit.

Šetřete své zdraví a zároveň peníze

Pokud kouříte, zkuste po malých krůčcích postupně snižovat denní příjem nikotinu, až nakonec přestanete kouřit úplně. Pokud budete pomalu snižovat spotřebu negativních věcí je mnohem vyšší šance, že se svého zlozvyku zbavíte natrvalo a zároveň ušetříte mnoho peněz.

Pokud někdo kouří jednu krabičku denně, za celý rok za svůj zlozvyk utratí přes 43 000 Kč. To už by mohla být docela slušná úspora.

V tomto případě se to někdy lehce říká, ale hůře dělá. Výrazná finanční úspora by mohla být každopádně dobrou motivací. To stejné platí i o pravidelném pití alkoholu. Po odbourání zlozvyků vám navíc poděkuje nejen vaše peněženka, ale především také tělo, které máme ve výsledku všichni jenom jedno.

Investujte ušetřené peníze

Zvládnout našetřit určitou sumu peněz v době neustálého zdražování není nic jednoduchého a i když se vám to podaří, stále nemáte vyhráno. Vlivem vysoké inflace našetřené peníze ztrácejí na hodnotě, a pokud necháte své úspory ležet na účtu bez dalšího využití, nelehké šetření ztrácí na významu.

Na otázku kam investovat své ušetřené peníze je těžké odpovědět, protože každý z nás je v jiné životní situaci a výhodná varianta pro jednoho může být naopak nevýhodnou variantou pro druhého. Zejména věk hraje klíčovou roli, jelikož délka investičního horizontu je klíčová pro to, jakou investiční strategii zvolit.

Shrnutí

Výše jsme si uvedli, že vhodnost investic či spoření je velice individuální. Ovšem můžeme obecně říci, kde neinvestovat či nespořit? Určitě lze. Pro spoření určitě neslouží běžný účet. Právě na něj nejvíce dopadá současná silná inflace. Peníze na běžném účtu tak ztrácejí každý týden na své hodnotě.

Dále je důležité si uvědomit, kde nešetřit, jelikož právě na tomto šetření paradoxně více ztrácíme a časem by se vám to mohlo vymstít. Platí to například o kupování potravin. Na jídle se dá ušetřit spousta peněz, můžete nakupovat v akcích, hledat výhodné nabídky, plánovat nákupy, vařit si doma a podobně.

Nevyplatí se však šetřit na kvalitě potravin. Nekupujte prošlé nebo nekvalitní věci jen protože stojí o pár korun méně, mohlo by se to za nějakou dobu negativně projevit na vašem zdraví. To stejné platí i o nekvalitních produktech. Ne vždy to nejlevnější znamená opravdu nejlevnější, protože nekvalitní věci vám zase vydrží kratší dobu. Musíte ji pak kupovat častěji a ve výsledku nakonec proděláte. Vždy proto šetřete s rozumem a někdy si raději připlaťte za kvalitu, vyplatí se to.

Čtěte také: Investiční trojúhelník – Riziko, likvidita, návratnost a vztah mezi nimi
Čtěte také: Investiční trojúhelník – Riziko, likvidita, návratnost a vztah mezi nimi
Líbil se vám tento článek?
18
1

Autor

O finanční trhy se zajímám od roku 2008. V té době jsem studoval vysokou školu ekonomického zaměření.

Nejvíce mě baví sledovat korelaci mezi jednotlivými ukazately a výpočty jednotlivých ukazatelů. Sleduji jednotlivé makroekonomické ukazatele.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎