Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jsou akcie Apple připravené na růst? Proč byste se o ně měli zajímat, než budou reportovat Q1 2021?

Publikováno
Jsou akcie Apple připravené na růst? Proč byste se o ně měli zajímat, než budou reportovat Q1 2021?
Zdroj: depositphotos.com

Tržby společnosti Apple v poslední kvartále loňského roku překonaly rekordní hodnoty a akcie na toto oznámení reagovaly trochu překvapivě poklesem. Dobré zprávy pak analytici předpovídají i pro oznamování hospodářských výsledků za Q1 2021.

Výrobce iPhonů se chystá oznamovat své hospodářské výsledky za první kalendářní čtvrtletí (2. fiskální čtvrtletí) 28. dubna. Ostatní FAANG akcie se na rozdíl od akcií Apple obchodují okolo historických maxim, navážou na ně akcie největší veřejně obchodovatelné společnosti také?

Vývoj objemu tržeb společnosti Apple od konce roku 2005.
Vývoj objemu tržeb společnosti Apple od konce roku 2005. Zdroj: Macrotrends.net

Porovnání s loňským rokem může být velmi optimistické

Výsledky za první kvartál letošního roku mohou být oproti loňskému roku velmi úspěšné. Loni v tomto období došlo pouze k 1% růstu tržeb, a tak většina analytiků nyní očekává v meziročním srovnání výrazný nárůst. Konsenzuálně zatím odhad analytiků hovoří o 32% růstu na 77 miliard dolarů, řada z nich však své odhady zatím neodhalila.

iPhone 12 Pro. Zdroj: Alza.cz

První kvartál roku pro společnost z Cupertina obvykle není historicky tak úspěšný jako poslední čtvrtletí, letos jsou však výsledky velmi očekávané, protože se jedná o první celé čtvrtletí, kdy je prodáván nový iPhone.

Apple odhalil a začal prodávat své smartphony iPhone 12 a iPhone 12 Pro v říjnu 2020 a modely iPhone Pro Max a iPhone mini se dostaly k prodejcům až v listopadu loňského roku. Analytici očekávají nejenom velmi úspěšné prodeje nových modelů telefonů, které se jako první chlubí podporou 5G sítí, ale také další růst segmentu služeb.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Budou akcie Apple znovu růst ještě před oznámením hospodářských výsledků?

Níže uvedený graf zobrazuje pohyby cen akcií Apple za poslední rok. Třem z posledních čtyřech oznamování hospodářských výsledků (zelená kolečka) předcházel silný růst akcií Apple. Investoři v očekávání pozitivních hospodářských výsledků neváhali ve velkém nakupovat akcie společnosti z Cupertina. Nezdá se přitom, že by býčí pohyby akcií a blížící se oznamování hospodářských výsledků bylo čirou náhodou.

Růstům odpovídají zprávy, které předcházely jednotlivým reportováním. V případě Q1 2020 se jednalo o pozitivní zprávy ohledně prodejů nových Maců, ve Q2 se jednalo o oživení prodejů v Číně a o 4. kvartále loňského roku už řeč byla. Zprávy o tom, že by hospodářské výsledky měly dopadnout skvěle byly rovněž zvěstovány delší dobu dopředu. Akcie skutečně rostly, ačkoliv následná reakce investorů po oznámení výsledků hospodaření úplně pozitivní nebyla.

Poznámka

Zajímá vás budoucnost akcií Apple více? Přečtěte si tento článek: Akcie Applu mají za sebou velmi úspěšný rok – Bude to platit i pro rok 2021?

A co Q3 2020, které je na grafu níže označené červenou kružnicí? Stal se pravý opak: Od okamžiku, kdy Apple oznámil, že dojde k posunutí odhalení nového modelu iPhone 12, ovládly trh medvědí nálady, které setrvaly až do oznámení hospodářských výsledků. No a jak jsme na tom nyní? Očekávání jsou více než pozitivní a akcie Apple nastoupily začátkem dubna na vzestupnou trajektorii. Stále však ještě máte čas, využít popisované hybnosti a svést se na růstové vlně.

Jak se vyvíjela cena akcií Apple bezprostředně před oznamováním hospodářských výsledků v nedávné minulosti?
Jak se vyvíjela cena akcií Apple bezprostředně před oznamováním hospodářských výsledků v nedávné minulosti? Zdroj: thestreet.com

Očekávání jsou veskrze pozitivní

Makroekonomické a politické pozadí je nyní pro akcie Apple mnohem příznivější než před 6 měsíci a první odhady analytiků tomu odpovídají. Společnost s nejvyšší tržní kapitalizací ze všech amerických podniků je však velmi pečlivě sledovaná více než 30 předními americkými analytiky, přičemž většina z nich představí své odhady výdělků v následujících dnech. Je tak pravděpodobné, že růstová hybnost nabere ještě na síle.

Pokud si hodláte krátkodobě zaspekulovat na růst ceny akcií Apple, může být nejvyšší čas. Výhodou této spekulace však je, že se může v klidu změnit i v dlouhodobou investici.

Přestože hodnota společnosti za posledních 12 měsíců vzrostla téměř na dvojnásobek, neobchoduje se za přehnaný násobek předpokládaných zisků na letošní rok (Forward P/E = 27,94). Většina srovnávacích ukazatelů, jako je ROA, ROE, ROI nebo čistá zisková marže jsou pak v případě společnosti z Cupertina vysoce nadprůměrné.

Apple samozřejmě není žádnou hodnotovou akcií, ale stále se obchoduje pod svým ATH a cenový konsenzus analytiků se také nachází nad současnou obchodovanou cenou – činí 152,5 dolaru za akcii.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎