Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jsou akcie Apple připravené na růst? Proč byste se o ně měli zajímat, než budou reportovat Q1 2021?

Jsou akcie Apple připravené na růst? Proč byste se o ně měli zajímat, než budou reportovat Q1 2021?

Jsou akcie Apple připravené na růst? Proč byste se o ně měli zajímat, než budou reportovat Q1 2021?
Zdroj: depositphotos.com

Tržby společnosti Apple v poslední kvartále loňského roku překonaly rekordní hodnoty a akcie na toto oznámení reagovaly trochu překvapivě poklesem. Dobré zprávy pak analytici předpovídají i pro oznamování hospodářských výsledků za Q1 2021.

Výrobce iPhonů se chystá oznamovat své hospodářské výsledky za první kalendářní čtvrtletí (2. fiskální čtvrtletí) 28. dubna. Ostatní FAANG akcie se na rozdíl od akcií Apple obchodují okolo historických maxim, navážou na ně akcie největší veřejně obchodovatelné společnosti také?

Vývoj objemu tržeb společnosti Apple od konce roku 2005.
Vývoj objemu tržeb společnosti Apple od konce roku 2005. Zdroj: Macrotrends.net

Porovnání s loňským rokem může být velmi optimistické

Výsledky za první kvartál letošního roku mohou být oproti loňskému roku velmi úspěšné. Loni v tomto období došlo pouze k 1% růstu tržeb, a tak většina analytiků nyní očekává v meziročním srovnání výrazný nárůst. Konsenzuálně zatím odhad analytiků hovoří o 32% růstu na 77 miliard dolarů, řada z nich však své odhady zatím neodhalila.

iPhone 12 Pro. Zdroj: Alza.cz

První kvartál roku pro společnost z Cupertina obvykle není historicky tak úspěšný jako poslední čtvrtletí, letos jsou však výsledky velmi očekávané, protože se jedná o první celé čtvrtletí, kdy je prodáván nový iPhone.

Apple odhalil a začal prodávat své smartphony iPhone 12 a iPhone 12 Pro v říjnu 2020 a modely iPhone Pro Max a iPhone mini se dostaly k prodejcům až v listopadu loňského roku. Analytici očekávají nejenom velmi úspěšné prodeje nových modelů telefonů, které se jako první chlubí podporou 5G sítí, ale také další růst segmentu služeb.

Hodnota akcií Apple za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Budou akcie Apple znovu růst ještě před oznámením hospodářských výsledků?

Níže uvedený graf zobrazuje pohyby cen akcií Apple za poslední rok. Třem z posledních čtyřech oznamování hospodářských výsledků (zelená kolečka) předcházel silný růst akcií Apple. Investoři v očekávání pozitivních hospodářských výsledků neváhali ve velkém nakupovat akcie společnosti z Cupertina. Nezdá se přitom, že by býčí pohyby akcií a blížící se oznamování hospodářských výsledků bylo čirou náhodou.

Růstům odpovídají zprávy, které předcházely jednotlivým reportováním. V případě Q1 2020 se jednalo o pozitivní zprávy ohledně prodejů nových Maců, ve Q2 se jednalo o oživení prodejů v Číně a o 4. kvartále loňského roku už řeč byla. Zprávy o tom, že by hospodářské výsledky měly dopadnout skvěle byly rovněž zvěstovány delší dobu dopředu. Akcie skutečně rostly, ačkoliv následná reakce investorů po oznámení výsledků hospodaření úplně pozitivní nebyla.

A co Q3 2020, které je na grafu níže označené červenou kružnicí? Stal se pravý opak: Od okamžiku, kdy Apple oznámil, že dojde k posunutí odhalení nového modelu iPhone 12, ovládly trh medvědí nálady, které setrvaly až do oznámení hospodářských výsledků. No a jak jsme na tom nyní? Očekávání jsou více než pozitivní a akcie Apple nastoupily začátkem dubna na vzestupnou trajektorii. Stále však ještě máte čas, využít popisované hybnosti a svést se na růstové vlně.

Jak se vyvíjela cena akcií Apple bezprostředně před oznamováním hospodářských výsledků v nedávné minulosti?
Jak se vyvíjela cena akcií Apple bezprostředně před oznamováním hospodářských výsledků v nedávné minulosti? Zdroj: thestreet.com

Očekávání jsou veskrze pozitivní

Makroekonomické a politické pozadí je nyní pro akcie Apple mnohem příznivější než před 6 měsíci a první odhady analytiků tomu odpovídají. Společnost s nejvyšší tržní kapitalizací ze všech amerických podniků je však velmi pečlivě sledovaná více než 30 předními americkými analytiky, přičemž většina z nich představí své odhady výdělků v následujících dnech. Je tak pravděpodobné, že růstová hybnost nabere ještě na síle.

Pokud si hodláte krátkodobě zaspekulovat na růst ceny akcií Apple, může být nejvyšší čas. Výhodou této spekulace však je, že se může v klidu změnit i v dlouhodobou investici.

Přestože hodnota společnosti za posledních 12 měsíců vzrostla téměř na dvojnásobek, neobchoduje se za přehnaný násobek předpokládaných zisků na letošní rok (Forward P/E = 27,94). Většina srovnávacích ukazatelů, jako je ROA, ROE, ROI nebo čistá zisková marže jsou pak v případě společnosti z Cupertina vysoce nadprůměrné.

Apple samozřejmě není žádnou hodnotovou akcií, ale stále se obchoduje pod svým ATH a cenový konsenzus analytiků se také nachází nad současnou obchodovanou cenou – činí 152,5 dolaru za akcii.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo