Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Důchodové investice: Které penzijní fondy jsou vůbec nejlepší?

Nejnovější analýza transformovaných penzijních fondů odhaluje, že jejich průměrný výnos za rok 2023 dosáhl pouhých 2,26 %. Přesto jsou výsledky považovány za pozitivní.

Důchodové investice: Které penzijní fondy jsou vůbec nejlepší?
Zdroj: depositphotos.com

Nedávno proběhla analýza starých penzijních fondů, tzv. transformovaných fondů, která odhalila jejich výkonnost v minulém roce 2023. Podle údajů společnosti Freedom Financial Services, která analýzu prováděla, činil průměrný výnos těchto fondů v loňském roce 2,26 %.

Tyto informace, jejichž zdrojem je Asociace penzijních společností ČR, vyvolaly diskuzi o stavu penzijního spoření v zemi.

Přesnost této analýzy však Asociace penzijních společností zpochybnila. Tvrdí, že s nimi společnost Freedom Financial Services nic nekonzultovala a že použité údaje obsahují chyby.

Mluvčí asociace Jan Sedláček zdůraznil, že uváděná čísla představují pouze hospodářské výsledky fondů, které nemusí odrážet skutečnou částku připsanou klientům. Konečné výsledky jsou obvykle zveřejňovány po valných hromadách společností koncem dubna.

Analýza transformovaných fondů

Analýza se zaměřuje především na původní transformované fondy, které jsou pro nové zájemce od roku 2013 uzavřeny. Přesto do těchto fondů stále přispívá více než 2,4 milionu lidí, kteří v nich začali spořit před jejich uzavřením.

Naopak nový systém penzijního spoření, tzv. doplňkové penzijní spoření (účastnické fondy), v současné době využívá více než 1,8 milionu lidí, kteří se snaží zlepšit svůj důchodový příjem.

Transformované fondy jsou ze zákona povinny vykazovat nezáporné zhodnocení a jsou zákonem omezeny, pokud jde o aktiva, která mohou být zařazena do jejich portfolia. Tyto fondy obvykle investují do konzervativních nástrojů, což vede k velmi nízkým výnosům odpovídajícím jejich nízkému riziku.

Výkonnost transformovaných fondů za rok 2023

Ačkoliv má tento typ fondů konzervativní charakter, výsledky pro rok 2023 jsou považovány za pozitivní. Mezi jednotlivými fondy však existují značné rozdíly.

Analytik společnosti Freedom Financial Services Robert Novoměstský zdůraznil, že ve srovnání s fondy dynamických účastníků dosahují konzervativní fondy v posledních letech dobrých výsledků.

Například nejvýkonnějším transformovaným fondem byl v loňském roce Conseq, který dosáhl výnosu 7,91 %*, následovaný Generali s ročním ziskem 2,99 %*. Na opačném konci mezi osmi fondy je NN se skromnými 0,28 %*.

Poznámka

Uvedené údaje se týkají pouze hospodářského výsledku fondů, což neodráží přesnou sumu, kterou penzijní společnosti skutečně připíší svým klientům.

Dlouhodobé výsledky transformovaných fondů od roku 2013 do roku 2023 však ukazují, že všechny penzijní společnosti zaznamenaly reálnou celkovou ztrátu, přičemž například Conseq dosáhl výkonnosti -19,77 % a NN -27,58 %.

Novoměstský zdůrazňuje, že nové fondy doplňkového penzijního spoření mají větší šanci dosáhnout dlouhodobě výrazně vyššího zhodnocení.

Výkonnost fondů se rok od roku liší, přičemž akciové fondy jsou obzvláště nestabilní.

V roce 2023 však díky tržnímu vývoji zaznamenaly nové fondy pozitivní výsledky, některé dokonce dosáhly až 30% zisku. Když ale vezmeme v úvahu inflaci za posledních deset let, v plusu jsou skutečně zatím jen dynamické fondy.

Přečtěte si náš článek, který se těmto fondům a jejich výsledkům za rok 2023 věnuje:

Od letošního roku je možné mít smlouvy ve starém i novém penzijním systému současně, přičemž státní příspěvek lze získat pouze na jednu z nich.

Důležité upozornění!

Je důležité poznamenat, že zatímco údaje poskytnuté společností Freedom Financial Services nabízejí přehled o výkonnosti penzijních fondů, definitivní výsledky za rok 2023 zveřejní Asociace penzijních společností až na konci dubna.

Investorům a těm, kteří si spoří na důchod, doporučujeme, aby tyto průběžné údaje brali s rezervou a počkali na finální výsledky.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
3

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jan Jindrák

Zhodnocení je předpokládám bez inflace. Pouze dva dynamické fondy překonali inflaci za posledních 10 let a to zhruba jen o 2% p.a. Zásadní je poplatek 1% z objemu + 15% z výkonu, to je dohromady ca 2%. Za 10 let je to ca 20% = státní příspěvek. Tedy celý státní příspěvek jde bance!!!!! Za 30 let už to dělá 80%.