Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak se zbavit ruského plynu? Řešením má být nový státní podnik

Publikováno
Jak se zbavit ruského plynu? Řešením má být nový státní podnik
Zdroj: depositphotos.com

Kabinet premiéra Fialy řeší, jak se co nejefektivněji zbavit ruského plynu. Podle expertů by mohlo pomoci zřízení nové nákupčí společnosti, která by pro potřeby České republiky nakupovala plyn a centralizovala tak trh do státních rukou.

Vytvoření takzvaného Státního obchodníka navrhuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. V současnosti mají nákup plynu na starosti obchodníci, jako jsou ČEZ, Innogy nebo RWE. Ti mohou nakupovat plyn podle svého uvážení a nelze jim přikázat, aby například omezili svou poptávku mimo ruský plyn.

Obchodník s výhodou do začátku

Na zřízení Státního obchodníka zatím nepanuje shoda. Je nyní předmětem diskuzí mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem financí, které by případně instituci zakládalo. Nemělo by se ale jednat o obecného obchodníka, ale zároveň o dodavatele plynu pro státní a státem řízené instituce. Tato výhoda do začátku by pro expertní instituci představovala nástroj tlaku na regulaci a centralizaci.

V současnosti teče ruský plyn do Maďarska, Rakouska a na Slovensko, odkud ho v některých případech naši obchodníci nakupují a dodávají sem.

Náklady na zřízení podobné instituce se odhadují ve stovkách milionů korun. Sporná je také otázka personální, jelikož by takovou instituci muselo řídit konsorcium předních expertů. Nesporně by ale Státní obchodník dokázal zabezpečit nižší ceny. Čistě díky dlouhodobým kontraktům a přímému jednání s producenty. Odstranění zprostředkovatele by znamenalo také významné snížení nákladů.

Otázka bezpečnosti

Nejedná se ale jen o cenu a zajištění stabilních dodávek. Důležitým faktorem je otázka energetické bezpečnosti. Státní obchodník by především měl zajistit nezávislost na ruském plynu, ale také ohlídat ostatní zdroje, aby jejich obchodní praktiky neohrožovaly zabezpečení energetického zdroje.

Aktuální cena zemního plynu

Přestože se Česká republika od ruského plynu odřízla už v roce 2022, surovina ruského původu do tuzemska stále proudí. V současnosti teče ruský plyn do Maďarska, Rakouska a na Slovensko, odkud ho v některých případech naši obchodníci nakupují a dodávají sem.

Tento týden jsme z měsíčních dat ERÚ zjistili, že od října k nám přesto začali někteří obchodníci plyn z Ruska dovážet. Celkem do konce října představuje plyn z Ruska 1,2 procenta celkových dodávek za rok 2023,” tweetoval nedávno ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Tuto situaci by zřízení Státního obchodníka s plynem dokázalo promptně vyřešit.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

 

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎