Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Do Česka opět proudí ruský plyn. Podle Síkely ho nepotřebujeme

Publikováno
Do Česka opět proudí ruský plyn. Podle Síkely ho nepotřebujeme
Zdroj: depositphotos.com

Do Česka opět začal proudit ruský plyn, tuto informaci potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Reagoval tak na debatu na sociálních sítích a potvrdil tak informace z účtu ekonoma Lukáše Kovandy, které zveřejnil na sociální síti X.

Ministr Jozef Síkela uvedl: “Tento týden jsme, z měsíčních dat ERÚ zjistili, že k nám od října začali někteří obchodníci plyn z Ruska dovážet. Celkem do konce října představuje plyn z Ruska 1,2 procenta celkových dodávek za rok 2023.” 

Rovněž dodal, že ruský plyn do ČR dovážet nepotřebujeme a zásoby na letošní zimu máme vytvořené bez něj. Považuje za správné, aby koncoví zákazníci věděli, odkud plyn pochází. Dosud dovoz této komodity do unijních zemí nepodléhá sankcím.

Údaje ukazují něco jiného

Přísliby politiků, že se Česko úplně zbavilo závislosti na ruském plynu, jsou od minulého měsíce trochu v rozporu s údaji z předávací stanice v Lanžhotu v Jihomoravském kraji.

“Od začátku října totiž plyn na této hraniční stanici už neteče z Česka na Slovensko jako předtím, ale ze Slovenska do Česka. A to v objemu až 100 gigawatthodin denně,” napsal v sobotu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank s odkazem na informace agentury Bloomberg.

Z Ruska podle Lukáše Kovandy aktuálně pochází až 40 procent plynu dovezeného do České republiky.

O nárůstů dovozu plynu z východu informoval pro server INFO.CZ i odborník na plynárenství Michal Kocůrek.

“Od začátku října sledujeme postupně narůstající dovoz do ČR ze Slovenska. V posledních dnech z tohoto směru zajišťujeme 30 až 40 procent veškerého plynu, který se aktuálně do České republiky dováží,” řekl Kocůrek a dodal, že podle toku plynu na Slovensko není těžké jeho původ lehce identifikovat.

“Jedná se o ruský plyn, který se na Slovensko dostává buď přes Ukrajinu, případně také přes Maďarsko z Turecka,” dodal.

Alternativní cesty

I přes tuto skutečnost je třeba vnímat tento vývoj v širším kontextu. Česká republika má mnohem lépe nakročeno k zajištění alternativní cesty, tedy dovozu “ne-ruských energii.” Již loni výrazně pokročila v budování takových cest.

Jinými slovy, ruský plyn sice od října proudí do České republiky, ale je mnohem snazší než kdykoli v minulosti se zcela přeorientovat na dodávky tzv. “ne-ruského plynu.”

To ostatně vidíme ze sdělení ratingové agentury Moody’s, která ocenila, že se Česká republika postupně odstřihla od ruského plynu a zlepšila tak výhled ratingu Česka z negativního na stabilní.

Česko nyní může snáze než kdykoli v minulosti dovážet plyn z Norska a z dalších částí světa mimo Rusko, a to hlavně díky získání kapacity v terminálu na zkapalněný plyn v Holandsku a pro další léta pak i v Německu.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎